Türkiye'nin en iyi haber sitesi

24 saat yaşayan şehir

Las Vegas'ta eğlence yıl boyunca 7/24 devam ediyor. Şehrin şaşaalı, ışıklı atmosferi gidenleri büyülüyor. Las Vegas'a gitmişken Grand Canyon'u görmeden dönmeyin

Giriş Tarihi: 18.10.2015
24 saat yaşayan şehir
Yedi yıldan uzun bir süre yaşadığım Nevada eyaletinin en büyük şehri olan Las Vegas'ı son ziyaretim hem eski dostları görmek hem de şehirdeki gelişmeyi gözlemek açısından iyi bir fırsat oldu. İstanbul'a yakıştırılan '24 saat yaşayan şehir' tanımının, Las Vegas içinde geçerli olabileceğini düşünüyorum. Sabahın 05.00'inde bile sokaklarda eğlenenleri görebiliyorsunuz. Dinamik yapısı, farklı eğlence anlayışı, turizme olan katkısından dolayı bu şehre çeşitli lakaplar takılmış. Bunların arasında, 'Günah Şehri', 'Evlilik Merkezi', 'Eğlence Merkezi' ve 'Casinolar Başkenti' en popüler olanları. Nevada eyaletinin Reno şehrinden üniversite eğitimime devam ederken buradan yaklaşık 720 km uzaklıktaki Vegas'a birçok kez gittim. Çölün ortasından geçen, yaklaşık yedi saat süren araba yolculuklarım oldu. O zamanlardan aklımda kalan en ilginç anılarımdan biri, yolda radar kontrolünün uçaklar tarafından yapıldığını belirten tabelayı okumam ve bir saat kadar sonra da bir jetin üzerimden alçaktan uçmasıydı. Önce inandırıcı gelmemişti, ama bizzat şahit olunca ikna oldum. Şimdilerde ise radar kontrolleri insansız hava araçları drone'lar tarafından yapılıyor.

İKİ ÜNLÜ CADDESİ VAR
Mojave Çölü üzerinde kurulu Las Vegas, eğlence yerleriyle bilinen bir kent. Strip denilen 6.5 km'lik bulvarın iki yanı muazzam otellerle dolu. Bu otellerden başlıcaları MGM Grand, Mandalay Bay, Bellagio, Treasure Island, Vanetian, Luxor, New York New York, Paris, Mirage ve Encore- Wynn olarak sıralanıyor. Otellerin her birinin kendine has gösterileri şehre gelen turistleri çekiyor. Treasure Island otelinin önündeki korsan gemisi batırma gösterisi bunların başlıcalarından. Freemont Street, Las Vegas Strip'ten sonra şehrin en popüler ikinci caddesi. Cadde üzerindeki dev ekrandan çeşitli gösteriler izleyebilirsiniz. Çok sayıda ücretsiz konser de Freemont Caddesi üzerinde veriliyor. Las Vegas çöl ikliminin hissedildiği bir şehir olduğundan, hava karardıktan sonra dolaşmak daha zevkli. Sıcak çok fazla olmasına rağmen, yürürken nemi hiç hissetmiyorsunuz. Las Vegas, Amerika'da evlenmek ya da nikâh tazelemek isteyen çiftler arasında en popüler destinasyonların başında geliyor. Başlıca sebebi, Amerika'nın diğer eyaletlerinde evlilik öncesi istenen birçok doküman, test Vegas'ta istenmiyor. Şehirde çok sayıda şapel (küçük kilise) görebilirsiniz. Las Vegas'ın otelleri de daha çok turist çekebilmek için Vegas'ta evlilik organizasyonları adı altında tur operatörleriyle anlaşmış. Ziyaret ettiğim şehirlerde gözlem kulesi veya yüksek bir binanın teras katına çıkıp manzarayı seyretmeye çalışırım. Las Vegas'daki Stratopshere otelinin kulesinden bütün şehir ayaklarınızın altında. Ayrıca, 350 metre yükseklikteki bu kulenin üzerinde sizi dışarıya sallandıran bir salıncak da bulunuyor. Adrenalinseverler kesinlikle tecrübe etmeli. Limuzin kiralayıp Strip Caddesi'nde turlamak da Vegas'ta sıkça yapılan aktiviteler arasında. Her çeşit otomobilin Limuzin versiyonuna şehirde rastlamak mümkün. Kalabalık bir grupsanız Escalade ve Hummer limuzin jeepleri kiralamanızı tavsiye ederim.

OTEL REHBERİ

Bellagio Oteli: Ocean's Eleven filminde mekan olarak kullanılan otel, hemen önünde her akşam tekrarlanan büyük havuz şovu ile ünlü. Bellagio otel ayrıca çiçek bahçesi ile de biliniyor. Çiçekler sezonluk olarak değiştiriliyor.

New York New York Oteli:
Özgürlük Anıtı'nın maketinin sizi karşıladığı otel, New York binaları gibi tasarlanmış ve inşa edilmiş. Manhattan gökdelenleri benzeri bir dış görüntüye sahip olan otelin üzerinde gezen roller coaster'a binmek için otelde kalmanıza gerek yok. Ücret karşılığı dışarıdan da gelip binebiliyorsunuz.

Ceasers Palace Oteli:
İtalya atmosferine sahip, Roma temalı otel, bütün görkemi ile Bellagio otelin hemen yanında bulunmakta. Collesium ve Aşk Çeşmesi gibi, Roma'nın en önemli simgelerinin benzerlerini görebilir, bir an kendinizi Roma sokaklarında dolaşıyormuş hissine kapılabilirsiniz.

MGM Grand Oteli:
Sinema salonlarında film başlarken, kükremesini işittiğimiz Metro-Goldwyn-Mayer'ın Leo aslan heykeli sizi otelin önünde karşılar. Otelin otoparkı çok geniş olduğu için, otele ulaşmanız epey zamanınızı alabiliyor. Ayrıca, dünyaca ünlü sihirbaz David Copperfield, MGM Grand Oteli'nde sahne almakta. Eğer şansınız varsa, gösterisini seyredebilirsiniz.

Venedik Oteli (The Venetian):
İtalya'nın Venedik şehri temalı oteli. Bu otel İtalya'nın Venedik şehrindeki gibi yapabildiğiniz gondol sefasıyla da meşhur. Yürüyen bantlar sayesinde gerek kendiniz, gerekse valizleriniz bir yerden bir yere rahatlıkla taşınmakta. Treasure Island Oteli: Vegas'ın da en ünlü atraksiyonlarından olan korsan gemisi batırma gösterisi ile ünlü. İzlemenizi tavsiye edeceğim gösterilerin başında geliyor.

Mirage Oteli:
Beyaz kaplan ile özdeşleşmiş olan otelin önünde volkanik dağların patlama gösterileri de ilgiyle izleniyor. Akşam saatlerinde gerçekleşen gösterinin saatlerini öğrenirseniz, beklemek zorunda kalmazsınız.

Luxor Oteli:
Mısır piramitleri temalı otelin en üst noktasından da gökyüzüne bir ışık çıkmakta. Otelin iç mimarisinden dolayı diğer otellere göre daha farklı. Otelin girişinde ve içinde bulunan heykeller ile Mısır havası verilmeye çalışılmış. Trenle bu otele ulaşabilirsiniz.

Paris Oteli:
Fransa'nın başkenti Paris'i de Vegas'a otel olarak kondurmuşlar. Eyfel Kulesi maketi bütün görkemi ile otelin önünde Vegas'a ayrı bir hava katmış. Kuleye çıkmanızı ve Las Vegas'a bir de kuleden bakmanızı tavsiye ediyorum.

Ne zaman gitmeli?

Bu sıkça sorulan sorunun cevabını "Her zaman" olarak verebiliriz. Şehir 365 gün, 7/24 yaşayan bir şehir. Kuzey yarımkürede olduğu için haziran-ağustos arasında yaz mevsimini geçiren şehir gündüzleri aşırı sıcak ama nem olmadığının altını çizmekte fayda var. Erken yapılan rezervasyonlarla en lüks otellerde bile uygun fiyatlarla konaklama imkanınız oluyor.

Çevreyi de gezin

Las Vegas'a kadar gelmişken, eğer biraz da zamanınız varsa çevreyi daha fazla keşfetmek için Arizona'daki Grand Canyon'a (Büyük Kanyon) gidebilirsiniz. Küçük uçaklarla, helikopter turlarıyla veya da Vegas'tan ucuz fiyata kiralayabileceğiniz araçla Grand Kanyon'a ulaşabilirsiniz. Kanyon çevresinde helikopter turları çok popüler. Biletleri Vegas'tan da temin edebilirsiniz. Kanyon üzerinde uçurum kenarında cam platform üzerinde yürüme tecrübesi de yaşanması gerekenlerden. Grand Kanyon'daki bu cam platforma skywalk adı veriliyor. Ayrıca dünyanın en büyük yapılarından ve barajlarından biri olan Colorado nehri üzerindeki Hoover Dam de gezilebilir.

Açık büfe keyfi

Las Vegas'ta her çeşit mutfağın yer aldığı restoranlar bulunmakta. Bu eyalette açık büfelere de sıkça rastlanıyor. Bu büfelerde içeriye girerken vereceğiniz cüzi bir ücret karşılığı aklınıza gelebilecek her şeyi yiyebilirsiniz.
MURAT AYBEK
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
24 saat yaşayan şehir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN