Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aşırı güneş göze de zararlı

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Aşırı güneş göze de zararlı
Güneş ışınları, aşırı miktarda ve uygun olmayan koşullarda korneada hasara, katarakta, sarı nokta hastalığı gibi göz hastalıklarına sebep olabiliyor.
Aşırı ultraviyole, gözün dış saydam tabakası olan korneada hasara neden olur. Bu da geçici görme kaybı, gözde yanma, batma ve şiddetli ağrı yapar. Kapama ve damla tedavisi ile genellikle bir gün içinde iyileşir.
Doğal göz merceğinin saydamlığını yitirmesi olan katarakt oluşumunda morötesi ışınlar rol oynar.
60 yaşın üzerindeki kişilerde görme kaybının en önemli nedenlerinden biri olan sarı nokta hastalığının gelişiminde birçok faktör etkilidir. Ultraviyole ışınları da bu faktörlerden biri. Her ne kadar kornea ve lens sarı noktaya ultraviyole enerjisinin ulaşmasını önemli ölçüde engellese de devamlı maruziyet toksik etki oluşturabilir.
Güneş ışınları ile ilişkili diğer bir etki de gözakı üzerindeki kızarıklık ve kabarıklık oluşturan pingekula ve piterijyum gibi oluşumlar... Piterijyum gözün saydam tabakasına doğru ilerleyerek görmeyi azaltabilen bir lezyonken, pingekula gözakı üzerinde sınırlı kalır. Her ikisi de gözde kızarıklık, yanma, batma gibi şikayetlere neden olur.

Şapka ve gözlük şart

Doç. Dr. Tuğrul Altan: "Direkt gelen güneş ışınlarından korunmanın en iyi yolu siperli şapka kullanmaktır. Fakat ışınların yoğun, yansıyan ışın miktarının fazla olduğu sahillerde ve karlı ortamlarda mutlaka gözü saran, yüzde 100 ultraviyole blokajı yaptığına dair sertifikası bulunan güneş gözlükleri kullanılmalıdır. Ayrıca güneş ışınlarının dik olarak geldiği 10.00 ve 16.00 saatleri arasında güneşe maruz kalmamak istenmeyen etkileri en aza indirecektir"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşırı güneş göze de zararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN