Zıtlıkların mükemmel uyumu

Bir zamanlar kültürel yapısı, eğlenceleriyle Ortadoğu'nun Paris'i olarak anılan Beyrut, 15 yıldan uzun süren iç savaşın izlerini sarmak ve eski görkemli haline dönmek için her türlü imkanı seferber etmiş

Giriş Tarihi: 19.4.2015
Zıtlıkların mükemmel uyumu
Lübnan'ın iç savaşın izlerinden kurtulamamış başkenti Beyrut'a yüksek binalar, alışveriş merkezleri, kiliseler, camiler hakim. Bir yanda kurşun izlerini taşıyan binaların olduğu bölüm, diğer yanda yeni binaların sıralandığı zengin kesimi bulunuyor. Tertemiz sokaklarına, turistlerin üstüne atlamayan satıcılarına, restoranlardaki profesyonel servis elemanlarına hayran kalmamak mümkün değil. Entelektüel düzeyi yüksek Beyrutluların tercihi olan Hamra, Arapçada 'kırmızı' anlamına geliyor. Gece kulüpleri, barlar çoğunlukla bu semtte toplanmış. O yüzden ne trafik bitiyor ne de caddelerin kalabalığı... Hamra'nın yanı sıra Corniche ve Downtown da ilgi gören iki semt. Corniche'de deniz kenarında yürüyüp, bir şeyler içerek Akdeniz'e başka bir kıyıdan keyifle bakabilirsiniz. Downtown ise tertemiz sokakları, lüks alışveriş mağazaları ile ilgi çekmekte. Souks de Beirut adlı alışveriş merkezi üstü açık mimarisiyle şehrin devamı gibi görünmekte. Place de l'etoile (Yıldız Meydanı) ve Rolex Saat Kulesi şehrin görülmeye değer yerlerinden. Beyrut'un gece hayatının bir başka önemli merkezi ise Gammayzeh Caddesi. Burada hayat 02.00'den sonra başlıyor. O saatlerde makyajlı ve bakımlı kadınların yanında kırmızı eşarplı Lübnanlı erkekleri de görebilirsiniz.

MEZE VE KÜNEFE

Beyrut'a gidince en ünlü restoranlarından biri olan Abdel Wahab'da yemek yememek olmaz. Bundan 50 yıl önce Arap dünyasının ünlü şarkıcılarından biri olan Abdel Wahab'ın adı hâlâ bu lokantada yaşatılıyor. Yüksek tavanlı, iki bölüme ayrılmış geniş salonuyla çok şık bir mekan. Tabii başta humus olmak üzere mezeleri, maydanoz, domates, soğan ve kısırlık bulgurla yapılan tabuli salatası, içli köftesi, karışık ızgaraları çok lezzetli. Al Bohsali'de künefe molası da verebilirsiniz. 140 yıllık bu tarihi tatlıcının dükkanından içeriye girer girmez tepsilerde çeşit çeşit kuru baklavalar, fıstıklı şekerlemeler, kurabiyeler sizi karşılıyor. Künefesi nefis bir peynirle yapılmış.

Jeita mağaraları


Doğal Jeita mağaraları, şehre 20 kilometre uzaklıkta, Lübnan dağlarının eteklerinde, Köpek Nehri ve vadisinin kenarında yer alıyor. Makiler ve sedir ağaçlarının çevrelediği tepeleri, mağaraya 500 metre kala bindiğiniz teleferikten kuş bakışı izliyorsunuz. Fotoğraf çekmenin yasak olduğu mağaraların içi ise tamamen karstik oluşumlarla şekillenmiş. 1958'de keşfedilen yukarı mağaranın uzunluğu 2 bin 200 metre. Yaklaşık 750 metrelik bölümü yürüyüş hattıyla ziyaretçilere açık. Yüzde 80 nem oranıyla nefes almakte güçlük yaşatsa da görmeye değer. Isı da yaklaşık 11-13 derece.

Harissa

Beyrut'un komşusu, sayfiye şehri Jounieh, oteller ve restoranlarla çevrili. Sahilden teleferikle 650 metre yüksekteki Harissa'ya çıkarken, heyecandan nefesiniz kesilebilir. Harissa'da 1908'de küçük bir kilise üzerine yerleştirilen 15 ton ağırlığındaki Meryem Ana heykeli yükseliyor. Heykelin arkasında da dışarıdan sedir ağacı, içeriden Fenike gemisi görüntüsü veren büyük katedral var.

Byblos

Deniz kıyısında yer alan, antik Finike liman şehri Byblos, Beyrut'tan 40 kilometre kadar uzaklıkta. Tarihi 7 bin yıl öncesine uzanan ve büyük bir ticaret limanı olan Byblos, antik Mısır ile ticari ilişkileri nedeniyle bölgenin papirüs ticaretine hakim bir kentiymiş. Turistik bir şehir olan Byblos'un tarihi bölümündeki kalenin içindeki müzede bu papirüslerden örnekler sergileniyor.

Baalbeck

Suriye sınırına yakın, Bekaa Vadisi üzerindeki Baalbeck şehri Heliopolis olarak da biliniyor. Beyrut'a 90 kilometre uzaklıkta. Roma döneminde, başkent Roma'dan sonra inşa ettirilen en büyük çok tanrılı dini merkez. Venüs, Bacchus ve Jüpiter adına adanmış üç tapınak, bugün dünyanın her yerinden arkeolog ve sanat tarihçilerini kendine çekiyor. Tapınak taşlarında Roma ve Arap mimarisinin izlerini görmek mümkün.

Anjar

Tarıma elverişli topraklarıyla verimli Bekaa Vadisi'nde yolunuz Anjar kasabasına ulaşırsa, 8. yüzyılda Emeviler döneminde yaptırılan ve günümüzde Lübnan'daki tek Emevi eseri olan antik şehri gezebilirsiniz. Merkezleri Şam olan Emeviler, bu şehri de yazlık saray ve ticaret merkezi olarak değerlendirmiş. Bir Ermeni yerleşimi olan Anjar'da yemek yemek için Nabeh Anjar Restoran'a uğrayabilirsiniz. Mezeleri, salataları ve etleri çok özenli.

Son dakika rezervasyon yaptırabilirsiniz

Tatil Stil Yurtdışı Turlar Müdürü Cemal Benli:
Her hafta kesin hareketli Beyrut turumuzu 299 Euro'dan başlayan fiyatlarla satışa sunuyoruz. Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edilebilmesinin sağladığı avantajla son dakikaya kadar rezervasyon yaptırma imkanı da bulunmakta. Tatil Stil Beyrut programları üç gece dört gün şeklinde oluşmakta. Aynı zamanda opsiyonel olarak Beyrut Gecesi de programda yer alıyor. Gecede muhteşem Lübnan mutfağı lezzetlerinin tadıldığı eğlenceli müzikli bir restorana gidiliyor. Harissa ve Jeita-Byblos turumuzda karstik oluşumlarla şekillenmiş Jeita Mağarası, Harissa Tepesi, Meyrem Ana'nın heykeli ve Finike liman şehri Byblos'u göreceğiz. Son programımız ise Baalbeck-Anjar ve Ksara'yı kapsıyor. Baalbeck Roma'dan sonra çok tanrılı en büyük dini merkez, Anjar ise ticaretin yapıldığı ülkenin en büyük şehri. Beyrut'ta hem dolar hem de Lübnan Lirası (LL) geçiyor. Yanınızda dolar götürmeniz uygun olacaktır. Toplu taşımanın yok denilecek düzeyde olduğu Beyrut'ta bir yerden bir yere ulaşmak için taksi kullanmanız gerekmekte. Ancak taksilerde taksimetre yok, bu nedenle nereye giderseniz gidin anlaşıp gitmelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zıtlıkların mükemmel uyumu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN