Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Perre Antik Kentin'de çevre düzenlemesi

Kommagene Uygarlığı'nın 5. büyük kentinden ayakta kalan tek kent olan Perre Antik Kentte ki çevre düzenlemesinde sona yaklaşıldı.

Giriş Tarihi: 20.6.2014 11:47
2010 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü yetkilileri tarafından yapılan incelemenin ardından hazırlanan 'Çevre Düzeni' planı uygulamaya konuldu. 2012 yılının Aralık ayında başlayan 'Çevre Düzeni' planında önemli mesafeler alındı.
Roma Çeşmesi ve 200'ün üzerindeki kaya mezarıyla turistlerin büyük ilgisini gören Perre Antik Kent çevre düzenlemesiyle turistlerin daha fazla ilgisini çekecek.

Çevre düzeni planı çerçevesinde Perre Antik Kentte bir çok çalışma yürütülecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı finanse edilen proje kapsamında müteahhit firma çalışmalara başlarken, diğer taraftan daha önceki kazılarda ortaya çıkan toprak yığınları iş makineleriyle temizlenmeye başlandı.
Proje kapsamında antik kent çevresine tel örgü, elektrik şebekesi, kamera sistemi, aydınlatma, park alanı, yürüyüş yolu, kral mezarına çatı ve yol ile kafeterya yapılıyor. Kaya mezarlarının olduğu yerde 3,5 kilometre uzunluğunda travers yapı yürüyüş yolu bitme aşamasına geldi. Vatandaşların engebeli bir yapıya sahip antik kenti daha rahat gezebilecekler.

Perre Antik Kent'in etrafı tel örgüyle çevrildi. Antik kente bulunan 54 metrekare genişliğindeki mozaik yapı için bir koruma evi yapılacak. Otopark, hizmet binası ve kafeterya çalışmalarında önemli bir mesafe kaydedildiğini belirten müteahhit firma yetkilisi, 3 ay içerisinde tüm çalışmaların bitirileceğini söyledi.
Turizm twitter
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Perre Antik Kentin'de çevre düzenlemesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN