Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'nın en küçük üçüncü ülkesi

Giriş Tarihi: 11.6.2014

Dünyanın en eski ülkelerinden biri San Marino. Apenin Dağları'nın yükseklerinde kurulan bu küçük ülkeyi bir günde baştan başa dolaşabilirsiniz. Tarih kokan bu ülkenin büyüsü günbatımında ortaya çıkıyor

Kocaman ülkeler gezdim, ancak Avrupa'nın en küçük ülkelerinden biri kabul edilen San Marino'yu gezerkenki tadı alamadım. Burası, Güney Avrupa'da İtalya Yarımadası içerisinde Apenin Dağları'nın tepesine kurulan bir ülke. 3 Eylül 301 tarihinde inşa edilen San Marino, Avrupa'da Vatikan ve Monako'dan sonra en küçük ülke olarak kabul ediliyor. Tek sınır komşusu İtalya olan ülkenin yüzölçümü ise 61.2 kilometrekare. Neredeyse bir günde tamamen tavaf edebilirsiniz bu şirin ve romantik ülkeyi... Turist otobüslerinin indiği meydandan başlayıp şehrin tamamını dolaşmanız beş-altı saatinizi alıyor. Bunun dışında manzaranın tadını çıkarıp, hediyelik eşyalar bakabilirsiniz. Günbatımında ise ambiyans çok daha şahane oluyor.

ÜÇ KULELERİ KEŞFEDİN

33 bin kişinin yaşadığı bu ülkede konuşulan dil yine İtalyanca... Gelirinin büyük bir bölümünü turizmden kazanan ülkeyi her yıl 3 milyondan fazla turist ziyaret ediyor. Ülkeye giriş-çıkışlarda pasaport kontrolü yapılmıyor. Ama San Marino'ya girebilmek için İtalya topraklarından geçmek zorundasınız. Yani Schengen vizenizin olması şart. Monte Titano üzerinde bulunan San Marino'nun Üç Kulesi ülkenin simgesi olarak kabul ediliyor. San Marino mutfağı, İtalyan mutfağı ile oldukça benzerlik taşıyor. Mutfağın en özgün yemeği ise San Marino'nun Üç Kulesi'nde üretilen çikolatalı kekler San Marino'ya giden bir turist için Üç Kuleler mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerden biri... Savunma amaçlı yapılan tarihi, dar sokaklardan geçerek bu kulelere ulaşabilirsiniz. Bu küçük ülkenin sokaklarında yürümek, insana eşsiz bir haz veriyor. Bu üç kule, San Marino bayrağında da yer alıyor.

ROMANTİZM VE İYİ YEMEK
San Marino'nun tepesinde birbirinden keyifli pek çok restoran bulunuyor. Ancak benim favorim, ülkenin en tepesindeki Otel Titano ve içindeki Restaurant Pizzeria Nido Del Falco. Burada geleneksel İtalyan yemekleri, enfes bir manzara eşliğinde misafirlere sunuluyor. Özellikle gün batımında gitmeli... Restoran Righi la Taverna ile Restoran Walter e Lella da, güzel mekanlar arasında.

DÜNYANIN EN ESKİ ÜLKELERİNDEN BİRİ
Dünyanın en eski ülkelerinden biri ve en eski cumhuriyeti olan San Marino, 3 Eylül 301 tarihinde Roma İmparatoru Diocletianus'un Hıristiyanlara karşı uyguladığı işkenceden kaçan Hıristiyan bir taş ustası Dalmaçyalı Marinus tarafından kurulmuş.

EDA ÖZSOY

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'nın en küçük üçüncü ülkesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN