Cumalıkızık'ta Osmanlı izleri

Osmanlı köy mimarisinin en güzel örneklerini günümüze kadar yaşatan Cumalıkızık; cumbalı evleri, Arnavut kaldırımlı taş sokakları, asırlık çınarları ve misafirperver halkı ile ülkemizin en çok ziyaret edilen köyleri arasında

Giriş Tarihi: 11.10.2015
Cumalıkızık'ta Osmanlı izleri
Cumalıkızık, Bursa'ya 11 kilometre uzaklıkta bulunan beş kızık köyünden biri. Köyün ne kadar güzel olduğunu çevremdeki insanlardan hep duymuşumdur. Nihayet geçen günlerde İstanbul'dan dört saat süren bir yolculuk sonrasında Osmanlı ruhunu günümüze kadar yaşatan bu köyü gezme şansı buldum. Son yıllarda en çok turist çeken yerler arasında yer alan Cumalıkızık'a ayak bastığımda sakin ve dingin bir yer beklerken kalabalık bir ortamla karşılaştım. İğne atsan yere düşmez kalabalığı görünce bir an panikledim. Köy halkından birine köyün neden bu kadar kalabalık olduğunu sorduğumda, cumartesi günleri köyde pazar kurulduğunu anlattı. Köy meydanında yöre halkı tezgahlarını kurmuş; kendi bahçelerinde ürettikleri ürünlerle yapılmış turşuları, tarhanaları, reçelleri, ellerinde açtıkları yufkaları, erişteleri ve ev baklavalarını satıyor. Güler yüzlü köy sakinleri, tezgahlarda bulunan ürünlerden ikramda bulunmayı da ihmal etmiyor. Köye özgü cevizli ekmek harika, tadına doyum olmuyor. Meydandan yukarı doğru çıktığımda; 700 yıllık Osmanlı mimarisinin en güzel ev örnekleriyle karşılaşıyorum. Hepsi değişik renklerle boyanmış, cumbalı, kafesli, iki-üç katlı kerpiçten yapılmış evler... Avlularında turistlere köy kahvaltısı, gözleme ve odun ateşinde çay ikram ediliyor.

CİN ARALIĞI

Köyü gezerken dünyanın en dar sokağı olarak bilinen Cin Aralığı çıkıyor karşıma. Bu sokağın hikayesi şöyle: Efsaneye göre; Kurtuluş Savaşı zamanında Cumalıkızık köyünü basan Yunan askerleri, tüm köylüyü camiye toplar ve camiyi yakmaya karar verir. Köylüler bir fırsat yakalayıp camiden kaçar. Girdikleri sokakta, iki evin bittiği noktada, bir aralık vardır. Bir insanın geçebileceği büyüklükte olan aralık, sokak girişinden bakıldığında çıkmaz yol olarak görülmektedir. Köylüler, bu aralıktan geçmeyi başararak Türk askerlerinin olduğu tepeye ulaşırlar. Yunan askerleri sokağın girişine geldiğinde gözlerine inanamaz ve şöyle derler: "Bu insanların buradan kaçması imkansız. Bu olsa olsa cinlerin işidir." O günden bugüne buranın adı Cin Aralığı olarak kalmış.

UNESCO listesinde


Uludağ'ın kuzey eteklerinde kurulu Cumalızık, geçen yıl UNESCO Dünya Mirasları Listesi'ne girdi. Köye Cumalıkızık denmesinin sebebi ise; diğer kızık köylerindeki köylülerin eskiden cuma namazı için toplandığı yer olması. Köyde şu an sadece 200 hane yaşıyor. Halkın geçim kaynağı bahçecilik. Kadınlar ise kendi elleriyle yaptıkları ev gıdaları ve el işleriyle aile ekonomisine katkı sağlıyor.

Dizilere evsahipliği yapıyor

Cumalıkızık köyünün bu kadar popüler olmasında dizilerin payı da çok büyük. Kınalı Kar, Kuruluş ve Kış Masalı gibi birçok diziye ev sahipliği yapmış olması, köyün tanıtımına çok büyük katkı sağlamış. Ziyarete gelen turistlerin çoğu çekim yapılan yerleri merak ediyor ve buralarda fotoğraf çektiriyor. Ahududunun en güzel yetiştiği yer olarak da bilinen Cumalıkızık köyünde, her yıl geleneksel olarak Ahududu Festivali de yapılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumalıkızık'ta Osmanlı izleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN