Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yakın ve güzel İğneada

İstanbul'un yanıbaşında gibi ama Istranca ormanlarının arkasında gizli bir liman İğneada. "Alıp başını gitmek" deyiminin tam karşılığı... Deniz, göller ve göz alabildiğine uzanan kumsal şahane

Giriş Tarihi: 11.2.2015
Yakın ve güzel İğneada
Eski bir Ceneviz Kalesi, göz alabildiğine uzanan kumsal, göle imzasını atan gün batımı ve ışığın dans ettiği ormanlar... İğneada kuşların göç rotaları üzerinde yer alan eşsiz bir yer. 2007 yılında Milli Park kapsamına alınan İğneada Longoz Ormanları dinginliği ve güleryüzlü insanlarıyla sizin de ruh halinizi değiştirecek. Deniz kıyısında, göl ve sazlıkların buluştuğu yerlerde onlarca farklı kuş türüne rastlamak mümkün. Özellikle Mert Gölü'nde gün batımını izlemek isteyenler için ideal. İnsanlar dışında hak ettiğinden fazlasını isteyen bir canlı yok. Bu yüzden doğal hayatın dengesini değiştirecek başka canlıya rastlamıyorsunuz. Balkanlardan gelen soğuk hava İstanbul'u karlar altında bıraksa da ne soğuk ne de sıcak hava Istıranca ormanlarını aşıp geçemez. Hava yükünü ormanlara bırakır ama göl, deniz ve ormanların yarattığı özel iklim tüm canlılar için paha biçilmez bir zenginlik yaratır.

YOL SİZİ GÖTÜRÜYOR
İstanbul'dan üç saat uzaklıkta deseler de özellikle orman yoluna dalınca tepelerde, ağaçların arasında fotoğraf çekmek için verdiğiniz molalar yolu uzatıyor. TEM yolu üzerinden giderseniz, Uzunköprü'den İğneada'ya sapabilirsiniz. Ancak Vice yolu üzerinden gelirseniz, sürprizler geziyi özel kılabilir. İstanbul'dan gelenler için zamanı unutmak terapi gibi oluyor. Yol üstünde oldukça fazla sayıda et restoranı var. Özellikle kuzu ve oğlak çiftlikleri yol üstü ziyafeti için iyi bir alternatif olabilir. Sahilde sizinle oynamak isteyen dost canlısı köpekler sizi şaşırtmasın. Uzun kumsal boyunca yürüyüş yapmak, göl ve ormana komşu eşsiz bir doğa içinde saatlerce yürümek mümkün. Arabayla girmek isteyenleri ise kum tuzakları bekliyor, haberiniz olsun. Asla keskin dönüşler yaparak kuma saplanma gafletine düşmeyin. Gölden gelen akıntılarla deniz kenarına düşen kütükler eşsiz bir görüntü yaratıyor. Balıkçıların sahile çektiği kayıklar ve her sabah serinlikle doğayla kuş sesleriyle uyanmak bambaşka bir deneyim yaşatıyor.

KUŞLAR İĞNEADA'NIN YERLİSİ

Ayrıca kuş gözlemlemek isteyenlere eşlik ederseniz, doğru zamanda doğru yerde olabilirsiniz. Bizim şansımız kaldığımız pansiyonun sahibi kuş biyoloğu olmasıydı. Ve doğal olarak bize eşsiz bir rehber oldu. Fotoğrafını çektiğimiz kuşların hikayesini ondan dinledik. Akşamüstü Mert Gölü, gün batımının eşsiz olduğu yer. Gölün ortasında kuşlar ayın göl üstündeki ışığını sizinle birlikte hayran hayran izliyor. İçlerinden bazıları havalanırken Instagram'ın sahte filtrelerine işiniz düşmeyecek. Gerçek hiç bu kadar etkileyici gelmeyecek gözünüze. "İğneda'nın yerlisi kuşlar" diyeceksiniz.

HENÜZ KEŞFEDİLMEDİ
İğneada son 10 yılda önemli bir yapılaşmaya maruz kalsa da henüz turizmin gözdesi haline gelmedi. Bu yüzden daha çok pansiyon tipi kalınacak yerler var. Bundan yakınan da yok. 5 yıldızlı oteller İğneada ruhuna yakışmıyor. Biz Limanköy'de bir pansiyonda kaldık.

AĞAÇLARIN DİLİNİ FAHRETTİN AMCA'DAN DİNLEYİN

Adı da insanları da güzel Seslioba Köyü'nde mesleği ormancılık olan pek çok insan var. Yolu kaybedip köy kahvesindekilere "Ceneviz Kalesi'ne nasıl gideriz?" diye sorunca Fahrettin Amca "Ben sizi götürürüm. Benim hayvanlar da o tarafta" diyerek atladı arabaya. Seslioba Köyü'nün dünya tatlısı Fahrettin Amcası yol boyunca bize ormanda ağaçları nasıl tanıyacağımızı anlattı. Onların dilini çözmek için masmavi gözlü Fahrettin Amca'nın o güzel şivesiyle anlattıklarını dinlemek gerek. Kale fazla sır vermiyor. Tahrip edilse de ağaçlar arasında yarımadaya hakim konumuyla denizle kara arasında harika bir gözlem yeri olmaya devam ediyor. Bu manzarayı görünce kalenin neden oraya yapıldığını anlıyorsunuz. Dönüşte ağaçlardan iğde topluyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yakın ve güzel İğneada
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN