Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Turistler damlataşları için geliyorlar

Giriş Tarihi: 24.6.2014 12:34

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Cebeli köyünde, sarkıt ve dikitleri ile ünlü Karaca Mağarası'nı 2 ayda 13 bin 610 yerli ve yabancı turist gezdi - İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Akdoğan: "Ziyaretçi sayımız geçen yılın aynı dönemine göre toplamda yüzde 13, yabancı turist sayısında ise yüzde 98 artış gösterdi"

Gümüşhane'nin en önemli turizm merkezlerinin başında gelen Karaca Mağarası, 2 ayda 13 bin 610 yerli ve yabancı turisti ağırladı.

Şehrin kuzeybatısında, il merkezine 17 kilometre uzaklıktaki Cebeli köyünde, 1550 metre rakımdaki Karaca Mağarası, toplam bin 500 metrekare alana ve 105 metre uzunluğa sahip. Gümüşhane-Trabzon kara yolunun 12. kilometresinden kuzeye ayrılan 4 kilometrelik yol takip edilerek ulaşılan mağaranın yakınında kır kahvesi, dinlenme tesisleri gibi ziyaretçilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacakları tesisler mevcut.

Damlataşı oluşumları bakımından oldukça zengin olan Karaca Mağarası'nda, damlataşları çok çeşitli renk ve şekiller arz ediyor. Mağara içerisindeki sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak şekilleri ve perde damlataşları, mağara çiçekleri, mağara incileri, traverten havuzları, traverten basamakları, mağara gülleri yer almakta.

Sezon boyunca binlerce kişinin ziyaret ettiği mağara, iç nemlenmenin sağlanması, doğal oluşumlardaki beyaz rengin korunması ve bakım için her sezonun ardından 5 ay süreyle ziyarete kapatılıyor.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl 15 Kasım'da ziyarete kapanan Karaca Mağarası'nda aydınlatma sisteminin ısı yaymayan led lambalarla tamamen yenilendiğini belirtti.

Mağaradaki yürüyüş parkurunun da onarılarak aydınlatıldığını ifade eden Akdoğan, "Mağarada nem ve diğer gazların ölçümü ve kontrolü noktasında bilimsel çalışma hazırlıkları yapıyoruz" dedi.

Mağarayı, bakım ve onarımın ardından 15 Nisan'da turizm sezonunun başlamasıyla ziyarete açtıklarını dile getiren Akdoğan, şunları söyledi:

"İki aylık sürede mağaramızı 6 bin 815 öğrenci, 5 bin 978 sivil, 63 yabancı öğrenci ve 754 yabancı sivil olmak üzere 13 bin 610 kişi ziyaret etti. Ziyaretçi sayımız geçen yılın aynı dönemine göre toplamda yüzde 13, yabancı turist sayısında ise yüzde 98 arttı. Yabancı ziyaretçiler geçmiş yıllarda daha çok Avrupalılardan oluşuyordu ancak son yıllarda Arap ülkelerinden gelenlerin sayısında önemli artış yaşandı. İran'dan da önemli miktarda ziyaretçimiz var. Mağaradaki damlatışı oluşumlarını görenler hayran kalıyor. Bol bol fotoğraf çekiyor ve ülkelerinde gösteriyor. Böylece yabancı ziyaretçi sayısında her geçen yıl artış yaşanıyor."


Turizm twitter


Akdoğan, geçen yıl ziyarete açık olduğu 15 Nisan-15 Kasım döneminde Karaca Mağarası'nı 56 bin 326 kişinin ziyaret ettiğini de sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Turistler damlataşları için geliyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN