Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kraliçe gibi hissettiren tatil

İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in annesi I. Elizabeth, nam-ı diğer Ana Kraliçe'nin İskoçya'daki yazlık malikanesi kapılarını turistlere açtı. 182 bin liraya bir hafta sonu kraliçe gibi hissetmenizi sağlayacak Mey Kalesi film setlerini aratmıyor

Giriş Tarihi: 25.6.2014
Kraliçe'nin 1952'de sadece 100 Pound (yaklaşık 365 TL) ödeyerek satın aldığı yazlık malikanesi Mey Kalesi 20 hizmetli ve lüks ikramlarıyla artık halka açık. İskoçya'nın Highland bölgesinde bulunan kale, Ana Kraliçe'nin ölümünden 12 yıl sonra kiralık. Elbette her isteye değil.

YATAK ODASI YASAK
Aynı anda en fazla 12 kişiyi ağırlayan kalede kalabilme ayrıcalığını yakalayan misafirler Kraliçe'nin yemek masasına kurulan ziyafet sofrasında ağırlanıyor hatta onun özel sandalyesine oturma şerefini yakalıyor. Ancak girilmesi yasak bir yer var: Ana Kraliçe'nin yatak odası.

KALAN ÇİFT SIR GİBİ SAKLANIYOR
Kraliçe öldükten sonra bir vakfa devredilen kale yılın her dönemi açık değil. Yönetimin kararı kaleyi sadece 1 aylığına kiralamak. Zaten böylesi bir parayı ödeyebilecek kişi sayısı da sınırlı. Kalede şu ana kadar az sayıda kişi kaldı. Ekim ayında bir hafta sonu bir grup seçkin davetli kalede konakladı. Geçen ay adı sır gibi saklanan bir çiftin kiraladığı Mey Kalesi'nde önümüzdeki Ekim'de Amerikalı bir grubun bir parti vereceği biliniyor. Kalenin içinde de pek çok değerli eşya ve sanat eseri bulunuyor. Bunların arasında yemek odasındaki şöminenin üzerinde asılı duran Edinburgh Dükü'ne ait bir tablo, Kraliçe Elizabeth'in annesine 90. yaş gününde hediye ettiği bir halı ve Kraliyet Ailesi'ne ait sayısız fotoğraf var.

100 POUND'A SATIN ALDI
Kraliçe kaleyi 1952'de eşi 6. George öldükten sonra yastayken satın aldı. Kale o kadar kötü haldeydi ki sahibi onu satmak değil hediye etmek istedi. Bunun üzerine Ana Kraliçe 100 Pound (yaklaşık 365 TL) gibi sembolik bir fiyat ödeyerek kaleyi satın aldı. İlerleyen yıllarda onu ayağa kaldırmak için çok uğraştı. Hatta bahçesine büyük bir özen gösterdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kraliçe gibi hissettiren tatil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN