Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı kokan şehir: Prizren

Kosova'daki Prizren, hiç yabancılık çekmeyeceğiniz bir şehir. Balkanlarda Türklerin sıklıkla uğradığı şehirde Osmanlı dokusu neredeyse bozulmadan korunmuş. Kentin sokaklarında Türkçe konuşuluyor

Giriş Tarihi: 24.9.2014
Kosova'nın en eski tarihi kentlerinden biri olan Prizren, mimarisi ve tarihi dokusunun bozulmamış olması ve Türklerin yaşadığı şehir olmasıyla nedeniyle memleket insanının ilgisini çeken Balkanlardaki önemli şehirlerden biri. Arnavutluk ve Makedonya arasında sınır komşusu olan şehir, Şar dağları eteklerinde kurulmuş. Üç tarafı dağlarla çevrili... Şehre geldiğinizde hiç yabancılık çekmiyorsunuz. Çünkü genç-yaşlı herkes Türkçe konuşuyor. İnsanlarının güler yüzlü ve yardımsever olması, kente ayrı bir sıcaklık katıyor. Daracık sokaklarını ve mahalle aralarını gezdiğinizde; tarihi çeşmeleri, evleri, eski yorgancıları görüyor ve kendinizi Osmanlı döneminde gibi hissediyorsunuz. Tarihi kaleye çıkıp şehre tepeden baktığınızda; Bistriça Nehri'nin kenti ikiye böldüğünü görüyorsunuz. Prizren'e gelip de herkesin mutlaka fotoğraf çektirdiği Taşköprü de ayrıca şehre bir başka güzellik katıyor. Köprünün karşısında bulunan Sinan Paşa Camii ise Balkanlar'ın en yüksek camisi. Prizren'de Osmanlı İmparatorluğu'dan kalma pek çok tarihi eser var. Şehrin merkezinde 30 cami, üç Ortodoks kilisesi ve bir Katolik kilisesi bulunuyor. Ayrıca saat kulesi, tekkeler, Türk hamamı gibi tarihi eserler de var.

ŞEHRİN MERKEZİ ŞADIRVAN
Sinan Paşa Camii'nin etrafındaki bölge, şehrin merkezi olarak kabul ediliyor ve buraya şadırvan deniyor. Kentin alışveriş yerleri, restoranları, kafeleri ve eğlence hayatı da burada. Prizren'de şehir turu yapmak isterseniz; buranın simgesi haline gelen tek bir faytoncu bulabilirsiniz. Bu faytoncu; kentin caddelerini gezdirip sizlere keyifli bir şehir tutu yaptırıyor. Yemek kültürleri bizim damak tadımıza çok uygun; köfte, börek çeşitleri ve et yemeleri birbirinden lezzetli. Özellikle filya adı verilen Arnavut böreğini mutlaka yemenizi öneririz. Kosova'da para birimi olarak avro kullanılıyor. Türkiye'ye göre oldukça ucuz bir ülke olduğunu söylemek gerekir. Bir restorana girip tıka basa yiyorsunuz; çok az ücret ödüyorsunuz. Prizren alışverişe düşkün bir şehir değil. Mesela şehirde büyük alışveriş merkezi yok. Arnavutların çok fazla yaşadığı bir şehir olduğu için hediyelik eşya satan dükkanlarda Arnavut bebekleri, magnetler ve el işi eşyalar satın alabilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı kokan şehir: Prizren
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN