Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mavi dünyanın gizemini kıyılarında keşfediyorlar

Her yıl yaklaşık 120 bin turist, 'da faaliyet gösteren 65 okulu aracılığıyla, il genelindeki 200'e yakın koyda düzenlenen faaliyetlere katılarak deniz altının gizemli dünyasını keşfediyor

Giriş Tarihi: 6.5.2015 12:53
Mavi dünyanın gizemini Muğla kıyılarında keşfediyorlar
Türkiye'nin en uzun sahil şeridine sahip 'da yerli ve yabancı turistler, 200'e yakın koyda düzenlenen etkinliklerle, mavi derinliklere dalmanın heyecanına yaşıyor.

Muğla ve ilçelerindeki mavi sularda tutkunları için yapılan turlar, tatil için bölgeyi tercih eden turistlerin öncelikleri arasında yer alıyor.

Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği dalış turizmi için bölgede faaliyet gösteren dalış okulları, , Fethiye, Datça, Köyceğiz, , Gökova, Sedir Adası'nın koylarını kapsayan turlarla ziyaretçilerine deniz altının gizemli dünyasını tanıma fırsatını sunuyor.

Yılda ortalama 120 bin kişi dalış yapıyor

İl Kültür ve Turizm Müdürü Veli Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Muğla'nın deniz turizmiyle her yıl yerli ve yabancı ziyaretçilerin uğrak noktası olduğunu söyledi.

Muğla'daki 200'e yakın koyda 65 dalış okulunun faaliyet gösterdiğini bildiren Çelik, "Bu okullar faaliyetlerini yaz kış sürdürüyor. Muğla'daki koyların çoğu aktif olarak kullanılıyor. Bin 484 kilometre kıyı uzunluğumuz, 102 mavi bayraklı plajımız var" dedi.

Muğla'nın ulaşım konusunda şanslı olduğunu dile getiren Çelik, il genelinde 2 uluslararası havaalanı, 9 deniz gümrük kapısı bulunduğunu kaydetti.

Çelik, Muğla'nın her an erişilebilir bir kent olduğunu vurgulayarak, "İstanbul'dan havayoluyla bir saatte Muğla'ya erişebiliyorsunuz. Yurtdışından, özellikle İngiltere'den turistlerin hafta sonu tatilli ve dalış yapmak için Muğla'ya geldiğini görüyoruz. Eğer vaktiniz kısıtlıysa ve kısa zamanda adrenalin yaşamak istiyorsanız, Muğla'yı tercih edebilirsiniz. Bu, bizim için çok önemli bir avantaj" diye konuştu.

Özellikle kıyıların temizliği ve bölge insanının yatkınlığı nedeniyle turizmin birçok çeşidinin Muğla ve ilçelerinde yapılabildiğine dikkati çeken Çelik, "Bu tür aktivitelerle bölgemizde turizmi 12 aya yaymak istiyoruz. Muğla'da her mevsim faaliyet gösteren 65 dalış okulu, yılda ortalama 120 bin kişiye dalış eğitimi veriyor. İdaremizce belirlenmiş 200'e yakın alanda da su sporları faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Buralarda da 1,5 milyona yakın insan su üstü sportif faaliyetlerden faydalanıyor" ifadelerini kullandı.

"Sezonun ilk dalış faaliyeti yapıldı"

Muğla Dalış Topluluğu tarafından 60 kişinin katılımıyla turizm sezonunun ilk dalış faaliyeti, Marmaris'teki Keçi Adası'nda gerçekleştirildi.

Eğitmenler tarafından dalış öncesi verilen eğitimlerde dalış öncesi, dalış sırası ve sonrasında yapılması gerekenler anlatılarak ekipman hakkında teorik bilgi veriliyor. Daha sonra da eğitime geçiliyor.

Dalış eğitmeni Egemen Özer, Türkiye Sualtı Sporları Federasyonunun bir yıldız dalış eğitmeni olduğunu söyledi.

Bu sezon kadınların dalışa yoğun ilgi gösterdiğini dile getiren Özer, "Aslında kadınlar denizi çok seviyor fakat dalmaktan çekiniyorlar ancak son yıllarda bunu da kırmaya başladık" dedi.

Son yıllarda yurtdışından dalış için çok fazla talep aldıklarını anlatan Özer, 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmalarına rağmen dalış sporunda iyi bir yere gelemediklerini ifade etti.

Yıl boyunca dalış yaptırabildiklerine işaret eden Özer, hafta sonları özellikle üniversite öğrencileri ve çalışanlardan yoğun talep aldıklarını anlattı.

Özer, Fethiye'de tünel, Bodrum'da batık dalışları yaptıklarını belirtti.

Yüzme bilmemesine rağmen dalış yaptI

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) Müzik Bölümü öğrencisi Metehan Saçlıda yüzme bilmemesine rağmen ilk defa dalış yapmak ve adrenalin yaşamak için geldiğini dile getirdi.

Su altının ayrı bir gizemi olduğunu vurgulayan Saçlı, herkese bir defa da olsa dalış yapmalarını tavsiye etti.

MSKÜ öğrencisi Murat Pamir ise ilk dalış deneyimini yaşadığını anlatarak, "Başka bir gezegene gitmiş gibiydim. Herkesin tecrübe etmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 20 dakika suyun altında kaldım. Suyun altına inmek inanılmaz keyifli" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mavi dünyanın gizemini Muğla kıyılarında keşfediyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN