Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Volkanik adada sıra dışı bir gezi

Yunanistan'ın volkanik adası Nisiros'ta bulunan 500 metre çapında ve 50 metre derinliğindeki aktif bir volkana ait Stefanos krateri turistlerin akınına uğruyor. Kraterin üzerinde dolaşan ve hatıra fotoğrafı çeken turistler, farklı bir deneyim yaşıyor

Giriş Tarihi: 8.10.2014
Geçtiğimiz günlerde TÜRSAB Bodrum Yürütme Kurulu Başkanı Sevinç Gökbel'in de aralarında bulunduğu bir grupla Yunanistan'ın volkanik adası Nisiros'u (Nisyros) ziyaret ettim. Adaya gelen turistlerin büyük bir bölümü otobüslerle limandan alınarak, adanın oluşumuna neden olan volkanın dev kraterinin olduğu bölgeye götürülüyor. Virajlarla dolu bir yolda, yaklaşık 45 dakika süren maceralı bir yolculukla adanın güney tarafındaki kratere ulaşılıyor. Üzerinden hala dumanlar yükselen kratere inmek için taşlardan yapılmış bir merdiven kullanılıyoruz. Stefanos kraterinin ortasına yaklaştığınızda kükürt kokusunu da hissetmeye başlıyorsunuz. Yaklaşık 20 dakikada indiğimiz kraterin içindeki sıcaklık ter içinde kalmamıza neden oluyor. Tur rehberimiz Maria'nın yaklaşık 500 metre çapında ve 50 metre derinlikte olduğunu anlattığı kraterin içinde bulunan onlarca krater deliğinden çıkan dumanlar insanı ürkütmeye yetiyor. Kraterdeki deliklerden çıkan yoğun kükürt gazı özellikle yaşlı turistlerin nefes almasını güçleştiriyor. Hâlâ aktif olduğu açıklanan volkana ait Stefanos krateri üzerinde dolaşan ve hatıra fotoğrafı çeken turistlerin, yaşamlarında farklı bir deneyim yaşadıklarını yüzlerine yansıyan korku dolu ifadelerden anlamak hiç de zor olmuyor.

60 BİN YAŞINDAKİ KRATER
Yine Maria'nın verdiği bilgiye göre, volkandaki son büyük patlama 1422'de olmuş, en son büyük duman püskürtmesi de 1880'lerin başında meydana gelmiş. Gezimiz sırasında Nisiros Belediye Başkanı Dr. Christofis Koroneos ile de konuşma fırsatımız oldu. Kimya bilimiyle ilgilenen Koroneos kraterle ilgili şu bilgileri verdi: "Adamızı ziyaret eden turistler en fazla ilgiyi 60 bin yaşında olduğu düşünülen Stefanos kraterine gösteriyor. Volkanın yakınlarındaki Nikia kasabamızda bir Volkanoloji Müzesi bulunuyor. Müzede, dünyanın farklı yerlerindeki aktif volkanlar hakkında bilgiler yer alıyor. Türkiye'den de Hasan Dağı aktif volkan olarak yer alıyor. Müzede, volkan patlaması sonrasında bölgede ortaya çıkan bitkilerden ve bölgede rastlanan madenlerden örnekler de yer alıyor." Belediye Başkanı Koroneos, adada yaklaşık bin kişin yaşadığına ve bunların büyük bir bölümünün Mandraki bölgesinde bulunduğuna da işaret ederek, "Adamızdaki kayaların arasına yapılmış Profitis Ilias Manastırı ve tarihi kalemiz ziyaretçilerden yoğun ilgi görüyor. Özellikle Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerin yoğun temposundan kaçan Türkleri de sakinliği ile bilinen adamızda ağırlıyoruz. Adamıza daha fazla Türk turist geleceğine inanıyorum. Türk komşularımızı adamızda ağırlamak bize mutluluk verir" dedi.

EGE EZGİLERİ VE BEYAZ BADANALI
Nisiros limanına adım atar atmaz Ege ezgileri duymaya başlıyorsunuz. Birkaç adım yürüdüğünüzde ise beyaz kireç badanalı evleri ve balkonlardaki begonviller ile Bodrum veya Datça'daki bir sokakta dolaştığınız hissine kapılıyorsunuz. Mavi panjurlu ve ahşap kapılı evlerin önünde adeta poz veren kedilerle bir süre oyalandıktan sonra, durağımız bir Yunan restoranı. Nisiros'lu aşçıların hazırladığı zeytinyağlı yemeklerle kendimize ziyafet çekiyoruz. Restoranlarda çalan taverna müzikleri arasında İzmir'de veya Bodrum'da söylenen şarkıları farklı bir dilde duymak hoşumuza gidiyor. Yunanlı ustaların, sıcakkanlı tavırları ve güler yüzleri ile adayı ziyaret eden turistlerin gönlünde taht kurduğunu görüyoruz. Nisiros'un kumsalı yok denecek kadar az. Adanın yapısı volkanik ve kayalık olduğu için denize Bodrum veya Kos adasında girebilirsiniz.

NİSİROS KAŞARINI TADIN
Adanın yemekleri Ege lezzetlerinin tüm özelliklerini taşıyor. Yemeğinizi adanın merkezindeki Afroditi, Vegos ile Harama restoranlarında veya Stefano kraterini kuşbakışı görebileceğiniz Nikia kasabasındaki Andriotis restoranda yemenizi tavsiye ederim. Tercihiniz deniz ürünlerinden yana ise Mandaraki'deki bir sahil lokantasına gidebilirsiniz. Yemek olarak tavsiyem, adanın köylerinde hazırlanan Nisiros kaşarı ve adaya özgü olarak hazırlanan fırında tavşan yemeği. İkisinin de tadına mutlaka bakın. Turistler en fazla badem ve tarçından üretilen şerbetleri seviyor.

PANSİYON DA VAR OTEL DE
Nisiros adası kafasını dinlemek isteyenler için harika bir yer. Nisiros limanına 30 metre mesafede iki-üç otel ve pansiyon bulunuyor. En ucuzu ada sakinlerinin tabiriyle 'Belediye Oteli'. Sonbahar sezonunda kahvaltı dahil 40 avroya adadaki pansiyonlarda kalmak mümkün. Yaz sezonunda ise bu fiyatlar en fazla 70 avroyu buluyor. Adanın farklı noktalarında çadır ve karavanda da kalmak mümkün.

ÖZEL TEKNELERLE GÜNÜBİRLİK GEZİ
Bodrum'dan Türk feribotuyla önce Kos'a gidiliyor. Kos'taki pasaport işlemleri sonrasında Yunan feribotlarıyla yaklaşık 1,5 saatlik bir yolculukla Nisiros'a gidiliyor. Bodrum'dan Nisiros'a lüks teknelerle günübirlik geziler de düzenleniyor. Gezilerin fiyatı kişi başı 70 avrodan başlıyor. Nisiros adasına yaklaşık 20 kilometre mesafede bulunan Datça'dan da yaz mevsiminde Nisiros'a özel yat turları yapılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Volkanik adada sıra dışı bir gezi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN