Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El değmemiş doğada safarİ

Doğu Afrika'da bulunan Tanzanya tam anlamıyla büyülü bir ülke. UNESCO'nun koruması altındaki el değmemiş doğal parklarında safari yapmanın keyfini kelimelerle anlatmak imkansız

Giriş Tarihi: 28.8.2015
El değmemiş doğada safarİ
Tanzanya, Afrika kıtasının en gelişmiş ve en güvenli ülkelerinden biri. Swahili ve ikinci dil olarak İngilizce konuşan halkı barışsever, güleryüzlü ve turiste çok alışık. Güney yarım kürede, Ekvatorun hemen altında yer aldığından yaz ve kış sıcaklık farklılıkları çok büyük değişiklikler göstermediği gibi gün ve geceler de 12 saat olmak üzere birbirine eşit. Ülkenin en büyük geliri turizmden geliyor yani safarilerden. En önemlisi Serengeti olmak üzere yaklaşık 14 tane doğal parka sahip şanslı bir ülke Tanzanya. Afrika'nın en yüksek tepesi Kilimanjaro dağının eteğinde bulunan Arusha şehri, safariye gidecekler için ilk durak. Bu şehir tanzanit madenlerine yakınlığı ile de nam salmış. Dünyada sadece Tanzanya'dan çıkarılan tanzanit, mavi rengiyle dikkat çeken gözalıcı bir taş. 1967 senesinde keşfedilmiş. 2040'lı yıllarda tükeneceği için de çok değerli.

PARKLAR SIKI KORUNUYOR
İlk olarak İngilizceye yazar Ernest Hemingway tarafından sokulan, kökeni Swahili dili olan safari, doğal parklarda mutlaka bir rehber eşliğinde üzeri açık özel arazi jeepleriyle gezip hayvanları doğal ortamlarında rahatsız etmeden görebilme demek. Parklar çok sıkı korunduğundan belli bir sertifikaya sahip rehberler olmadan giremiyorsunuz ve asla araçtan inmenize izin verilmiyor. Konaklama ise bu parklarda bulunan vahşi yaşamla burun buruna kamp ve otellerde yapılıyor. Çok güvenli olan otel ve kamplar 'ranger' denilen silahlı orman bekçileri tarafından 24 saat korunuyor. Serengeti Maasai dilinde, 'Siringiti' olarak yani 'toprağın sürekli hareket halinde olduğu yer' olarak biliniyor. Serengeti Milli Parkı 1981 yılında, UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi'ne dahil edilmiş çok önemli bir doğal yaşam parkı. Serengeti aynı zamanda dünyanın en ünlü ve uzun hayvan göçüne ev sahipliği yapmasıyla da ünlü. Tamamı uçsuz bucaksız bir düzlükten (savan) oluşan Serengeti'de safari yapmak National Geographic'in belgeselini canlı izlemek ile eşdeğer. Aslanlar, çitalar, zebra sürüleri, ceylanlar, gazeller, leoparlar, impalalar, antiloplar, zürafalar, filler, kartallar, su aygırları ve Türkçede adı bilinmeyen birçok hayvan hemen yanıbaşınızda ve doğal yaşamlarını sürdürüyor.

SERENGETİ'DE LÜKS SAFARİ KAMPI

Serengeti aynı zamanda çok lüks safari kamplarına da ev sahipliği yapıyor. Konaklamak için Serengeti'nin tam merkezinde bulunan Four Seasons'ı özellikle tavsiye ederim... Safari gezileri haricinde de son derece keyif alınacak bir mekan yaratmışlar. Gerek lezzet gerekse güven açısından yeme ve içme konusunda biraz problemli olan Afrika için dünya standartlarının üstünde bir lezzet ve servis sunuyor otel. Ailece konaklamanız için her şey düşünülmüş. Fil ve zebranın hemen önündeki birikintiden su içtikleri dev bir yüzme havuzu da var otelin. Maasai dansları eşliğinde yenilen yerel yemekler, sonsuz Afrika savanında gün batımında içilen kokteyller ve safaride sizi bekleyen sürprizler... Hepsi yaşadığınız büyülü yolculuğa bir başka boyut katıyor.

ÜNLÜ KABİLE MAASAİLER
Safari haricinde Tanzanya'da kesinlikle yapılması gereken bir şey var ise o da bir Maasai köyünü ziyaret etmek ve gerçek Maasai yaşamını gözlemlemek. Maasailer hâlâ geleneksel yaşam tarzlarını sürdüren Afrika'nın en ünlü kabilelerinden biri. Yaşamlarını çobanlık yaparak geçiren bu kabile, meyve ve sebzelerin hayvanların yiyeceği olduğuna inanıp yemeyi reddettikleri için et, süt ve hayvani ürünlerle besleniyor. Köye girdiğinizde insanın tüm duygularını harekete geçiren renkli bir dans gösterisi eşliğinde erkek, kadın ve çocuklardan oluşan bir topluluk sizi selamlıyor. Kadınların yaptıkları boncuk takı ve ilkel silahların satıldığı ufak bir pazarı da var her köyün. Maasailer çok canayakınlar, bu yüzden dilediğiniz kadar fotoğraf çekip hayatları hakkında istediğiniz soruları sorabiliyorsunuz. En dikkat çekici özellikleri erkeklerin giydiği kırmızı kıyafetler ve kocaman delikli kulakları ile kadınların kolye ve küpeleri.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El değmemiş doğada safarİ
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN