Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir yeryüzü dergisi doğdu

Giriş Tarihi: 15.10.2014
Bir yeryüzü dergisi doğdu

Daha önce keşif ve coğrafya kavramıyla özgün bir dergi yaratan Özcan Yüksek ve arkadaşları, yeni bir dergiyle okurlarının karşısında. Magma, kendisini 'yeryüzü dergisi' olarak tanımlıyor

Magma, büyük bir yayın grubuna ait dergi değil. Derginin içeriğini hazırlayanların ortaklaşa katıldığı bir bütçeyle kurulmuş ve çok ortaklı Evliya Çelebi şirketi tarafından yayınlanıyor. Özcan Yüksek dışında, okurların Atlas'tan tanıdığı pek çok isim de var. Kemal Tayfur, Necmi Karul, Oktay Uludağ, Güven Eken, Güneşin Aydemir bu isimler arasında. Magma dergisinin kurucuları ve destekçileri arasında Türkiye'nin önde gelen doğa koruma derneklerinde Buğday Derneği ve Doğa Derneği de yer alıyor. Ayrıca Seferihisar Doğa Okulu da paydaşlar arasında. Magma'nın abonelik hizmetlerini Doğa Okulu yürütecek, okurlarla, üyelerle birebir ilişki kuracak. Doğu Karadeniz'deki kültürel ve doğal koruma çalışmalarıyla tanıdığımız Gola Derneği de Magma ile birlikte. Derginin ilk sayısının ve gelecek sayılarının hazırlanmasında çok sayıda bilim insanı da katkıda bulunuyor. Yeryüzü dergisi olarak Magma'nın amacı, dünyamızı ve içinde yer aldığı evreni fotoğraflarla, kendi çıktığı yolculuklarla anlatırken, gezegenimizi koruyucu bilgi ve kültürleri de anlamak ve çoğaltmak. Bu yüzden de çok paydaşlı, doğa koruma alanındaki sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte kuruldu, hazırlandı ve yayınlanıyor.

KAPAK KONUSU AMAZON
Magma dergisi ilk sayısında kapak konusu olarak Amazon efsanesinin sırrını aralıyor. Amazonların yaşadığı coğrafyada gerçekleştirilen arkeolojik kazıları ziyaret ediyor, buluntuların fotoğraflarını yayınlıyor. Kemal Tayfur'un Kafkasya coğrafyasında araştırmalarla yazdığı Amazonlar konusunu, Özcan Yüksek fotoğrafladı. Amazon kavminin buluntuları dünya basınında ilk kez Magma dergisinde yayınlanıyor. Magma'da, havadan çekilmiş fotoğraflarla İğneada, Yemen, Paul Auster'in coğrafyası, ünlü tarihçi Cemal Kafadar'la yapılmış bir söyleşi de bulunuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir yeryüzü dergisi doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN