Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Simge duraklarıyla St. Petersburg

Sıcaklar arttı. Bütün bir yılın yorgunluğunu 40 derecede şezlonga uzanarak atmak istemiyorsanız ve "Ben kültür gezisi yapacağım, mümkünse yurtdışı olsun" diyorsanız Rusya'nın en güzel kentlerinden biri olan St. Petersburg tam size göre

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Simge duraklarıyla St. Petersburg
Bütün bir yıl boyunca çalıştınız. Sabahları erkenden kalkıp uykusuz vaziyette işe gitmek için giyinirken, soğuk havalarda sıcak çayınızı yudumlarken, akşam televizyon başında otururken aklınızda hep aynı şey vardı. Ah bir yaz tatili gelse! Nihayet geldi. Havalar ısındı. Tatil planı yapma vakti geldi de geçiyor. Peki, ne yapacağız? Yurt dışına mı gitsek? Güneye mi? Çadır mı kursak? Yoksa bütçeyi sarsmamak adına İstanbul'da kalıp tarihi yerleri mi keşfetsek? Mimari açıdan en güzel kentlerden biri olan St. Petersburg yurtdışında kültür gezisi yapmak isteyenler için en ideal seçeneklerden. İşte sembol yapılarıyla 10 adımda St. Petersburg...
Nevsky Caddesi Şehrin en ünlü caddesi olan Nevsky'de yürürken kendinizi bir filmin içinde gibi hissedebilir, yol boyunca sokak ressamlarını, müzisyenleri, tarih kokan binaları seyrederken kendinizden geçebilirsiniz. Pek çok tarihi kilise, köprü, müze, kafe ve tiyatro bu cadde yakınlarında yer alıyor. Burası kentin kalbi adeta.
Hermitage Müzesi Dünyanın en önemli müzelerinden biri olan Hermitage, Rusya'nın da en büyük müzesi. Kışlık Saray, Küçük Hermitage, Eski Hermitage, Yeni Hermitage, Hermitage Tiyatrosu ve Rezerv Evi olmak üzere farklı bölümleri bulunuyor. Leonardo Da Vinci'den Picasso'ya kadar pek çok ressamın eserlerini görmek mümkün. Burası aynı zamanda dünyanın en büyük resim koleksiyonuna da sahip müzesi.
Yeniden Diriliş Kilisesi Diğer adı Dökülen Kan Kilisesi'dir. Çar II. Aleksandr'ın suikasta uğradığı yer olduğundan, onun anısına inşa edilmiş ve bu adı almıştır. Yüksek ve rengârenk kubbeleri ve mozaik süslemeleriyle şehrin simgelerinden biri. Şehrin merkezinde olması dolayısıyla da pek çok ziyaretçinin ziyaret ettiği yerlerden.
Kazan Katedrali 1801-1811 yılları arasında mimar Andrey Voronikhin tarafından yapılmıştır. Rus İmparatorluğu'nun Napolyon'a karşı zaferi anısına inşa edilmiştir. Şehrin en ünlü ve en kalabalık yeri Nevsky caddesine yakınlığı nedeniyle kolaylıklı ziyaret edilebilir. Bahçesi ve etkileyici sütunları görülmeye değer.
Dostoyevski Müzesi Rus yazar Dostoyevski'nin yaşadığı ev müze haline getirilmiştir. Yazarın özel eşyalarının yanı sıra fotoğraflarını da görmek mümkün. Dostoyevski ünlü eseri Karamazov Kardeşler'i bu evde yazmış.
Aziz İshak Katedrali Dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi. Nevsky caddesinde yer alan tarihi yerlerden biri. İçinde bir katedral, şehir tarihi müzesi, madalyonlar ve para müzesi bulunuyor. Binanın üst katı çok güzel bir manzaraya sahip. Özel günlerde dini törenler için de kullanılıyor.
Peterhof Sarayı Rus çarı Petro'nun sarayı 1714-1721 yılları arasında yapılmış. Sarayın içindeki büyük çeşmede bulunan Samson heykeli zaferi simgeliyor. Çeşmeler, havuzlar, heykellerle süslenmiş bu saray gerçekten görülmeye değer. 09.00-20.00 arasında ziyaret edilebiliyor.
Tatar Cami Yapımı 1913 yılında tamamlandığında Rusya'nın en büyük camisiydi. 39 metre yüksekliğinde Çinilerle süslü kubbesi ve iki minaresi var. Kentte yaşayan Müslüman nüfus bu camiyi kullanıyor. Günümüzde de ibadete açık. Metro hattının Gorkovskaya istasyonunun hemen karşısında bulunan bu cami St. Petersburg'a gelenlerin ilgisini çekiyor.
Saint Peter ve Paul Kalesi Neva nehrinin kıyısında yer alan bu kale, ilk olarak İsveç ordusuna savunma amaçlı inşa edilmiş fakat daha sonra hapishane olarak kullanılmış. Eşşiz bir manzaraya sahip olan bu kalenin tepesine çıkıp şehri panoramik olarak seyretmek mümkün.
Neva Nehri Ladoga Gölü'nden Finlandiya Körfezi'ne dökülen, 74 km uzunluğunda bir nehir. St. Petersburg'un ortasından geçen bu nehir, şehre muhteşem bir hava katıyor. Dilerseniz tekne turu yapıp şehre bir de nehirden bakabilirsiniz. Ayrıca nehir kenarında yeni evlenen çiftlerin limuzinle gezdiğini görmek mümkün. Bu, şehirde bir gelenek olmuş.

Yazarların izinde


Bu şehri, çamurun üzerine Çar 1. Petro kurdu. 1703'te, hiç yoktan ihtişamlı bir şehir yarattı. Adı ilk önce Petrograd'dı. Sovyetler Birliği zamanında Leningrad oldu. Sonra Sankt Petersburg. Ama ruhunu başkaları verdi: Dostoyevski, Puşkin, Gogol gibi başkaları. St. Petersburg mimari açıdan dünyanın en güzel şehirlerinden biri. Üstelik vize problemi de yok! Mayıs ayının sonundan temmuzun ortalarına kadarki dönem, Beyaz Geceler olarak adlandırılıyor. Hem dünyaca ünlü yazarların ayak izlerinin peşinden gitmek hem de şehrin mimari sembollerini keşfetmek için bu güzel kent sizleri bekliyor.
ECE DEMİRCAN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Simge duraklarıyla St. Petersburg
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN