Surlar arasındaki eski şehir

Giriş Tarihi: 9.11.2014 12:28
Surlar arasındaki eski şehir

Antalya'da bugün sadece kent içindeki burçları, Hadrian Kapısı, Saat Kulesi, Yivli Minare ve bazı duvar kalıntıları bulunan surlar arasındaki eski şehir, yerli ve yabancı turistleri ağırlıyor.

Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde yer alan deniz ve kara surları tarafından kuşatılan Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar getiren eski şehrin, eski evleri sadece mimari açıdan değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, davranışları, gelenekleri ve sosyal yönleri konusunda da bilgi veriyor.

Değişen dünyaya rağmen ruhunu ve görünümünü büyük ölçekte kaybedip kültürünü, antik yapılarını, yaşam biçimini, yaşam araçlarını günümüz dünyasına terk etse de Kaleiçi yeni yerleşim yerlerine inat fotoğraf tutkunları ve turistlerin ilgisini çekiyor.

Dar sokaklarını süsleyen genellikle yığma taştan ve ağaç bağlantılı evleriyle insanları geçmişe götüren, "at nalı" duruşu ile koyu saran Kaleiçini gezenler yöre halkının el emeği olan çok sayıda eşyayı yakından inceleme imkanı buluyor.

Yer yer Yörüklerin el dokuması halı ve kilimleriyle donatılan sokaklarda turlayan turistler, Antalya'daki ilk İslam yapılarından biri olan Yivli Minare'nin, Hadrian Kapısı'nın Yat Limanı'nda bulunan, Kaleiçi restorasyon çalışmaları sırasında yeniden düzenlenen İskele Camisi'nin fotoğraflarını çekip bilgi alıyor.

Antalya'daki ilk İslam yapılarından biri olan 13. yüzyıla ait Selçuklu eseri Yivli Minare, kesme taştan kaidesi, gövde kısmında bulunan tuğla ve firuze renkli çinilerle turistleri kendisine hayran bırakıyor. 8 yivli günümüzde Antalya'nın sembolü haline gelen, 38 metre yüksekliğindeki 90 basamak merdiven ile çıkılan minare, tarihe ışık tutuyor.

Üçkapılar olarak bilinen Hadrianus Kapısı ise turistlerin hatıra fotoğrafı çektirmek için yoğunluk oluşturduğu mekanlar arasında yer alıyor.

Roma İmparatoru Hadrianus'un Antalya'yı ziyareti sırasında ona hitaben yapılan, Antalya'da kenti çevreleyen sur üzerindeki anıtsal kapılardan biri konumunda bulunan Hadrianus Kapısı, geceleri de ışıklandırmasıyla göz kamaştırıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Surlar arasındaki eski şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN