Rüzgar sörfünün popüler adresi Alaçatı

Rüzgar sörfü (windsurf) deyince akla hâlâ Florida sahilleri gelse de ülkemizde de sörfe gönül verenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Dalgasız denizi, bitmeyen rüzgarıyla Alaçatı sörf yapmak isteyenlerin vazgeçemediği rotası

Giriş Tarihi: 27.8.2014
Alaçatı, rüzgar sörfü öğrenmek ve ilerletmek için en iyi noktalardan biri. Aynı koyda yeni başlayanlar için sığ, profesyoneller için ise yeterli derinliğe sahip bölgelerinin olması tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden. Sörfe izin verecek kadar rüzgarı sağlamasına rağmen denizinin dalgasız olması da dünyaca ünlü sporcuların burayı tercih etmesini sağlıyor. Rüzgar sörfü her yaşta insanın yapabileceği herhangi özel bir yetenek gerektirmeyen bir spor. Bedeni çalıştırıyor, ruhu rahatlatıyor ve sonunda plaj, güneş, deniz, kum ve rüzgar sizi hep geri çağıryor. Türkiye Yelken Federasyonu'nun bilgilerine göre, Türkiye'deki sörf okullarının sayısı son sekiz yılda giderek arttı. Şu an rüzgar sörfü okulu sayısı yaklaşık olarak 50'ye ulaştı. Alaçatı'daki sörf okullarının sayısı ise 11'e yükseldi. Türkiye'de bir yılda altı adet ulusal rüzgar sörfü turnuvası yapılıyor. Rüzgar sörfüne öncelikle mutlaka lisanslı bir öğretmenden ders alarak başlamak gerekiyor. Alaçatı ve Akyaka plajlarındaki okullardan bu konuda profesyonel destek alınabilir. Alaçatı'da sörfe başlamak için havlu ve mayo sahibi olmak yeterli. Alaçatı'daki sörf okullarından biri olan Myga Sörf Okulu sörf bordu, yelkeni ve tüm giyim aksesuarlarını eğitim boyunca tedarik ediyor. Beş seans yani 10 saat süren sörfe başlama eğitimi 540 TL. Bu beş seans sonunda başlangıç ekipmanları ile kendi başınıza sörf yapabilir duruma gelinebiliyor. Rüzgar sörfünü daha profesyonel yapmak isteyenler önce giyim aksesuarları ve sonrasında bord, yelken gibi sörf ekipmanlarını alabilir. Bu arada yedi yaşına girmiş tüm çocuklar sörfe rahatlıkla başlayabiliyor.

ÖZEL BESLENME GEREKEBİLİR
Rügar sörfü, ağır olmayan, 'akşam rahat uyutan' diye tanımlayabileceğimiz, tatlı yorgunluk veren bir spor. Sörfü profesyonel olarak yapmak isteyenler için ise özellikle antrenman öncesi ve hemen sonrasında protein tüketimi büyük önem taşıyor. Kilo başına 1,5 gr. protein yeterli. Yani 70 kilodaki erkekler 105 gr. protein almalı. Fazlasının ise bir faydası yok.

Yarışlarda heyecan dorukta
26 Ağustos'ta başlayan Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası 31 Ağustos'ta sona eriyor. Yarışlara, 30 ülkeden 64 erkek, 24 kadın olmak üzere toplam 88 sporcunun katılması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüzgar sörfünün popüler adresi Alaçatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN