Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ayaklara sağlık ve özgürlük

Yaz geldi diye ayak sorunlarınız ortadan kalkacak sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Yaz ayları birçok sıkıntının da ortaya çıktığı bir dönem. Op. Dr. Selim Muğrabi, yazın yaşanan ayak sıkıntılarını, havuzda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı

Giriş Tarihi: 5.7.2015
Ayaklara sağlık ve özgürlük
Tüm kış boyunca kapalı ayakkabılara hapsolan ayaklar yaz geldiğinde bu kez farklı model ayakkabılar içinde sorun yaşıyor. "Bütün kış kapalı kalan ayaklar, yaz gelince düz ve açık ayakkabılara alışmak durumunda kalır. Ve ayak bir anda kavis boşluğuna girer. O yüzden yaz aylarında bir anda ayak ağrıları artabilir" diyen Ayak ve Ayak Bileği Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, bu durumdan kurtulmanın yolunu şöyle anlatıyor: "Bundan kurtulmanın yolu; destekli terlikler, destekli ayakkabılar giymekten geçiyor. Ayakkabı açık olsa bile tabanı daha dolu ayakkabılar çok daha sağlıklı. Bu tarz ayakkabılar tercih edilmezse, bel problemleri yazın daha çok olur. Düz ayakkabı giyerek hareket etmek beli rahatsız eder. Bunun dışında, açık ayakkabı giyince, tırnak problemleri daha ön plana çıkar; açık ayakkabı giyildiğinde parmaklar dışardan bir şeyin çarpması, girmesi gibi durumlara daha açık olur."

HAVUZDA TERLİK LAZIM

Muğrabi havuz ya da sahilde ayakkabı ya da terliksiz gezmenin özellikle mantar riskini beraberinde getirdiğinin altını çiziyor. Doktor, "Mantarın yerleşim yeri ayak altı ve parmak aralarıdır. Ayak, tüm bakteriyel ve viral enfeksiyonlara açık olur. Ayak sağlığınız bozuksa tüm enfeksiyonlar ayağınıza girer. Başkasına ait tokyo, terlik giyilmesi de mantarın geçmesine zemin oluşturur. Kişide önceden varsa ve tedavi olmuşsa daha sonra nüksetmesine yol açar. Ancak havuz ve deniz, mantarın tek faktörü değil. Yaz ayları geldiğinde ıslak zemin de mantar riskini artırır. Ayrıca mantarın dışında deri kalınlaşması da yazın çıplak ayakla gezildiğinde oluşacak sorunlar arasındadır" diye konuşuyor.

FLIP FLOP TEHLİKELİ

Yaz aylarında özellikle parmak arası terlikler nedeniyle yaralanmaların da arttığına dikkat çeken Muğrabi şu bilgileri veriyor: "İnsanlar yazın kapalı ayakkabılarla gezdikten sonra flip flop'lara geçiş yapıyorlar. Bu terlikler biz cerrahlara maalesef çok iş çıkarıyor. Bu terliklerin, parmakları koruyucu özelliği yok. Haliyle korunmasız olan ayak sandalye ayağı, masa ayağı gibi bir yere çarptığında ayak parmakları kırılabiliyor. Bunlar zaman zaman basit zaman zaman sıkıntılı kırıklar olabiliyor. Ayrıca parmak arası terliklere geçildiğinde, kışın ayakkabısı içinden çıkan ayak bir anda kavis boşluğuna giriyor ve ayak kavisindeki destek kalkıyor. Bir anda ayak ağrıları artıyor. Ayak düz olmayı sevmiyor. Ayak düzleştikçe ayak sıkıntıları tetikleniyor. Ayak yaylanmayı seven bir organ. Ayağın altına dümdüz bir şey koyduğumuzda yaylanma hareketi ortadan kalkıyor ve bel diz ağrıları başlıyor. Flipflop'ta yaz boyunca geniş durmaya alışan parmaklar kışın tekrar kapalı ayakkabının içine girince parmaklarda ciddi sorunlar çıkıyor. Hele ucu sivri topuklulara geçilince, çekik parmak, nasır rahatsızları ekim ayından sonra artışa geçiyor."

BURKULMADA FORMÜL: DBYK

Hangi şartta olursa olsun eğer burkulma yaşandıysa, uygulanacak yöntem DBKY formülü! Yani dinlen, buz koy, koltuk değneğiyle destekle, yukarıda tut! Bu kanamayı engelleyecektir. Kanama engellenirse bu burkulmayı yaşayan kişi bir hafta sonra işinin başına dönebilir. Şiştiği zaman doku genişliyor demektir, bu ise kötü haber! En aşağıya üç-dört ayda ancak geriliyor. Bu ön formülün hedefi şişliği engellemek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ayaklara sağlık ve özgürlük
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN