Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maç bahane, Brugge şahane

Giriş Tarihi: 8.3.2015
Maç bahane, Brugge şahane

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi Club Brugge olunca seyahatsever futbol izleyicisine gün doğdu. "Maç bahane, Brugge şahane" diye düşünenler, rotayı Belçika'nın bu çikolata kokan minik kentine çevirdi

UEFA Ligi'nde, 12 Mart'ta Beşiktaş'ın rakibi Clup Brugge... Minik Venedik olarak bilinen Brugge'de, siyah beyazlı ekibin taraftarına yönelik planlamalar başladı bile... Karşılaşma için ayrılan 1250 bilet İstanbul'a gönderildi. Peki bu 1250 kişilik taraftar, maçın dışında Brugge'de ne yapmalı, nasıl vakit geçirmeli... Dünyada iyi korunmuş, dokusunu her yerinde hissettiren şehirler elbette var ama Brugge tamamen Ortaçağ'da dondurulmuş gibi... Bir şehir düşünün; mimari açıdan zaman orada Ortaçağ'da durmuş olsun... Doğası büyülesin... Sokakları çikolata koksun... Dantel satan dükkanları şehrin zarifliğine zariflik katsın... İşte orası Brugge... Tamam futbolseverler için pek de cezbedici bir giriş olmadı... Ama Brugge işte böylesine romantik bir yer... Kuzeyin Venedik'i lakabını sonuna kadar hak ediyor... Eskiden kanallarıyla Avrupa'da önemli bir ticaret merkeziyken, kanalların dolmasıyla turizm kapısı açılmış bu küçük şehre... UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Brugge, tam tabana kuvvet bir şehir... Ya yürüyerek ya da kanal turuna katılarak gezilebilir... Genellikle büyük turların günü birlik durağı olagelmiş ama Brugge doya doya iki günlük bir kaçamağı hak ediyor... İkinci Dünya Savaşı'nda zarar görmediği için tarihi dokusu muhteşem! Masal şehirlerini andıran evleri, minik sokaklarıyla birçok gezginin, mutlaka görülmesi gereken yerler listesinde... Brugge'de iki meydan bulunuyor. Bunlardan ilki olan Markt Place... Tarihi dokusuyla etkileyici büyük bir meydan... Belediye binası ve şehrin ana silüetini oluşturan Çan kulesi bu meydanda bulunuyor. Şehrin diğer meydanı ise Burg... Burg Meydanı'nda gotik tarzda yapılmış bina dikkat çekici... Binanın yanındaki kule 10. yy'da meydana gelen yangından günümüze ulaşmayı başarmış. Brugge'deki en önemli duraklardan biri de Minnewater gölü ve çevresindeki park... Beyaz kuğuları, inanılmaz atmosferiyle tam bir romantizm ortamı sunuyor. Elbette Brugge'ü sadece gezip görmelik bir yer olarak sınırlandırmak haksızlık olur. Michelangelo'nun ünlü Madonna of Bruges heykeli de Brugge'de The Church of Our Lady Kilisesi'nde bulunuyor. Ziyaret etmeden olmaz. Ve tabii ki danteller. Burası tam bir dantel cenneti. Hoş ülkemizde bu kadar güzel danteller varken, buradan cep yakan fiyatlara satın almak akıl kârı mı, tartışılır ama en azından o şirin dükkanları gezmeden olmaz!

Notlar:

Türk gezginler tarafından biraz geç keşfedilmiş Brugge'e gitmeden önce, I'm Brugges filmini izleyin
Brüksel, Amsterdam çevresinde bir tur planı yapıyorsanız, kesinlikle Brugge gezisini de planlarınıza katın. Günübirlik bile olsa tadı damakta kalacak, unutulmaz bir gün olacak.
Brugge bütün Belçika gibi; bira, çikolata ve patates kızartmasının tadına varabileceğiniz bir yer. Buradayken kalori hesabını bir kenara bırakın!
Markt ve Burg Meydanları'nda vakit geçirin: Bu iki ana meydan tüm turistik Avrupa meydanlarında olduğu gibi oldukça şenlikli. Müzik, küçük gösteriler ve tarihi yapılar arasında uzun süre vakit geçirebilirsiniz.
Kanal turu yapın. Özellikle zamanınız kısıtlıysa ilk yapmanız gereken şey. Burg Meydanı'ndan 20 dk'da bir kalkan turlar var.
Fayton gezisi yapılabilir. Markt Meydanı'ndan kalkıyor.
Minnewater'da çimlere uzanın, kuğuları izleyin!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maç bahane, Brugge şahane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN