Anadolu'da bir Avrupalı: Eskişehir

Anadolu'nun en modern şehirleri arasında yerini alan Eskişehir, her geçen gün değişen çehresiyle dikkat çekiyor. Yerli ve yabancı turistler tarafından da yoğun ilgi gören şehir turizm kenti olma yolunda hızla ilerliyor

Giriş Tarihi: 19.11.2014
Anadolu'da bir Avrupalı: Eskişehir
Eskişehir, tarihi Osmanlı evleri, parkları, camileri, müzeleri, modern caddeleri ve Porsuk çayında gezen Venedik gondolları ile görülmeye değer bir kent. Günümüzde Eskişehir En Yaşanılabilir Şehirler Listesi'nde ilk üç içinde yer alıyor. Bu güzel şehre yakın bölgelerde oturuyorsanız bir hafta sonu kaçamağı yapıp keşfedebilirsiniz. Şehre girdiğinizde cıvıl cıvıl hareketli, modern bir ortamla karşı karşıya kalıyorsunuz. Osmangazi Üniversitesi ve Anadolu Üniversitesi nedeniyle bir öğrenci kenti görünümünde, dolayısıyla şehirde genç nüfus hakim. Şehrin ortasından geçen Porsuk çayı bölgeye ayrı bir güzellik katıyor, nehirde Venedik'te olduğu gibi gondollarla gezip ya da Amsterdam'dakine benzer kanal botlarıyla nehrin keyfini çıkarabilirsiniz. Hafta sonları ise Porsuk çayı etrafındaki kafeler, restoranlar ve barlar gençler tarafından dolup taşıyor. Eskişehir'de görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de Odunpazarı. Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinin yer aldığı tarihi Odunpazarı daracık sokakları, çeşmeleri, tarihi evleri ile ziyaretçileri geçmişe bir yolculuğa çıkarıyor. Odunpazarı evleri Tarihsel ve Kentsel Sit Alanı olarak koruma altına alınmış. Kurşunlu Külliyesi de Odunpazarı'nda bulunuyor. Külliyenin bahçesinde hediyelik eşya satan dükkanlar, Lületaşı Müzesi ve bir de Mevlevihane bulunuyor.

GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER
Eskişehir Çağdaş Cam Sanatları Müzesi:
Cam sanatının eşsiz eserlerinin sergilendiği Çağdaş Cam Sanatları Müzesi, Türkiye'nin ilk cam müzesi olarak Eskişehir'de en çok çok ziyaret edilen yerler arasında bulunuyor.
Atlıhan Çarşısı: Eskişehir'e ait el sanatlarının ve lületaşından yapılma süs eşyalarının satıldığı küçük küçük atölyelerin bulunduğu şirin bir turistik çarşı.
Haller Gençlik Merkezi: Eskiden meyve sebze hali olarak kullanılan şimdi ise yenilenen yüzü ile İstanbul'daki Çiçek Pasajı'na benzeyen, gençlerin ilgi gösterdiği eğlence yeri içinde ayrıca bir de tiyatro bulunuyor.
Yılmaz Büyükerşen Balmumu ve Heykeller Müzesi: Dünyanın pek çok ülkesinde bulunan Madame Tussaud's Müzesi'nin bir benzeri olan müzede yerli ve yabancı 160 ünlü ismin heykeli yer alıyor. Heykeller canlı görünümleriyle ilgi çekiyor. Ziyaretçiler balmumu heykellerle fotoğraf çektirme fırsatı da buluyor.
Devrim Arabaları: Türkiye'in ilk ve tek yerli otomobil deneyimi olan Devrim Otomobili 1961 yılında 4,5 aylık kısa bir sürede yapılmış fakat üretime geçilememiş. O dönem yapılan araç şu an TÜ- LOMSAŞ Fabrikası'nda sergileniyor, Eskişehir'e gelen turistler tarafından Türkiye'nin ilk yerli otomobili olarak ziyaret ediliyor.
SAZOVA (Bilim, Sanat ve Kültür Parkı): Eskişehir'in en büyük parkı olan Sazova Park'ını trenle geziyorsunuz. En çok çocukların ilgi gösterdiği parkta Masal Köşkü, Korsan Gemisi, Bilim Merkezi & Uzay Evi bulunuyor. Parkta korsan gemisiyle gezebilir, Disneyland'deki şatoya benzeyen Masal Köşkü'nde ise hediyelik dükkanları gezip bol bol fotoğraf çektirebilirsiniz.
KENT PARK: "Eskişehirde'de plaja gidilir mi?" demeyin. Türkiye'nin ilk yapay plajının bulunduğu Kent Park'ta yer alan plaj halkın denize girme ihtiyacını karşılamak için yapılmış, Eskişehir'e ayrı bir güzellik katıyor.

NE ALINIR?
Eskişehir'in simgesi olan lületaşından yapılmış olan pipo, kolye, ağızlık ve magnetler turistik eşya olarak en çok satılan ürünler arasında yer alıyor.

NE YENİR?
Eskişehir zengin bir yemek kültürüne sahip ama özellikle yemeniz gereken en önemli yemeği çibörek 'lezzetli börek' anlamına geliyor. Kızgın yağda kızartılarak servis edilen börek yağlı ve yağsız olarak servise sunuluyor. Balaban köftesi kare şeklinde kesilen pidelerin kemik suyuna batırılarak üzerine sos ve yoğurt gezdirildikten sonra ızgarada pişen köftelerin pideye eklenmesiyle hazırlanıyor. Eskişehir'in ayrı bir simgesi olan Met helva ise en çok beğenilen tatlardan.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anadolu'da bir Avrupalı: Eskişehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN