Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kayak yaparken sağlığınızdan olmayın

Kayak yapmadan önce eğitim ve doğru ekipmana sahip olmak hayati önem taşıyor. Gerekli tecrübeye sahip olmayanlar için yaralanmalar kaçınılmaz

Giriş Tarihi: 4.2.2015
Kayak yaparken sağlığınızdan olmayın
Kayak, snowboard gibi kış sporlarında yaralanmalar ciddi hasarlara yol açsa da önlem alarak bu kazaları engellemek mümkün. Doç. Dr. Onat Üzümcügil, kayak yaralanmalarına karşı alınacak önlemler ile ilgili şu bilgileri verdi:
Kondisyon yeterliliği: Kayak öncesi, kayak yapacak kişinin mutlaka aerobik kondisyonunun iyi olması gerekiyor. Bu sayede kişi kayak esnasında oluşabilecek yaralanmalardan kendisini koruyabiliyor.
Eğitim şart: Kayak merkezlerinde birçok pist bulunuyor. Bazıları daha dik ve uzunken bazıları daha kısa olabiliyor. Oluşabilecek yaralanmalara karşı mutlaka kayak yapacak kişi önce eğitim almalı, sonra piste çıkmalı.
Tecrübenize özel ekipman: Kayak malzemelerinin pahalı ve taşınmasının zahmetli olması nedeniyle çoğu kişi ekipmanları kiralamayı tercih ediyor. Oysa kendi ekipmanınızla kaymanız yaralanmalara karşı korunmanızı sağlar. Eğer kiralama yöntemini seçiyorsanız, kayak uzunluğunu kayak tecrübenize göre seçmeniz ve bağlamalarınızı sürekli denetletmeniz ve başkalarının ayarı yapılmamış kayaklarını kullanmamanız gerekir.
Kask takın:
Kafa travmalarını hafifletmek için kask kullanın.
Kötü havada çıkmayın: Yorgun olduğunuzu hissettiğinizde muhakkak ara vermeye, pistin eğimi-karın sertliği ve insan yoğunluğuna göre hızınızı ayarlamaya, kötü hava koşullarında kaymamaya özen gösterin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kayak yaparken sağlığınızdan olmayın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN