Her mevsimi ayrı güzel

Alp Dağları'nın eteklerinde, Fransa'nın güneydoğusunda yer alan, her mevsim ayrı bir güzelliği olan Annecy, romantik tatillerden hoşlananları hayal kırıklığına uğratmayacak bir şehir

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Fransa'nın güneydoğusunda, Alp Dağları'nın eşsiz, sihirli manzarası arasında gizli, gizemli bir şehirdir Annecy. Avrupa'nın en temiz gölünün kıyısında kurulmuş, her köşesi her mevsim rengarenk çiçeklerle süslenmiş, daracık Arnavut kaldırımlı sokaklarıyla görenleri büyüler. Sokaklarında tarihinden hiçbir şey yitirmemiş, sanki bir masal dünyasındaymışsınız hissi veren, her biri sizi içeri davet eden vitrinleri ile zeytinyağı, doğal sabun üreticileri, baharatçılar, şekerciler, bisküviciler ve çikolatacılar göze çarpar. Annecy'ye özgü bir sanat olan rengarenk çömlekçiler arasında kıvrım kıvrım yol alan kanallarıyla biraz da Venedik'i andırır burası. Bu şehrin havasında bir aşk kokusu vardır, öyle ki şehrin sokaklarında dolaşırken sevgilinize yeniden âşık olabilir, göl kenarında muhteşem bir manzaraya karşı duran Aşıklar Köprüsü üzerinde aşkınızı ilan edip evlilik teklifinde bulunabilirsiniz. Annecy sokaklarında dolaşırken, tarihini bu kadar korumayı başaran bir şehrin, sakinlerine modern hayatın tüm ihtiyaçlarına cevap veren bir yaşam ortamı sunmasını hayretle karşılarsınız.

GÖL BAYRAMI'NI KAÇIRMAYIN
Eski şehrin daracık sokaklarında yer alan, Fransa'nın her köşesinden lezzetleri tatma imkanı sunan restoranları, pötikare masa örtülü masalarıyla dikkat çeker. Buralarda otururken; bugün müze olarak kullanılan ve en çok fotoğrafı çekilen yapılar arasında yer alan, Ortaçağ'dan kalma hapishanenin su altında kalan zindanlarında geçen hayatları hayal etmek bir anda bambaşka bir dünyanın kapılarını aralar. Eski şehrin her köşesi insanda fotoğraf çekme isteği yaratır. Öyle ki Annecy Gölü'ne tepeden bakan, bugün müze olarak hizmet verse de geçmişte Savoie düklerinin hayatlarına şahitlik etmiş Annecy Şatosu'na çıkan dar yokuşta kendinizi profesyonel bir fotoğrafçı zannedip, her mevsim başka renge bürünen göl ve dağ manzarası karşısında saatler geçirebilirsiniz. Annecy her mevsim ayrı bir güzeldir. Sihirli manzaranın büyüsü altında sonbaharda yağmura aldırmadan sokaklarda dolaşabilir, kışın karlar altında sokak satıcılarında aldığınız sıcak şarap ve közlenmiş kestaneyle keyif yapabilirsiniz. Alp Dağları'nın aromatik otlarıyla beslenen ineklerin sütünden yapılan tarif edilemez lezzetteki peynir fondüsü veya koca bir şişe takılı yarım teker raclette peyniri de meşhurdur. İlkbaharda göl kenarında hasır sepetinize dolduracağınız yöresel peynirler ve ekmeğinizle çimenlerin üzerinde romantik bir piknik yapma fırsatını da kaçırmayın. Bu arada Annecy'nin meşhur dondurmacılarında kendinizi kaybedebilirsiniz. Yazın ise göl üzerinde deniz bisikleti ya da tekne turuna çıkabilir, billur sulara açılan plajlardan faydalabilir ve akşam yemeğinizi yine göl üzerinde yemekli teknelerde, geç kararan gökyüzünün mehtabında yiyerek unutulmaz anlar biriktirebilirsiniz. Seyahatinizi önceden planlama imkanınız olursa, her sene ağustos ayının ilk cumartesi kutlanan Göl Bayramı kapsamında 70 dakika süren ve Avrupa'nın en görkemlisi olarak kabul edilen, havai fişek gösterisi için yerlerinizi önceden ayırtmanızı öneririm. Annecy kültürel faaliyetlerin sürekli olduğu bir şehir. Dünyanın en büyük müzik başkentlerinden biri olarak her sene ağustos ayında en prestijli klasik müzik festivallerinden birine de ev sahipliği yapar. Ayrıca her sene kışın bitimini temsil eden, sakinlerinin rengarenk kostümler ve maskelerle sokaklarda gezindiği Venedik Karnavalı da görülmeye değer anlardan biridir. Bu karnaval sırasında fotoğrafçılar en sanatsal fotoğrafı çekmek için birbirleriyle yarışa girer. Annecy'den ayrılmadan, şehrin tüm önemli yapıtları ve gizli kalmış olabilen güzelliklerini gördüğünüze emin olmak isterseniz turizm ofisine uğrayıp, size verecekleri kitapçıktaki ipuçlarını izleyerek tüm şehri adım adım gezebilirsiniz.

Nasıl gidilir?
Lyon'dan arabayla 1,5 saat, Cenevre'den 45 dakika, ayrıca Lyon'dan direkt tren seferleri de mevcut.

Nerede kalınır?

Gölün etrafı, manzaralı odalarıyla birbirinden şirin küçük otellerle kaplı, yoksa tüm ihtişamıyla şehrin merkezinde yer alan Hotel Imperial lüks bir hizmet arayanların tercihi olabilir.

CEREN ÖZKANLI ROLLAND

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her mevsimi ayrı güzel
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN