Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Klasik otomobille Yunanistan yollarında

Ödüllü klasik otomobil ralli takımı P+M Team'in lideri Sinan Evman, uluslararası bir yarış sayesinde keşfettiği Yunanistan'ın çok bilinmeyen bölgelerini Tatil SABAH'A anlattı

Giriş Tarihi: 12.4.2015
Klasik otomobille Yunanistan yollarında
Şirket çalışanlarımızdan kurulu klasik otomobil ralli takımımız P+M Team ile yedi yıldır Türkiye ve yurtdışında önemli dereceler ve ödüller alıyoruz. 1957, 1959, 1962 model Karman Ghia ve 1973 model Porsche otomobillerimizle yarıştığımız uluslararası ralliler sayesinde heyecan verici yerleri görme fırsatımız da oluyor. Yunanistan'da Larissa, Kalambaka, Plastira, Meteora ve Metsovo'yı kapsayan rota ilginç parkurlardan biri. Buraları, Yunanistan'ın biz Türkler tarafından çok daha az bilinen iç bölgeleri. Özellikle Meteora doğası ve 13. yüzyılda dev kayalıkların tepesine insan eliyle yapılmış manastırlarıyla çok çarpıcı bir bölge. Klasik otomobil yarışları genellikle iki ila dört gün arasında sürüyor. Yarışmaya gittiğimiz her yerde, ilk yarış gününden önce veya son yarış gününden sonra ziyaret ettiğimiz şehrin kültürel, sosyal, doğal ortamını keşfetmeyi ve yerel halkın yaşam tarzını gözlemlemeyi çok önemsiyoruz. Bu sebeple de muhakkak kendimize bir gezi rotası çiziyoruz. Kişisel olarak, çok küçük yaşlardan itibaren, dünyanın birçok yerini sırt çantamla gezmiş bir iş adamıyım. Ekibimin de yarışları bu şekilde bir fırsata dönüştürmesini tüm kalbimle destekliyorum. Meteora'da başınızı kaldırıp baktığınızda kayalıkların tepesindeki düzlüğe inşa edilmiş yaklaşık 20 tane manastır görüyorsunuz. Bu manastırları keşişler hem saldırılardan korunmak, hem de inzivaya çekilerek Tanrı'ya yakın olmak amacıyla bu kayalıklara inşa etmişler. Manzara gerçekten büyüleyici. Merdivenlerle bu manastırların bazılarına çıkıp ziyaret etmek de mümkün. Biz en büyük manastır olan Büyük Meteoron'a çıktık. Bu manastır fileli asansörün kullanıldığı bir yapı olmasıyla da dikkat çekiyor. Geçmişte insanların yaşam şartlarını nasıl oluşturduklarını görmek insana ilham veriyor. Bölge doğal olarak fotoğrafçıların da çok ilgisini çekiyor.

KARPENISSI VE PARGA

Karpenissi de ilginç bir yer. Orman, nehir ve dağların muhteşem bir birleşimi. Kışın kayak sporu sevenlerin favorilerinden biri olan bu kasaba, klasik Yunan mimarisi, samimi atmosferi ve insanlarıyla sizi etkiliyor. Avcılık da bu bölgede kasaba dışındaki dağlarda sürekli yapılan bir spor. Bizim için keyifli bir diğer kasaba ise Parga oldu. Batı tarafında deniz, güneş ve sakinlik sevenler için çok güzel bir alternatif. Doğallığıyla küçük kasabaların samimiyetini yaşatıyor. Parga'nın karşısında bulunan Paxos ve Antipaxos adaları adeta Maldivler'i andırıyor. Şahsen; bir başka yarış parkurunda keşfettiğim Pelion bölgesi de beni çok etkiledi. Makrinitsa, Mouresi, Portaria ve özellikle Agios Ioannis kasabalarını sonrasında birçok kez ziyaret ettim. Tabii hem otomobiller, hem yarış insanların çok ilgisini çekiyor. Yarış ekibiyle ve arabalarla fotoğraf çektirmek, yarış esnasında konvoy takipleri en sık karşılaştığımız şeyler. Türk olduğumuzu öğrenince de kökenlerden konuşulmaya başlanıyor, herkesin Türklerle bir bağı var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Klasik otomobille Yunanistan yollarında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN