Güzelliğin sırrı sağlık turizmi

Giriş Tarihi: 31.12.2014
Güzelliğin sırrı sağlık turizmi

Sağlık seyahatleri 2015'te de revaçta. Stresten kiloya, sigaradan toksinlere bedenimize zarar veren maddelerden kurtulup daha sağlıklı ve güzel olmamızı sağlayan wellness trendlerini sizin için araştırdık

Sağlıklı yaşamı benimseyenlerin artışta olduğu bir dönemdeyiz. Artık beden, ruh ve zihin dengemize, ne yediğimize, nasıl nefes aldığımıza ve nasıl hareket ettiğimize çok daha fazla önem veriyoruz. Stresten arınmaktan kilo vermeye, sigarayı bırakmaktan esneklik kazanmaya, hastalıkları önlemekten yaşam kalitesini arttırmaya çok farklı sebeplerle yapılan 'sağlık seyahati' günümüzün yükselen trendleri arasında yer alıyor. Özellikle koşuşturmacalı, stresli ve karanlık geçen kış aylarında iki-üç günlük sağlık seyahati kaçamakları bir nevi 'teknoloji detoksu' da sağlıyor. Bilgisayar ve cep telefonlarından bir süreliğine de olsa uzaklaşarak 'fişi çekmek' ve arınmak sağlık otellerinin sunduğu en büyük lükslerden. Üstelik hizmet alanlar giderek bilinçleniyor. Rekabet edebilmek için sadece yaratıcı olmak amacıyla düzenlenmiş karma terapileri sorgulayıp, altında bilimsel dayanak arayan, bunun için kanıt isteyen müşteriler çoğalıyor. Hiç olmadığı kadar çılgın, sınır tanımayan tasarımlarla terapilerin bir parçası olarak sunulan iç mekan düzenlemeleri, sektörde mimari uyanışı müjdeliyor.

Gurme yemek ve spa bir arada

Yıllardır birçok spa oteli, restoranlarının da seçkin olması konusunda yarış halinde olmasına rağmen, bunun bir paket olarak birlikte sunulmasına ancak 2015 itibariyle başlanacak. Gurme mutfaklar, Michelin yıldızlı aşçılar spa otellerine hızlı bir giriş yapıyor ve bu iki anlayış ortak bir konsept çerçevesinde bir araya getirilerek yeniden yorumlanıyor.

Şaşırtıcı tasarımlar

Rekabetin gün geçtikçe kızıştığı sağlık turizminde otel ve spa'lar öne çıkabilmek için çok yaratıcı hizmetlerle karşımıza çıkabiliyor. Önemli olan müşteriyi şaşırtabilmek. Bu şaşırtıcılık faktörü fütüristik veya ultra lüks mimari ve iç mekân düzenlemelerinin yanında, insanda uçuyormuş hissi uyandıran sallanan masaj masalarında masaj yaptırmak, hatta ünlülerle yapılan özel seanslara kadar uzanan bir yelpazeye yayılıyor. Müşterilerin farklı ve unutulmaz deneyimler yaşaması için hayal gücünde sınır tanımayan spa sektörü, mükemmeliyetin ayrıntıda saklı olduğunu keşfetmiş olacak ki, kişinin hiç beklemediği incelikli düşünülmüş detaylarla hizmette sınır yoktur politikasını hayata geçiriyor.

Göz alıcılık

Spa dünyasının en yeni terimi 'glambition'. Bu kavram öz güzelliğin peşine düşmek, kişinin vücudunu çok iyi tanıması ve sahip olduğu güzelliğin bilicine vararak güzelleşme algısını değiştirmesi olarak tanımlanabilir. İnsanlar artık spa merkezlerini daha fazla sağlığın yanında daha fazla güzelliğe kavuşmak için ziyaret ediyor. Sağlıklı görünümün güzelliğin anahtarı olduğu bir gerçek... Burada amaç buna sadece biraz pırıltı katmak... Spa'lar 2015 itibariyle belli güzellik hizmetlerinde uzmanlaşarak ona göre hizmet verecek. Örneğin bazı spa'lar sadece gözleri güzelleştiren bakımlarda uzmanlaşırken, bazıları saç bakımı konusunda özel hizmet verecek.

Wellness nedir?

Wellness artık yalnızca bir trend değil aynı zamanda bir yaşam tarzı olarak kabul ediliyor. Wellness felsefesi, insanı bütün olarak kabul ederek beden, ruh ve zihin sağlığını birbiriyle uyumlu hale getirmek ve dengelemek üzerine kurulu. İnsanın kendisini ruhsal, bedensel, zihinsel ve ilişkisel olarak iyi ve zinde hissetmesini sağlayan her türlü masaj, cilt bakımı, çamur ve yosun banyoları, küvet bakımları gibi vücut bakımları bu şekilde adlandırılıyor.

Kışın rahatlamanın adresleri
Huffington Post'a göre en iyi kış spa adresleri Tayland'da Chiva-Som Spa, Bali'de Como Shambhala, Portekiz'de Longevity Wellness Resort, İspanya'da SHA Wellness Clinic, Avusturya'da Lanserhof Lans ve Lanserhof Tegernsee.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güzelliğin sırrı sağlık turizmi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN