Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaylada yörük şenliği

Kış aylarını Ege ve Akdeniz'in sahillerinde geçiren yörüklerin yazın çıktıkları yaylalara göçü sürüyor. 7. Yörük Türkmen Kültür Şenliği de Muğla yöresindeki yörüklerin son temsilcilerinin yaylaya göç yolculuğunu sergiledi

Giriş Tarihi: 4.6.2014
Atalarından kendilerine miras kalan kültürlerini yaşatmak isteyen yörüklerin, yaz mevsimini geçirmek için Muğla, Denizli, Aydın, Isparta, Burdur, Antalya, Mersin ve Fethiye'nin yaylalarına doğru yolculuğu devam ediyor. At, deve, koyun, eşek ve keçileriyle ovalardan yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek geleneklerini sürdüren yörükler, yaşatmaya çalıştıkları kültürleriyle yerli ve yabancı araştırmacıların ilgi odağı oluyor. Geçtiğimiz hafta sonu Muğla'nın Yılanlı Yaylası'nda yörüklerin kültürlerini yansıtmak amacıyla 7. Yörük Türkmen Kültür Şenliği düzenlendi. Şenliğe Türkiye'nin 43 farklı ilinde yaşayan yörüklerle birlikte Türki Cumhuriyetlerin temsilcileri de katıldı. Yörük şenliği kapsamında yaylanın farklı noktalarına kurulan 20 kıl çadırda yörük kültürünü ve yemeklerini yakından tanıma fırsatımız oldu.

KIYAFETLERE İLGİ BÜYÜK
Yaklaşık bin 500 metreye yakın rakımı olan yaylanın farklı noktalarına kurulan yörük çadırlarında bağlama eşliğinde türküler söylendi. Şenlik alanında sahneye çıkan sanatçıların seslendirdiği farklı yörelerden ezgiler eşliğinde ekipler kendi yörelerine ait gösteriler sundu. Milas'ın Çamboğaz köyünden gelen ve başlarına kır çiçekleri takan Mestan Kara ve Raşit Özçoban ise şenliğe katılanların ve turistlerin ilgi odağı oldu. Geleneksek kıyafetleriyle turistlerin dikkatini çeken 'kelleci pala' lakaplı Ahmet Akgün ise gün boyunca yerli ve yabancı turistlere poz verdi. Muğla Yörük Türkmen Şenliği'ne katılımın yüksek olması, yörük kıyafetlerinin satışını da artırdı. Alana kurulan stantlarda yörük giysileri, körüklü çizme, sekiz köşe şapka ve poşu satışı yapıldı. Şenlik kapsamında unutulmaya yüz tutan geleneksel 'yörük göçü' de canlandırıldı. Kadınlar, çocuklar ve erkekler tarafından canlandırılan göç sırasında, ovaya kurulan çadır, yaylaya göç kararının alınmasının ardından söküldü ve develere yüklendi. Yılanlı Yaylası'na göç eden aileler, keçi, koyun, at, deve ve eşekleriyle yaptıkları yolculuğun ardından Yörük Kültür Şenliği'nin düzenlendiği bölgeye ulaştı.

35 BİN KİŞİ KATILDI
Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, şenliğe yaklaşık 35 bin kişinin katıldığını belirterek, yörük kültürünün sadece göçmekten ibaret olmadığını söyledi: "Muğla'daki yörükler, Yılanlı, İkizce ve Göktepe yaylalarına göçüyor. Vatandaşlarımıza yörük kültürünü en iyi şekilde yaşatmak için uğraşıyoruz. Bizim amacımız kaybolmaya yüz tutmuş geleneğimizi yaşatmak. Yörük kültürü artık göçmekten ibaret değil; doğasına, atasına, bayrağına sahip çıkan bir kültür" dedi. Şenliğe Muğla milletvekilleri Nurettin Demir, Ali Boğa, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer ve Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de katılarak çadırları ziyaret ettiler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaylada yörük şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN