Balkanlar'a vizesiz tatil

Giriş Tarihi: 28.8.2014

Balkanlar, Kurban Bayramı'nda farklı bir rota arayanlara en iyi seçenek. Vizesiz tatil imkânı sunan bu coğrafya birbirinden güzel şehirleriyle kendine hayran bırakıyor

Balkan ülkelerine yolculuğa çıkmaya hazır mısınız? Kurban Bayramı'nda 4 Ekim çıkışlı olarak Balkan ülkelerine yolculuk fırsatı sürüyor. Baştanbaşa Balkanlar, Belgrad, Karadağ-Hırvatistan-Saraybosna, Üsküp-Tiran, Priştina gibi pek çok farklı tur seçeneğiyle tatilcilere bayramda hem zamanlarına hem bütçelerine uygun alternatifler sunuyor.

İLK DURAK BELGRAD
Hem vizesiz hem de birden fazla ülke görme şansı tanıyan Balkan turunun ilk durağı Sırbistan'ın başkenti Belgrad. Sırbistan'ın başkenti ve en büyük şehri olan Belgrad Tuna ve Sava nehirleriyle ziyaretçilerine serin bir karşılama yapıyor. Tarih boyunca çeşitli uygarlıkların etkisinde kalmış Belgrad adeta bir kültür mozaiği. Temiz havasıyla insana nefes aldığını hissettiren bu şehirde Kale Meydanı, Askeri Müze, İstanbul Kapı, Saat Kulesi, Lazerevic Anıtı, Nebojsa Kulesi ve Saborna Kilisesi bu şehri daha da güzelleştiren yapılar olarak karşınıza çıkıyor.

TARİHİN TANIĞI SARAYBOSNA
Gezinizin ikinci durağı Saraybosna. Geçmişin kötü günlerini silip tarihi ve kültürel eserleriyle yeniden şahlanmaya hazırlanan kent, Osmanlı döneminden kalan eserleriyle ziyaretçilerine nasıl da dimdik ayakta kaldığını anlatıyor. Mimar Hayreddin tarafından 1557'de inşa edilen ve Osmanlı mimarisinin bir şaheseri olan Mostar Köprüsü bunun en bariz örneği. Birçok dini görüşün varlığını sürdürdüğü Saraybosna'da camiiler, sinagoglar ve katedralleri görmeniz mümkün. Saraybosna'da akşam meraklıları için düzenlenen Boşnak Gecesi de görülmeye değer.

TURİZM MERKEZLERİ BÜYÜLÜYOR

Yol üzerinde son durağınız muhteşem sahilleri ve çok renkli gece hayatı ile Balkanlar'ın en ünlü tatil merkezlerinden Budva. 2 bin 500 senelik geçmişiyle Adriyatik Denizi kıyısındaki en eski yerleşim yerlerinden biri olarak bilinen şehrin yat limanı, Hawaii'ye benzerliğiyle ün yapan St. Nikola Adası, Stari Grad'ı ve kalesi ziyaretçileri hayran bırakıyor. Balkanlar'a gelmişken farklı bir rota da çizmek isterseniz Üsküp ve Tiran'a uğrayabilirsiniz. Arnavutluk'un başkenti Tiran Müslüman, Ortodoks ve Katoliklerin birarada yaşadığı eşsiz bir şehir. Ortaçağ manastırlarına ev sahipliği yapan Üsküp ise Osmanlı'dan kalma eserleri, asma bahçeleri ve Türk pazarlarıyla büyülüyor.

TÜRK KÖYÜ: POÇİTEL
Tarihi dokusunu hâlâ koruyan ve Türk köyü olarak bilinen Poçitel Saraybosna'dan sonraki rotanız olmalı. Ardından Unesco'nun Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Kotor'a geçebilirsninz. Kotor körfezinin nefes kesen fiyort manzaralarıyla doğanın hali bir başka.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Balkanlar'a vizesiz tatil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN