İspanya'ya denizden bakmak

Giriş Tarihi: 10.12.2014
İspanya'ya denizden bakmak

Dünya turuna katılmak hemen hemen herkesin hayali. Eğer Atlantik Okyanusu'nu geçmek korkutucu geliyorsa, Akdeniz kıyılarını, özellikle İspanya'yı denizden keşfetmekle de yetinebilirsiniz

NUR BAŞNUR

Bir tesadüfler silsilesi içinde tanıştığım denizci Mustafa Yurtbulmuş "3 Eylül'de teknem Balıkçıl'la dünya turuna çıkıyorum" dedi. Başladı anlatmaya: "Orhaniye Martı Marina'dan çıkıyorum. Yunanistan kıyılarında Messina'dan geçip Akdeniz'e, İspanya kıyıları ve Cebelitarık'dan çıkıp Kanarya Adaları'na... Sonra ver elini Atlantik.... Kasım sonlarında esmeye başlayan ticaret rüzgarlarına kadar Las Palmas'ta bekleyip, sonra bütün dünyadan gelen 200'ü aşkın tekneyle Karayipler'e doğru okyanus seyri... " İşte böyle başladı aşağıda okuyacağınız seyir. Hiç beklemediğim bir anda büyük bir hayalin parçası oluverdim. Tabii Atlantik'e cesaret edemediğim için yolculuğun Akdeniz'deki son durağı olan Cebelitarık'a kadarki İspanya etabına katıldım.

İspanya'nın güneş sahilleri Costa del Sol


Deniz yoluyla 80 mil, kara yoluyla da 140 kilometrelik Malaga-Tarifa arasını tekneyle katetmek üzere yola çıktık. Yola çıkmadan usta denizci Meriç Köyatası'nın yönlendirmeleriyle hazırladığım yelkenci çantamı (yumuşak, su geçirmez, katlanıp ortadan kalkabilecek nitelikte) sırtıma vurup Malaga'ya yani Endülüs'ün bağrına uçtum. Puerto Marina Benalmadena'da Sun Odyssey 45 balıkçı teknesi ile buluştuk.

Lüks Marbella

Malaga'dan sonraki durağımız sadece İspanyol zenginlerinin değil, Avrupalı, Ortadoğulu ve Kuzey Afrikalı zenginlerinde gösterişli yazlıklarının ve teknelerinin bulunduğu Marbella. Marbella'da üç farklı marina var. Neredeyse bütün dünya markalarının sıralandığı marinada İspanyol ve dünya mutfaklarını deneyimlemek mümkün. Marinanın en sempatik yanı barlar sokağı. Marbella'nın eski şehri Costa del Sol kıyı şeridi içindeki en keyifli yer. Marinaya arabayla 15 dakika uzaklıktaki kent merkezi iyi korunmuş eski yapılar, sanat galerileri, lokantalar, küçük meydanlar ve cidden harika İspanyol tasarım dükkanlarıyla pek keyifli. Plazza Africa'da bulunan aile işletmesi Marbella Churreria-Chocolateria'da geleneksel tatlı churreria yemeyi unutmayın. Çikolata sosuna batırılarak yenen kızartılmış mayalı hamur çok lezzetli.

Endülüs'ün göz bebeği Malaga

Ertesi gün Endülüs'ün göz bebeği Malaga'yı dolaştık. Büyük sayılabilecek bir Akdeniz şehri Malaga, diğer bütün Costa del Sol şehirlerindeki plana sahip. Yani tarihi eski şehir, çok bakımlı, geniş ve düzenli bir plaj, hemen ardından yürüyüş ve bisiklet kordonu, arkada da büyük bir cadde ve alışveriş merkezleri... Tabii ki tapas ve deniz ürünleri her yerde, taptaze ve gayet uygun fiyatlarla karşınıza çıkıyor. Bir de son derece kaliteli İspanyol şarapları eklenince masanıza, tatlı sonbahar güneşi altında kendinizi kuş gibi hafif hissetmemeniz mümkün değil.

Tarifa'da Cadılar Bayramı

Pagan kökenli bir inanç ve eğlence geleneği olan, özellikle Amerikalılar'ın en gözde günlerinden biri olan Cadılar Bayramı'nda (Kasım ayının son perşembesi) arabayla La Linea'ya bir saat uzaklıktaki Tarifa'ya gidiyoruz. Tarifa, Costa del Sol'ün en kendine özgü kasabası. Feribotla yarım saate Fas'ın Tanca şehrine gidilebiliyor. Belki de Avrupa'nın Afrika'ya en yakın noktası olduğu için, son derece neşeli, rahat ve özentilikten uzak bir kasaba Tarifa. Tarifa'ya yolunuz düşerse El Ancla 'de deniz ürünleri, Los Melli'de tapas yemenizi, geç saatlerde Moby Dick Bar'da Cruzcampo birası eşliğinde dans etmenizi öneririm.

Avrupa'da maymun sadece Cebelitarık'ta

Dünyanın gemi trafiği en yoğun noktalarından olan Cebelitarık dev yük gemilerinin otoparkı gibi. Arapça'da dağ anlamına gelen cebel sözcüğü bölgeyi fetheden büyük berberi komutan Tarık Bin Ziyad'ın adıyla birleşince buranın adı Cebelitarık olmuş. Cebelitarık her açıdan ilginç bir yer. Politik açıdan kent İngiliz yönetimindeki Cebelitarık ve İspanya yönetimindeki La Linea de la Conception'dan oluşuyor. Bir sokağın ortasından geçen tel örgü gümrük vazifesi görüyor. Pasaport ya da özel izinle geçilebiliyor. Yaklaşık 30 bin kişinin yaşadığı bölge sakinleri İngiltere yönetiminde kalmayı tercih ediyor. Kent coğrafi anlamda da ilginç. Avrupa'da maymun yaşayan tek ülke burası. Afrika kıtası ile jeolojik akrabalığı olduğu düşünülüyor. Kültürel açıdan da çeşitli. Faslılar, İngilizler, İspanyollar çoğunlukta olmak üzere yedi milletten insanın bir arada yaşadığı bir yer.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İspanya'ya denizden bakmak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN