Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İznik'te tarihin izinde...

Giriş Tarihi: 25.10.2015
İznik'te tarihin izinde...

Tarihte birçok imparatorluğa başkentlik yapan İznik, tam bir açık hava müzesi. Bursa'nın bu şirin beldesi, çinileri ile ünlü

İznik, bir hafta sonu kaçamağı yapıp gidebileceğiniz, doğa ve tarih ile baş başa kalabileceğiniz yerlerden. Yolculuk, İstanbul'dan üç buçuk saat sürüyor. Yolculuğun sonunda sessiz, sakin ve huzurlu bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Sokakları asırlık çınar ağaçlarıyla dolu. Ağaçların üzerinde kaç yaşında olduklarını belirten tabelalar bulunuyor. Halkı güler yüzlü. Yabancı olduğunuzu anlayınca hemen yardımcı olmaya çalışıyorlar. Çinileriyle meşhur olan İznik'te çini ürünleri satan birçok dükkan bulunuyor. Hepsi birbirinden güzel el emeği ile yapılmış çiniler insanı büyülüyor. Bazı dükkanlarda ise çini yapımını gösteren ustalar turistler tarafından merakla izleniyor. Türklerin Anadolu'daki ilk başkenti olan İznik'te camilerden türbelere, kiliselerden kalelere kentin dört bir tarafına dağılmış, bir kısmı gün yüzüne dahi çıkmamış onlarca tarihi eser bulunuyor.

NELERİ GÖRMELİ?
Ayasofya Kilisesi:
Şehrin tam ortasında bulunan Ayasofya Camii, Romalılar tarafından inşa edilmiş. Hıristiyan inancına göre, ismi kutsal bilgelik anlamına gelen bu kilise, dikdörtgen planlı bazilika tipinde inşa edilmiş. 1331 yılında Orhan Gazi tarafından camiye dönüştürülmüş. Hıristiyanlar burayı haç yeri gibi ziyaret ediyorlar.
* İznik çini fırınları kazı alanı: İznik çinileri 15. ve 16'ncı yüzyıllarda bu küçük kubbeli pişirme ocağından ibaret fırınlarda pişirilmiş. Etrafı korunmaya alınmış bu alan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler arasında.
* Yeşil Cami: 1378 yılında Çandarlı Kara Halil Hayreddin Paşa tarafından yapımına başlanan Yeşil Cami, Osmanlı devrinde yapılan ilk camiler arasında yerini alıyor. Adını minaresinde bulunan yeşil renkli çinilerden almış.
* Nilüfer Hatun İmarethanesi: Sultan I. Murat tarafından annesi Nilüfer Hatun adına 1368 yılında inşa edilen imaret şu an müze olarak kullanılmakta. Tarihsel bir yapı olan imaret 14. yüzyıl Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinde bir tanesi. Müzede İznik ve çevresinden çıkarılan tarihi eserler sergileniyor.
* Çiniciler Çarşısı: Çiniciler Çarşısı, İznik'in en renkli mekanlarından bir tanesi. Özellikle alışveriş meraklıları için bulunmaz bir yer. Küçük, küçük dükkanların bulunduğu alanda aradığınız her türlü hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.

NE YAPILIR?
İznik, Dünyanın En Güzel Gün Batımının İzlendiği Yerler listesinde beşinci sırada. İznik'e gelme nedenlerinizden bir tanesi de bu güzel gün batımını izlemek olmalı. Marmara bölgesinin en büyük gölü olan İznik gölü etrafında mutlaka yürüyüş yapmalı ve etrafta bulunan kafe ve çay bahçelerinde oturup doğa harikası olan gölün mis gibi havasını içinize çekmelisiniz.

NE ALINIR?
İznik'ten alabileceklerinizin en başında dünyaca ünlü çinileri geliyor. Etrafta çok sayıda çini satan dükkan bulunuyor. Buralardan vazolar, biblolar, çini ile işlenmiş duvar tabakları alabilirsiniz. Ayrıca meşhur İznik zeytinlerinin de tadına doyum olmuyor.

NASIL GİDİLİR?
Yenikapı veya Pendik'ten İDO'ya bağlı hızlı feribotlarla önce Yalova'ya geçin. İskelenin hemen önünden kalkan Yalova-İznik minibüslerine binerek beldeye ulaşabilirsiniz. Diğer bir alternatif ise turizm şirketlerinin düzenlediği turlar. Her hafta sonu düzenledikleri günübirlik turlar ile rehber eşliğinde İznik'i rahatlıkla keşfedebilirsiniz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İznik'te tarihin izinde...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN