Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kültürlerini festivallerle yaşatıyorlar

Muğla'nın ilçeleri kültürel zenginliklerini düzenledikleri festivallerle yaşatıyor. Şehirde geçen ay hem boğa güreşleri yapıldı, hem de yağlı güreş müsabakası düzenlendi

Giriş Tarihi: 20.8.2014
İSPANYA'YA RAKİP BOĞA GÜREŞLERİ
Muğla'nın Menteşe ilçesinde 15'incisi düzenlenen festivalde Muğla, İzmir ve Aydın'dan 120 boğa güreştirildi. Bayır arenasında düzenlenen festivalde boğaları en çok zorlayan sıcak oldu. Hava sıcaklığının 40 derece ölçüldüğü ilçede Menteşe Belediyesi'ne ait itfaiye aracı sahayı sulayarak sıcaktan etkilenen boğaları serinletmeye çalıştı. Vatandaşlar da brandalar yardımıyla güneşten korunarak kamyon kasaları ve traktör römorklarında güreşleri izledi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ilde çok sayıda etkinlik yapıldığını anlatarak, "İlçelerimizde yaz boyunca çok sayıda boğa ve deve güreşi yapılıyor. Bu kültürel etkinlikleri geleceğe taşıyacağız. Sahip olduğumuz bu kültürel zenginliklerimizi alternatif turizm kapsamında dünyaya tanıtmaya kararlıyız" dedi. Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban ise boğa güreşlerinin Yörük kültüründe çok önemli yeri olduğunu, beraberliği ve kaynaşmayı sağladığını vurgulayarak "Amacımız, bu kültürü yaşatıp gelecek kuşaklara aktarmak. Besicilik ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı motive etmek. Burası bölgedeki boğacıların arenası oldu. Bizim boğa güreşlerimiz İspanyolların boğa güreşlerine alternatif" diye konuştu. Ağalık Kupası için İbrahim Armutçu'ya ait 'Yandım Ali' ve Ünal Zorlu'nun 'Mert' lakaplı boğaları, yaklaşık 40 derece sıcakta 35 dakika güreşti. Gösterdikleri performans dolayısıyla uzun süre alkışlanan boğalar, yenişememeleri ve kendilerine zarar vermeleri yüzünden sahipleri tarafından güçlükle ayrıldı.

EGE'NİN KIRKPINAR'I

Muğla'nın Kavaklıdere ilçesine bağlı Menteşe Mahallesi'nde düzenlenen yağlı güreş müsabakasının 22'ncisi geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. 800 metre yükseklikteki Beşpınar Yaylası'nda, 600 yıllık çınar ağaçlarının altında düzenlenen müsabakaya Türkiye'nin farklı kentlerinden 200 pehlivan katıldı. Geçmiş yıllarda Kırkpınar'da er meydanına çıkan çok sayıda pehlivanın katıldığı güreşlerde, pehlivanların kıyasıya mücadelesi seyircilerin ilgi odağı oldu. Başpehlivanlık için Antalyalı güreşçi İsmail Koç ile Kırkpınar'ın başpehlivanı Fatih Atlı karşılaştı. İki pehlivan arasında geçen çekişmeli mücadelede başpehlivan unvanı Atlı'nın oldu. Halk "Ege'nin Kırkpınarı" olarak anılan güreşleri bir piknik havasında izledi. Müsabakaya bölgede tatil yapan yerli ve yabancı turistler de katılım gösterdi. Güreşlerde en fazla ilgiyi ise müzisyenler ve ağalık seçimi gördü. Pehlivanların güreşe hazırlanma ve yağlanma merasimi de ilgiyle izlendi. Ata sporunun yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması için düzenlenen müsabakada güreş ağalığı 48 bin TL ile Kavaklıdere'den işadamı Sami Çoban'da kaldı. Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, "Kırkpınar'ın hazırlığının yapıldığı er meydanında gelecek yıl daha kapsamlı bir güreş alanı yapmayı düşünüyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kültürlerini festivallerle yaşatıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN