İtalya'nın kare ası

Giriş Tarihi: 29.3.2015
İtalya'nın kare ası

İtalya'nın birbirinden etkileyici şehirlerini keşfetmenin tam zamanı. Keşfinize Roma, Floransa, Venedik ve Milano ile başlayabilirsiniz

İtalya'nın birbirinden güzel şehirleri arasında Roma, Floransa, Venedik ve Milano'nun yeri ayrıdır. Bu dört şehir de farklı güzellikleri ile kendine hayran bırakır. Modanın kalbi Milano'da atar, aşıklar Venedik'te buluşur, Floransa tarihiyle büyüler. Roma ise ölümsüz bir şehirdir.

MODANIN KALBİ MİLANO
İtalya'nın en kalabalık nüfusa sahip şehrine 'Küçük İstanbul' desek yanlış olmaz. Valentino, Gucci, Versace, Prada, Armani ve Dolce&Gabbana gibi lüks İtalyan markalarının hepsinin merkezi Milano'da bulunuyor. Bu yıl dünyanın en büyük fuarı olan Expo da Milano'da gerçekleşecek. Şehirde görülmesi gereken birçok tarihi yapı ve eser var. Gotik katedral Doumo Kilisesi, Vittorio Emanuelle Galerisi, La Scala Operası ve Santa Maria delle Grazie kilisesinde sergilenen, Leonardo da Vinci'nin İsa'nın son yemeğini resmettiği L'Ultima Cena tablosu… Şehrin keyfini çıkarmak için Vittorio Emanuelle Galerisi'ndeki kafelerden birine oturup vakit geçirebilirsiniz. Önceden biletinizi alıp La Scala Operası'ndaki gösterilerden birine de mutlaka gitmeye çalışın. Naviglio Grande kanalı boyunca bir kafeye oturup gün batımını izlemenin de tadına doyum olmuyor.

AŞIKLAR ŞEHRİ VENEDİK

Venedik sokaklarında kaybolmak istiyorsanız yönünüzü bulmak için San Marco Bazilikası'nı kerteriz alabilirsiniz. Şehrin hemen hemen her yerinde bazilikayı gösteren işaretler size yardımcı olabilir. Bazilikaya giriş ücretsiz. İçeride harika mozaikleri, kubbeleri ve nefes kesen vitrayları görme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer tüm Venedik'i kuşbakışı görmek isterseniz 5 Euro karşılığında merdivenleri tırmanarak çatıya çıkabilirsiniz. Venedik'in tüm romantizmini yaşamak için en iyi yerlerden birisi olabilir. San Marco Meydanı, Dükler Sarayı, Saat Kulesi, İşkence Köprüsü, Büyük Kanal ve Rialto Köprüsü de şehirde mutlaka görülecek yerler arasında. Riva Schiavoni'de yürüyüş yapabilir ya da gondol sefasını tercih edebilirsiniz. San Marco'da Caffe Florian'da bir kahve içmeyi unutmayın.

MASAL KENTİ FLORANSA

Floransa günümüze kadar gelişmeyi, güzelleşmeyi devam ettirebilmiş nadir şehirlerden birisi. Şehir küçük fakat dolu dolu olmasının yanında kelimenin tek anlamıyla bir açık hava müzesi. Mimarinin ve sanatın bir arada bulunduğu şehir duvarlarını keşfetme fikri bile heyecan verici. Bu şehirde; bir zamanlar Leonardo da Vinci, Michelangelo, Dante gibi sanatın büyük ustaların dolaştığı sokaklarda olduğunuzu sakın unutmayın. Şehirde görülmesi gereken başlıca yerler Duomo, Uffizi, Çan Kulesi, Vaftizhane ve Signoria Meydanı olarak sıralanabilir. Floransa'da keyif yapmak için mutlaka tarihi 1733 yılına dayanan Caffe Gilli'de bir kahve molası verin.

ÖLÜMSÜZ ŞEHİR ROMA
İtalya'nın başkenti Roma sadece kendi ülkesi için değil, Avrupa'nın tamamı için de büyük öneme sahip. Hatta o kadar önemli ki aynı zamanda 'Ölümsüz Şehir' olarak da adlandırılır. Sahip olduğu tüm tarihsel dokunun içinde gerçekten muhteşem birçok yapı bulunmakta. Kolezyum, Venedik Meydanı, Vatikan, San Pietro Bazilikası, İspanyol Merdivenleri, Trevi/ Aşk Çeşmesi, Panteon, Navona Meydanı, Campo dei Fiori Meydanı, Popolo Meydanı gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor. Ve en güzel caddeleri, sokakları Via Veneto, Via Margutta, Via del Corso, Via dei Condotti, Via Babuino, Love Eat Pray filminde sıkça kullanılan Via dei Portoghesi… Roma'ya gitmişken Tevere nehri boyunca salınmayı, nehir kenarındaki Castel Sant'Angelo etrafında vakit geçirmeyi ihmal etmeyin. Hatta buradan karşıya geçip, yine Roma'nın en güzel ve hareketli meydanlarından Navona'ya kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Tatil Stil Yurtdışı Turlar Müdürü Cemal Benli

Doya doya gezin
"İtalya'da tam anlamıyla gezdim diyebilmek için bu dört şehri muhakkak görmelisiniz. Şehirleri birbiriyle kıyaslamadan hepsini tek tek özenli bir şekilde gezin. Hepsi ayrı ayrı güzellikleriyle sizi unutulmaz bir atmosfere sürükleyecektir. Tatil Stil'in 'Baştanbaşa İtalya' programları 7 gece 8 gün şeklinde Roma, Venedik, Floransa ve Milano konaklamalarından oluşmaktadır. Aynı zamanda opsiyonel olarak Vezüv Yanardağı küllerinin 12 metre yüksekliğinde şehri kapladığı Pompei, 'delikanlıların şehri' Napoli, 'mucizeler şehri' Pisa programlarımızın içinde bulunmaktadır. Bunların yanı sıra kısa program isteyen misafirlerimiz içinde özel dönemlerde hareket edecek 3 gece 4 gün sadece tek şehir konaklamalı Roma, Floransa, Venedik ve Milano programlarımız da mevcuttur."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İtalya'nın kare ası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN