Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gelenekselle modernin dansı Balkanlar

Görkemli bir tarih, üstün bir modernizm, eğlence, renkli gastronomi kültürü ile Balkanlar'da farklı medeniyetlerin ayak izlerini keşfedecek, tarihe yolculuğa çıkacaksınız

Giriş Tarihi: 22.7.2014
Işıl ışıl yüzüyle Belgrad, yeşile bürünen Saraybosna, çok kültürlülüğün zengin şehri Tiran ve kültür hazinesi Üsküp... Birbirinden büyüleyici bu şehirlerde tarih ve kültür iç içe. Bu turun ilk durağı olan Sırbistan'ın başkenti Belgrad her köşesinde farklı bir kültürün ayak izine rastlanan, tarih ve modernizmi birbiriyle buluşturan eşsiz bir şehir. Bu gözde başkent, ışıl ışıl mağazalarıyla alışverişin keyfini sonuna kadar yaşatırken, eğlencenin her türlüsünü günün her saatinde sunuyor.

KÜLTÜREL ZENGİNLİK

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna bir açık hava müzesi görünümünde, yeşile bürünmüş bir şehir. Yakın tarihte yaşadığı trajedilerin yarasını sarmaya çalışan şehirde savaş sonrası havayı hissetmemek mümkün değil. Milyaçya Nehri'nin ikiye böldüğü bu şehirde Osmanlı döneminden kalan çok sayıda tarih ve kültür mirası bulunuyor. Arnavutluk'un başkenti Tiran ise çok kültürlülüğün en gözde şehirlerinden. Müslüman, Ortodoks ve Katoliklerin bir arada yaşadığı bu güzide kentin çehresi de onlarca camii ve kilise ile bezenmiş. Balkanlar'ın yaşayan kültür müzesi Makedonya Cumhuriyeti'nin başkenti Üsküp ise Vardar Nehri'nin geniş vadisinde, yüksekliği iki bin metreyi aşan dağların arasına kurulmuş. Ortaçağ manastırları, uzun bir geçmişe sahip olan Türk pazarları ve asma bahçeleri ile Üsküp görülmeye değer.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelenekselle modernin dansı Balkanlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN