Türkiye'nin en iyi haber sitesi

5 adımda Brugge

Giriş Tarihi: 11.6.2014

Ortaçağ'dan kalma Arnavut kaldırımlı daracık sokakları, dev çanın asılı olduğu kulesi, meydana tüm heybetiyle bakan katedrali, dahası sıcacık insanlarıyla Belçika'nın Brugge kenti hayatımıza tüm büyüleyiciliğiyle girdi

Relais Bourgondisch Cruyce Hotel
In Brugge filmini seyrettiyseniz, filmin çekildiği oteli de hatırlayacaksınız. 16 odayla hizmet veren otel, ön cephesi yarı ahşap, vitraylı camlara sahip büyüleyici bir binada hizmet veriyor. İki kanalın kesiştiği muhteşem bir lokasyonda bulunan otel, kentin ana meydanına 200 metre uzaklıkta. Avrupa'nın en romantik konaklama alternatiflerinden biri olan bu butik otel, değerli antikaları, eşsiz sanat objeleri, lüks dokumaları ve iç açan çiçek düzenlemeleriyle insanı masal gibi bir dünyaya götürüyor. Otele ait olan ve sadece birkaç adım ötedeki restoran Maria van Bourgondie, Fransız-Flaman mutfağı sunuyor. www.relaisbourgondischcruyce.be

Belfry Kulesi
Vaktiyle şehrin hazinesinin saklandığı kuledeki 47 çanın periyodik müziği, işitsel bir şölen. İnsana kendisini zamanda yüzyıllarca geriye gitmiş gibi hissettiren bu atmosferin başrol oyuncusu ise eksantrikliğiyle ilgi çeken çancı başı. Meydana 83 metre yükseklikten bakan çan kulesi devasa bir ortaçağ füzesi. 13. yüzyıldan kalma bu muhteşem mimari yapının tepesine çıkmak için 366 basamak çıkmayı göze almanız gerek.

Groeninge Müzesi
Jan van Eyck dahil Brugge ressamlarından başyapıtları bir arada görebileceğiniz bu etkileyici müze, aynı zamanda Şehir Güzel Sanatlar Müzesi olarak da anılıyor. Bina 1929-1930 yıllarından kalma, yani nispeten 'yeni' ancak koleksiyonun oluşturulmasına 18. yüzyılda başlanmış. Müze, yakındaki caddeden ismini alıyor, ancak aynı zamanda Kortrijk (Courtrai) şehrindeki Groeninge düzlüklerini de yad ediyor. Bu düzlükler 1302 yılında Flaman ordusunun Fransız kralını yendiği savaşa da sahne olmuş. Müzedeki eserler 14. yüzyıldan 20. yüzyıla dek uzanıyor ve çoğunlukla Brugge'de yaşamış ve üretmiş sanatçıların eserlerini içeriyor.

Alışveriş
Şehirde Belçika duvar halıları dokumacılığının harika örneklerini satan dükkanlardan biri olan Mille-Fleurs (Wollestraat 33), ince ince dokunmuş tablo gibi halılarla dolu. Wetteren yakınlarında dokunmuş olan bu halılar, eve Belçika'dan bir parça götürmek isteyenler için ideal. Mağazada aynı zamanda harika desenlerde incecik halı kumaşından yapılmış yastıklar, minderler, şerit masa örtüleri ve çantalar da satılıyor.

Balık Pazarı / Vismarkt
Sütunların yan yana sıralandığı balık pazarı Vismarkt, balıkçıların Kuzey Denizi'nden tuttuğu balıkları yüzyıllardır sattığı yer. Bugün burada çok fazla balıkçı kalmasa da gidip gezmekte fayda var. Yerel halk çoğunlukla fileto şeklinde hazırlanmış ringa balığı maatjes'lerden almaya buraya geliyor. Hafta sonlarında Vismarkt ve civardaki Dijver, antika satıcılarıyla dolup taşıyor. Balık pazarındaki balık restoranı De Visscherie (www.visscherie.be) ise lezzetli ve sofistike menüsü ve şık atmosferiyle mutlaka denenmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 adımda Brugge
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN