Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diyarbakır'ın hedefi: 1 milyon turist

Yıllardır bölgede yaşanan terör olayları nedeniyle turizmde hak ettiği payı alamayan Diyarbakır, çözüm süreciyle hedeflerini büyüttü.

Giriş Tarihi: 30.4.2015 16:19 Güncelleme Tarihi: 30.4.2015 16:20
Diyarbakır'ın hedefi: 1 milyon turist
Üzerindeki yazıtları ve burçlarıyla görkemli bir açık hava müzesi konumundaki tarihi surlara, isimleri Kur'an-ı Kerim'de geçen 25 peygamberden Zülkifl ile Elyesa'nın kabirlerine, İslam dünyasının 5. Harem-i Şerif'i olarak nitelendirilen tarihi Ulu Cami'ye sahip Diyarbakır'da turist sayısı her yıl artıyor.

Vali Hüseyin Aksoy, AA muhabirine, çözüm sürecinde bölgeye bakışın değişmesiyle Diyarbakır'a ilginin arttığını söyledi.

Kenti ziyaret eden turist sayısında ciddi artış yaşandığını belirten Aksoy, "2 yılda gelen turist sayısına baktığımızda yabancı turistlerde yüzde 130'luk yerli turistlerde ise yüzde 35'lik artış söz konusu. Bizim hedefimiz önümüzdeki yıllarda gelen turist sayısını daha iyi bir noktaya taşıyabilmektir. 2014 yılı verilerine baktığımızda 265 bin turist Diyarbakır'ı ziyaret etti" dedi.

"2023 yılı hedefleri kapsamında Diyarbakır 1 milyon turisti ağırlamalıdır" diyen Vali Aksoy, "Sektör temsilcileriyle tarafları bir araya getirerek çeşitli çalışmalar yürütüyoruz. Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri UNESCO Kültür Mirası Listesi'nde aday durumda bu da eğer tescil edilir ve adaylıkları kesinleşirse bölgemiz için çok önemli bir katkı sağlayacaktır" ifadesini kullandı.

Aksoy, şöyle devam etti:

"4 bin 600 civarında olan yatak sayımız iki yıl içerisinde 6 bin 200'e çıkacak. Diyarbakır, 5 yıldızlı otellerimizden farklı standartlarda olan otellerimize kadar birçok altyapıya sahip. Gerek tarihi geçmişi gerek doğal güzellikleriyle Diyarbakır bölgemizin en önemli merkezlerinden biridir. Bu boyutuyla baktığımızda turizmin gelişmesi ve kalkınması adına ihtiyaç duyulan altyapı çalışmaları bununla paralel olarak devam ediyor. Bunlardan birisi ihtiyaç duyulan uluslararası standartlarda bir havalimanı terminal binasıdır. Şu anda inşaatı tamamlanmak üzere ve 5 milyon yolcu kapasiteli bu havalimanımız eylül ayı itibariyle hizmetine sunulacaktır."

"Kongre turizmi öne çıkacak"

Bölgede turizmin gelişmesinin, ekonomik anlamda hareketlilik ve istihdamın artmasında önemli katkı sağlayacağını aktaran Vali Aksoy, şöyle konuştu:

"Üniversitemizin çok büyük bir kongre merkezi var. Birçok kurum ve kuruluşun burada kongrelerini gerçekleştirmelerini bekliyoruz. Diyarbakır kongre turizmi açısından birçok ilin sahip olmadığı altyapıya sahip. Diyarbakır'ın önümüzdeki süreçte kongre turizmi ile öne çıkacağını bekliyoruz. Turizm sektörü sadece kendi alanında değil diğer sektörlere de çok önemli katkıları olan bir sektör."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diyarbakır'ın hedefi: 1 milyon turist
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN