Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Malezya, kültürüyle İstanbul'da

Kültürlerin, inançların, ırkların buluşma noktası Malezya'yı daha yakından tanımak ister misiniz? Yanıtınız evetse, 5-7 Eylül'de İstanbul Cevahir AVM'nin önünde gerçekleşecek Malezya Kültür Haftası, iyi bir fırsat olabilir

Giriş Tarihi: 3.9.2014
Malezya, Güneydoğu Asya'da bulunan 28 milyon nüfusa sahip bir Asya ülkesi. Dünyanın en büyük ikinci adası olan Borneo adası ve yarımada Malezya ile bini aşkın adadan oluşmakta. Malezya'ya havayolu ile direk uçtuğunuz taktirde, ilk giriş noktanız Kuala Lumpur Havalimanı oluyor. Ve tam da bu noktadan itibaren bu ülkenin kültür çeşitliliği sizi sarmaya başlıyor. Ana ırk olan Malayların haricinde, Çinliler ve Hintliler ülkenin geneline yayılmış. Borneo adasında yoğunlaşan, nüfusun yüzde 5'ini oluşturan yerli kabileler ise bugün bile etnik yapılarını, dillerini ve dinlerini koruyarak günümüze kadar yaşatmışlar. Tarih boyunca önce Portekizlilerin, ardından Hollandalıların ve en son İngilizlerin sömürgesi olan Malezya toprakları, 2. Dünya Savaşı esnasında Japonlar tarafından işgal edilmiş, savaş bitiminden kısa bir süre sonra 1957 yılında İngilizlerden bağımsızlıklarını kazanmışlar. Tüm bu etkileşimler Malezya topraklarına eşi benzerine rastlanmayacak bir kültür renkliliği kazandırmış. Bugün Malezya topraklarında Malay Müslümanların haricinde, Çinli ve Hintli Müslümanlar var. Çinliler içerisinde Hıristiyanlık da yaygın. Ve yine Çinliler içerisinde Budizm, Hindular içinde ise Hinduizm yaygın inanç. Yerel kabileler ise eski Şamanist inançlarını devam ettirmekle birlikte, içlerinde Müslüman ve Hıristiyan olanlar var. Çok ırklık, çok dillilik ve çok dinlilik bu toprakların bir kaderi durumunda.

BAHARAT YOLUNUN BAŞLANGICI
Başkent Kuala Lumpur ticaret şehri olarak doğmuş ve bugün de dünya ticaretinin önemli bir merkezi olma konumunu devam ettirmekte. Malacca ise bir anlamda tüm Malezya tarihini tek bir yerde gözler önüne seren, yaşayan bir tarihi kent. Aynı zamanda baharat yolunun başlangıcı konumundaki ülke, ticaret sayesinde tarih boyunca ferah bir yaşam sürmüş. Bini aşkın tropik adanın bulunduğu ülkede Langkawi, Penang, Pangkor, Redang ve Tioman gibi turistik adalar ön plana çıkıyor. Ülkede, doğal ortamlar son derece dikkatli ve özenli bir şekilde korunarak turizme açılmış. Malezya'nın yerel mutfağının, özellikle Malay ve Hint olanlarının, bir miktar baharatlı olmasına rağmen, ağız tadımıza çok zıt olmadığını söyleyebiliriz. Müslüman bir ülke olan Malezya'da neredeyse her restoran helal yemek sunar. Gerek halkının misafirperverliği ve güler yüzlülüğü ile gerek ülkenin doğal güzellikleri ve iklimi ile tüm dünyadan turist çeken Malezya, dünyada en çok turist ağırlayan 9. ülke konumunda. Dünyanın en iyi alışveriş şehri sıralamasında dördüncü seçilen Kuala Lumpur ise gecesi ve gündüzü ayrı tatlarda yaşanan bir şehirdir. Bu güzel ülkenin kültürü ile oraya gitmeden karşılaşmak isteyenlere 5-7 Eylül'de İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi önünde gerçekleşecek olan Malezya Kültür Haftası etkinliklerini tavsiye ederiz. Etkinlikte, dans, müzik, el sanatları gösterileri ve yerel tatlar sunulacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Malezya, kültürüyle İstanbul'da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN