Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yaylada yörük şenliği

Göçerlerin son temsilcileri olan Yörüklerin Muğla'nın Seydikemer ilçesine bağlı Boğalar köyü yaylasında düzenledikleri Yörük Türkmen Kültür Şenliği bu yıl da birbirinden renkli görüntülere ve eğlenceli anlara sahne oldu

Giriş Tarihi: 6.8.2014
At, deve, koyun, eşek ve keçileriyle ovalardan yaylalara, yaylalardan sahillere göçerek geleneklerini sürdüren Yörükler, yaşatmaya çalıştıkları kültürleriyle yerli ve yabancı araştırmacıların ilgi odağı. Muğla ve ilçelerinde yaşayan Yörükler kışı Ege ve Akdeniz sahillerinde geçiriyor. Yaz gelince de zorlu bir göç başlıyor. Yörüklerin göç yolculuğu, bölgelere göre değişse bile ortalama 40-45 gün sürüyor. Yörüklerin bir kısmı kar düşünceye kadar yaylalarda konaklıyor. Yörükler atalarından kendilerine miras kalan kültürlerini yaşatmak için mücadele ediyor. Bu mücadelenin bir parçası olarak düzenlenen Yörük Türkmen Kültür Şenliği'ne bu yıl da Türkiye'nin farklı kentlerinden yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Şenlik kapsamında unutulmaya yüz tutan geleneksel 'Yörük Göçü' ve 'Gelin Alma' gelenekleri oyunlarla anlatıldı. Yaklaşık 100 kadın, çocuk ve erkek taraf��ndan canlandırılan göç sırasında, ovaya kurulan çadır, yaylaya göç kararının alınmasının ardından söküldü ve develere yüklendi. Seki Yaylaları'na göç eden aileler, keçi, koyun, at, deve ve eşekleriyle yaptıkları yolculuğun ardından Yörük Kültür Şenliği'nin yapıldığı bölgeye ulaştı.

YÖRÜK DÜĞÜNÜ VE GÖÇÜ
Şenlik kapsamında 'Gelin Alma'yı da canlandıran Yörükler, gelin alma, kına merasimi, çeyiz gönderme ve gelin alayı karşılama ile izleyicilerin beğenisini kazandı. Bu arada yaylanın farklı noktalarına Yörük çadırları kuruldu, çadırlarda bağlama eşliğinde türküler söylendi. Şenliğe katılanlar, gönüllerince eğlendiler. Kurulan kıl çadırlarda çarık ve çömlek yapımı ziyaretçilere gösterildi.

YÖRÜK GELENEKLERİ ÖLMEMELİ
Üç yıldır Türkiye'de yaşayan ve Türkiye hayranı olduğunu anlatan Alman vatandaşı Aliya da şenliğe katılanlar arasındaydı. Bir yıldır Muğla'da oturan Aliya Yörük kültürüne duyduğu sevgiyi şöyle anlattı: "Geçen yıl Fethiye'ye taşındım. Türk insanı çok sıcakkanlı. Fethiyelileri çok seviyorum. Türkiye'de Türk kültürünü öğreniyorum. Bu kapsamda, kilim dokumayı öğrendim. Boş zamanlarımda Türkçe kitaplar okuyorum. Avrupalılardan ve yabancılardan uzak duruyorum. Dostlarımın büyük bir bölümünü Türkler oluşturuyor." Şenliğe katılan Muğla Valisi Hakan Güvençer de Yörük geleneklerinin devam edilmesi gerektiğini hatırlattı: "Yörük kültürü sadece bizim zannettiğimiz gibi kıl çadırlar, develer, davarlardan oluşmuyor aynı zamanda bir ruh. Yörüklülüğü oluşturan fiziki unsurlar ortadan kalkmış olsa bile o binlerce yıldır süregelen Yörük kültürü ve Yörük geleneğinin ruhu yaşıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaylada yörük şenliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN