Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Fantastik dünyaya yolculuk

Dünyada turizm artık sadece ülkeler ve şehirler üzerinden yürümüyor. Çekilen dizilerin mekanları da artık gezginlerin ilgi odağında... Dünya çapında çok izlenen ünlü Game of Thrones dizisinin çekildiği yerler adeta turist akınına uğruyor

Giriş Tarihi: 17.5.2015
Fantastik dünyaya yolculuk
Yaklaşık iki yıl önce Dubrovnik'e gittiğimde Game of Thrones çekimleri dolayısıyla şehrin popülerliğinin arttığını ve insanların dizideki yerleri ellerinde haritalarla aradığını görmüştüm. İrlanda'da ise tur şirketlerinin sadece dizide geçen yerleri kapsayan turlar yapmaları dikkatimi çekti. Son olarak Malta'nın da Gozo Adası'nı Khal Drogo ve Daenerys Targeryen'in evlendikleri yer olarak da tanıtması ve insanların sadece bu nedenle bile adaya gezmeye gelmesi aslında dizinin ne kadar yaygın izlendiğini ve etkileyiciliğinin bir kanıtı... Dizide her ne kadar bambaşka bir dünya anlatılsa da, zaman zaman nefesimizi kesen görüntüler sanal ortamda yaratılmıyor. Dizinin mekan seçimlerini yapan ekip adeta dünyanın dört bir yanını geziyor ve dizinin büyülü ortamına uyacak mekanları seçiyor. Dizide en çok çekim yapılan beş ülke ise İrlanda, İzlanda, Fas, Hırvatistan ve Malta olarak sıralanıyor.

EN DİKKAT ÇEKEN ÜLKE İRLANDA

Game of Throne
s tutkunları arasında sadece dizinin çekildiği mekanları görmek için bile İrlanda'ya gidenler var. Özellikle Belfast, dizinin hem çekildiği doğal mekanlara hem de sonradan kurulan birçok sete ev sahipliği yapıyor. Dizinin ana setlerinden Paint Hall stüdyoları da burada bulunuyor. Şu an ne yazık ki stüdyoları gezemiyorsunuz ancak dizinin bitmesinin ardından stüdyoların bir kısmının müzeye dönüştürülebileceğinin de konuşulduğunu belirtmekte fayda var. İrlanda'nın özellikle kuzey kesimi de dizinin seti gibi. Mesela görüntüsü ile nefes kesen Dragonstone aslında İrlanda'daki Downhill Plajı, Theon Greyjoy'un Demir Adaları'na ulaştığı yer olan Pyke'teki sahneler ise Balintor Limanı'nda çekilmiş. Bir başka önemli mekan ise dizinin önemli ailelerinden Stark'ların kalesi olan Winterfell. İlk olarak İskoçya'da çekilen Winterfell bölümleri daha sonra İrlanda'daki Ward Kalesi'nde çekildi. Büyülü orman ise aslında ülkedeki Tollymore Ormanı. "Hiçbir şey bilmiyorsun Jon Snow" repliğini sıkça duyduğumuz Kara Kale ve ünlü Duvar'ın çekildiği yerler de yine İrlanda'da. Ünlü Kara Kale çekimleri İrlanda'nın Magheramorne bölgesinde kullanılmayan bir taş ocağında gerçekleştirildi. Burası şimdi dünyanın dört bir yanından gelen dizi hayranlarının uğrak mekanlarından... Ağaçların dallarının birbirinin içine geçtiği, dizinin en etkileyici mekanlarından biri olan Kral'ın Yolu'nun çekildiği Dark Hedges de Kuzey İrlanda'da yer alıyor. 18. yüzyılda aristokrat bir ailenin yaptığı bu yol, dizide büyüleyici bir görüntüye kavuşuyor. İrlanda, yurtdışında da kendisini tanıtmak için diziyi oldukça etkin bir şekilde kullanıyor. Dünyanın dört bir yanında gerçekleşen turizm fuarlarında açılan İrlanda stantlarında mutlaka Game of Thrones dizisinin köşesi de bulunuyor.

İRLANDA'DA ÇEKİM YAPILAN DİĞER MEKANLAR:
Shane Kalesi, Carrick-a-Rade, Cushendun Mağaraları, Ballymoney, Glens of Antrim, Saintfield Ovası, Myra Kalesi, Quoile Nehri, Clandeboye Ormanları...

DUVARIN ÖTESİ: İZLANDA
Dizide yedi krallığın sınırı olarak görülen Duvar çekimlerinin en popüler mekanı ise İzlanda... İzlanda'nın karlarla kaplı doğası dizide bolca yer buluyor. Dizide özellikle Myvatn Gölü, Thingvellir Ulusal Parkı sık kullanıldı. Fist of the First Man savaş sahneleri de yine İzlanda'da çekildi. Ancak İzlanda'nın özellikle karlı kış aylarında gün ışığından fazla yararlanamaması çekimlerde de sıkıntı yaratmış. Bu nedenle dizinin beşinci sezonunda, daha önceden İzlanda'da çekilen Hardhome köyü sete taşınmış

5. SEZONDA İSPANYA DA VAR...
Dizinin beşinci ve son sezonunda yedi krallığın en güney ucu olan Dorne'nin çekimleri için ise İspanya seçildi. Özellikle Endülüs bölgesi ve buradaki ortaçağ İslam eserleri bu sezon oldukça fazla yer alacak. Endülüs bölgesinde ise Sevilla kenti ve çevresi çekimlerde ağırlıklı olarak tercih ediliyor. Volantis'in Özgür Şehri çekimlerinde ise yine bir Endülüs kenti olan Kordoba kullanıldı.

MALTA'NIN TARİHİ SOKAKLARI DA DİZİYE EV SAHİPLİĞİ YAPTI
Dizide bolca kullanılan bir başka ülke ise, geçmişte kalmış gibi görünen sokakları ve sarı taşlı evleri ile Malta. Westeros ve Yedi Krallığın başkenti King's Landing aslında Malta'nın eski başkentlerinden Mdina. Yine bu kentte ilk sezon yapılan çekimlerde, Ned Stark ve Cersei Lannister'ın konuşmaları şehirdeki St. Dominik Manastırı'nda gerçekleştirildi. Dizinin ikinci sezon finalindeki Ölmeyenlerin Evi de Malta'daki Minceta Kalesi'ne ait. Malta ayrıca Daenerys Targaryen ve Khal Drogo'nun düğününe ev sahipliği yaptığı gibi, Khal Drogo'nun ölümünün ardından yapılan cenaze sahnesi de yine burada çekildi. Ancak dizinin ilerleyen sezonlarında Malta çekimleri yerini giderek Hırvatistan'a bıraktı.

DİZİ, HIRVATİSTAN'A İYİ GELDİ
Hırvatistan'da bir sahil şehri olan Dubrovnik birçok gezgin tarafından bilinse de, Game of Thrones ile yıldızı adeta bir kez daha parladı. Kentte artık günübirlik Game of Thrones turları da düzenleniyor. Özellikle yedi krallığın merkezi olan King's Landing sahneleri için kent dizinin ikinci sezonunda bolca kullanıldı. Gerçekten de Dubrovnik'e gittiğinizde, özellikle de akşam hava kararırken ve sokakların daha boş olduğu sonbahar ya da kış mevsiminde kendinizi büyülü bir dünyanın içinde hissediyorsunuz. Sanki bir köşeden bir dizi karakteri fırlayacak, bir sokak arasında duymamanız gereken bir konuşmaya şahit olacak gibi hissediyorsunuz. UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde de yer alan Dubrovnik'in yanı sıra kent surlarından görüntülerin de dizide çokça kullanıldığını belirtmek gerek. Örneğin dizinin üçüncü sezonunun ilk bölümünde Tyrion Lannister, Bron ve Podrick bu surlarda uzun bir yürüyüş yapmıştı. Kentteki Gradac Parkı ise Kral Joffrey'nin öldüğü Mor Düğüne ev sahipliği yaptı. Dubrovnik'in ana caddesi son sezonda ise Kefaret Yürüyüşü'nün çekiminin yapıldığı mekân. Hırvatistan'daki Game of Thrones çekimleri sadece Dubrovnik ile sınırlı değil. Örneğin dizinin dördüncü sezonundaki Meereen şehri yeraltı tünellerinin çekimi Split şehrinde yapıldı. Yine şehrin çevresindeki doğal mekanlar özellikle dördüncü sezonda birçok bölümde kullanıldı.

FAS, EGZOTİK SAHNELERİN BAŞLICA ÇEKİM
Fas, özellikle Daenerys Targaryen'in yolculuğu sırasında mekanlarının bolca kullanıldığı ülkelerin başında geliyor. Astapor Kadim şehri aslında ülkenin güneyinde yer alan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Essouira... Burası Fas'ın güneyinde diziden önce de dünya yıldızlarının ziyaretiyle öne çıkan bir balıkçı kasabası aslında. Yunkai ve Mereen şehirlerine ait birçok sahnenin çekimi de burada yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fantastik dünyaya yolculuk
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN