Makedonya'nın değişen yüzü: Üsküp

Giriş Tarihi: 1.10.2014

Makedonya'nın başkenti ve en büyük şehri olan Üsküp son yıllarda hızla geçirdiği değişimle tarihine sırt çevirmeden modern bir görünüme bürünüyor

Üsküp'e Makedonya'da Skopje deniyor. Türkiye ile arasında vize uygulaması olmadığından rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. Üsküp'e havayollarının promosyonlu biletleri ile çok uygun fiyatlara bilet bulabilirsiniz. Yaklaşık 75 dakikada kente iniyorsunuz. Havaalanına geldiğinizde kendinizi yabancı bir ülkeye gelmiş hissetmiyorsunuz. Çünkü havaalanlarını bir Türk firması olan TAV işletiyor. Bunun için de etrafta Türk çalışanlara çok sık rastlıyorsunuz. Havaalanından şehrin merkezine toplu taşıma aracı bulunmamakta, tek ulaşım aracı taksi. 20 avro vererek merkeze ulaşabilirsiniz. Makedonya'nın para birimi dinar. 60 dinar 1 avroya denk geliyor. Türkiye'ye göre oldukça ucuz bir ülke.

HEYKELLER ŞEHRİ
Kentin merkezine geldiğinizde çok fazla sayıda inşaata rastlıyorsunuz. Şehrin yeni bir yapılanma içinde olduğunu görüyoruz. Buna karşın Taşköprü'sü, camileri, hamamları ve eski pazarıyla da Osmanlı mirasının korunduğunu görüyorsunuz. Şehri gezerken adım başı heykele rastlıyorsunuz, özellikle da Büyük İskender'in heykeli dikkat çekiyor. Kent tam bir heykeller şehri görünümde. Makedon halkı çok güler yüzlü ve yardımsever insanlar. Özellikle Türkleri çok seviyorlar, kendi insanı gibi görüyorlar. Türk dizilerine ayrı bir hayranlıkları var. Alışveriş yaparken pazarlık yapmanıza hiç gerek yok esnaf dostca davranıyor. Üsküp'te mahalle ve sokak aralarını dolaştığınızda bizde olduğu gibi sokakta oynayan çocukları, mahalle bakkallarını, sıvalı binaları, Türkçe konuşan insanları gördüğünüzde kendinizi ülkenizde gibi hissediyorsunuz.

MAKEDONYA'DA TAŞKÖPRÜ'YÜ GÖRMEDEN GELMEYİN
Taşköprü: Şehrin tam ortasında bulunan Taşköprü, Vardar Nehri üzerinde yer alıyor ve Üsküp'ün her iki yakasını birbirine bağlıyor. Fatih Sultan Mehmed köprüsü olarak da bilinen köprü, turistlerin en çok ilgi gösterdiği ve buraya gelenlerin Üsküp hatırası olarak önünde fotoğraf çektirdiği bir yer.
Sultan II. Murat Camii: Üsküp'ün en büyün camisi olan II. Murat Camii şehrin en güzel camilerinden. Külliyesinde Üsküp saat kulesi bulunmakta.
Kurşunlu Han: Osmanlı hanlarından biri olan Kurşunlu Han, şehrin en turistik yerleri arasında. Çatısı kurşunla kaplı olduğu için Kurşun Han deniliyor.
Eski Çarşı: Buradaki esnafın çoğu Türk olduğu için Türk çarşısı da deniliyor. Osmanlı çarşısı görünümü sunmakta olan çarşıda eski Türk evi örnekleri de yer alıyor.
Bit Pazarı: Üsküp'ün eski pazarı olan Bit Pazarı'nda, meyve sebzeden tekstile ve elektronik eşyaya kadar her şeyi çok uygun fiyata bulmanız mümkün.
Matka Kanyonu: Üsküp'ün 15 km güneybatısında bulunan kanyon, dünyanın en derin su altı mağaralarını barındııyor. Şehirden sıcaklığın 10 derece düşük olduğu kanyon, yaz aylarında Üsküplüler'in gözde mekanları arasında... Kanyonda Ortaçağ'dan kalma iki manastır ve üç kilise buluyor.
Milenyum Haçı: Vodna Dağı'nda bulunan Milenyum Haçı 66 metre yükseklikte. Hıristiyanlığın 2000. yılını kutlamak için yapılmış. Şehrin her yerinden çıplak gözle görebiliyorsunuz. Şehirden teleferiğe araçla geliyorsunuz oradan haçın olduğu yere teleferikle çıkıyorsunuz. Yukarıya çıktığınızda Üsküp ayaklarınızın altında. Haçın yanında hediyelik eşya dükkanları, restoran ve çocuk parkı da bulunuyor. Üsküp'e gitmişken ayrıca görmeniz gereken yerler arasında, Davutpaşa Camii, Eski Tren İstasyonu, Sulu Han, Çite Hamam, Saat Kulesi, Üsküp Kalesi ve Rahibe Teresa'nın evi var.

NE YENİR?
Makedon yemekleri Türk yemeklerini aratmayacak kadar güzel. Özellikle et yemekleri birbirinden lezzetli. Balkanlarda kebap diye adlandırılan köfte en güzel et yemekleri arasında. Bir porsiyon kebapta 10 köfte bulunuyor ve yanında güveçte kuru fasülye geliyor. Bu menüyü Destan Restoran'da yemenizi tavsiye deriz. Börekleri ise onların deyimiyle 'burek' birbirinden lezzetli... Özellikle ıspanaklı börekleri denemeye değer. En sevilen tatlıları ise yumurta ve şekerden yapılan kaymakçina ve trileçe tatlısı. Unutmadan hatırlatayım Üsküp'e gitmişken her an fırından taze çıkmış poğaça ve simitlerini de yemeden Türkiye'ye dönmeyin

NE ALINIR?
Hediyelik eşya olarak alınacak çok fazla alternatif yok. Yakınlarınıza Üsküp'e özgü minik çarıklar, magnetler, su testileri alabilirsiniz. Yiyecek olarak ise, alışverişinizi Bit Pazarı'ndan yapmanızı tavsiye ederiz. Buradan her şeyi çok taze ve ucuz olarak alabilirsiniz. Özellikle pul biber, kuru et, peynir çeşitleri, bal ve incir reçelini almanızı tavsiye deriz. Ayrıca Makedonya'ya gelmişken de dünyaca ünlü şaraplarını tatmanızı öneririz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Makedonya'nın değişen yüzü: Üsküp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN