Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edebi oteller

Kimi misafir ettiği Nobel ödüllü yazarlarla tanınıyor, kimi romanlara ilham kaynağı olmasıyla meşhur. İşte edebiyat tutkunlarının ilgisini çekebilecek oteller

Giriş Tarihi: 1.3.2015
Edebi oteller
Otel değerlendirme sitesi oyster.com edebiyatseverler için dünyanın en iyi sekiz otelini seçti. Seyahat ve stil sitesi oggusto. com'un yer verdiği listede İstanbul'dan da bir otel bulunuyor.

JAMAIKA

GoldenEye Hotel & Resort
21 odalı GoldenEye, Jamaika'nın en hip ve en lüks resortu. Aynı zamanda Ian Fleming'in eski evi ve James Bond romanlarının 14'ünü yazdığı inziva köşesi olmasıyla adanın en tarihi binası. Sonradan eklenen villalar ve kulübeler lagün ve özel plajın manzarasını sunuyor.

LONDRA

Cadogan Hotel
Prestijli Sloane Street'te yer alan Edwardian stili bina birçok olaya şahitlik etti. Oscar Wilde 118 numaralı odada tutuklanmayı bekledi, Kral VII. Edward gözdesi Lillie Langtry ile bu odalarda buluştu. Renovasyonu süren otel, 2016 yazında kitapseverlerle buluşacak.

LONDRA

The Cavendish
Mayfair'de konumlanan otelin binası yüksekliği ile dikkat çekiyor. Şık tasarımında çarpıcı renkler öne çıkıyor. Misafirlerin konaklamaları esnasında spesifik bir kitabı talep edebilmeleri oteli kitap kurtlarının vazgeçilmezi kılıyor.

İSTANBUL

Pera Palace Hotel Jumeirah
Pera Palace, 122 yıllık geçmişinde sadece edebiyat devlerini ağırlamakla kalmadı onlara ilham kaynağı da oldu. Agatha Christie Doğu Ekspresi'nde Cinayet'i bu otelde yazdı, Ernest Hemingway eserlerinde Pera Palace'a yer verdi.

AMSTERDAM

Ambassade Hotel
Kanal manzaralı tarihi otelin önemli yayınevlerine yürüme mesafesindeki konumu, onu yazarlar için popüler kılıyor. Otelde konaklayan Nobel ödüllü yazarlar Orhan Pamuk ve Jose Saragamo ile David Sedaris tarafından imzalanmış ilk baskılar kütüphanenin cam kasalarında saklanıyor.

NEW YORK

The Plaza
Asırlık yaşıyla Plaza, New York'un en önemli markaları arasında yer alıyor. New York 'creme de la creme' kesiminin daimi gözdesi olan otel Truman Capote'nin In Cold Blood (Soğukkanlılıkla) romanının başarısını kutlamak için verdiği şaşaalı Siyah Beyaz Balosu'nun ardından edebiyat dünyasını da etkisi altına aldı.

MADRID

The Westin Palace
Muhteşem bina 1912'de Kral'ın isteğiyle yapıldı. Palace'ın ve barının müdavimlerinden Hemingway, The Sun Also Rises (Güneş de Doğar) adlı eserinde otele yer verdi. Tıpkı bugünkü misafirleri gibi Hemingway de otelin Prado Müzesi'ne yakın olmasını seviyordu.

NEW YORK

Library Hotel
Otel, New York Halk Kütüphanesi'ne yürüme mesafesinde yer al��yor. Dewey ondalık sınıflandırma sisteminden ilham alınarak tasarlanmış konsept otelin her bir odası, bulunduğu katın kategorisinin özel bir konusunu inceleyen kitaplar ve sanat eserlerini barındırıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edebi oteller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN