Ruanda'da dağ gorilleri

Giriş Tarihi: 6.12.2015
Ruanda'da dağ gorilleri
Son seyahatlerinizden birini Ruanda'ya gerçekleştirdiniz. Soykırımlarla anılan ülkede turistik açıdan durum nedir?
- Soykırım yaşanmış bir ülke olması hiç gitmeyenleri endişelendiriyor elbette. Ama uzun süredir Ruanda'da durum çok farklı. Şu an kıtanın en güvenli ülkesi olduğu gibi temizlik açısından da örnek verilebilecek bir ülke. Adeta Afrika'nın İsviçre'si diyebilirim. Hem kırsal kesimde hem de kentte herkes gece yarısı bile tek başına yürüyüş yapabilir. Ve kalınan süre boyunca çevrede hiçbir çöp veya atık görülmemesi de garantili.

- Ruanda'ya ilk gittiğinizde en çok neden etkilenmiştiniz?
- En çok dağ gorilleri ve yağmur ormanlarından etkilendim. Goriller DNA olarak yüzde 97 bizimle aynılar. 70'den fazla ülke ve birçok hayvan türü görmüş biri olarak söyleyebilirim ki genetiklerinde kötülük hiç bulunmuyor. Bu kadar güçlü ve bu kadar iyi huylu olmaları çok etkileyici. Diğer yandan ülkedeki yağmur ormanları da hayatım boyunca gördüğüm en güzel ormanlar diyebilirim.

- Ruanda'da seyahatseverleri neler bekliyor?
- Dünyanın en güzel ormanlarından birinde gölge alan yürüyüşü, orman içinde canopy walk köprüleri, şelaleler ve inanılmaz güzellikteki bir doğa ile adeta masumiyet simgesi olan dağ gorili ziyaretleri bekliyor. Bütün bunları ortalama 24 derece hava sıcaklığında yapacaklar ve konaklama kalitesi ise beklentilerinin üstünde olacak.

- Yeryüzünde 650 tane kalan dağ gorillerini görme fırsatı nasıl bir yolculuk sonrası yakalanıyor?
- Dağ gorilleri koruma altında olduğundan onlara yapılan ziyaretler günde bir kez ve bir saatle sınırlandırılmış durumda. Grup halinde ve ortalama 2 km süren bir yürüyüşle onların yaşam alanına ulaşılıyor. Bu ziyaretlerden birine katılarak onları yakından görme imkanı var. Ayrıca her katılan misafirimiz dağ gorillerine de korunmaları için maddi bir katkıda bulunmuş oluyor.

- Ülkede konaklama koşulları nasıl? Seyahate gidecekler nelere karşı hazırlıklı olmalı?
- Konaklama koşulları oldukça yüksek. Hatta 70'den fazla ülke gezmiş biri olarak kaldığım en güzel yerler olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Doğanın içinde sunulan konfor düzeyi birçok kişinin hayal gücü sınırlarının bile ötesinde. Ruanda'da hiçbir önleme ve koruyucu ilaca gerek duyulmadan seyahat edilebiliyor. Detaylı bilgi için www.sedventure.com adresine bakılabilir. Fotograflarımı ve deneyimleri takip etmek isteyenler Facebook ve Instagram sayfalarımdan bana ulaşabilirler.

Safari heyecanı


İşte Afrika'da safarinin en gözde 10 adresi

1-MasaI Mara Ulusal Rezervi
Kenya, safarinin en popüler olduğu ülke. Masai Mara Ulusal Rezervi ise ülkedeki en popüler vahşi yaşam bölgesi. Temmuz ile ekim arasında milyonlarca zebra ve Afrika antilobunun göçüne tanıklık edebilirsiniz.

2- Chobe Ulusal Parkı
Botswana'daki Okavango Deltası'nda yer alıyor. 120 bin file ev sahipliği yapmakla gurur duyuyor. Safari sırasında bu filleri görme imkanı bulunuyor.

3- Kruger Ulusal Parkı
Güney Afrika'daki Kruger, en iyi korunan parklar arasında yer alıyor. Burada hipopotamları, timsahları, çitaları ve daha fazlasını görebilirsiniz.

4- Güney Luangwa Ulusal Parkı
Zambiya'daki ulusal park gerçek bir Afrika deneyimi sunuyor. Burada tam 400 çeşit kuşu görmek mümkün. Eğer şanslıysanız az sayıda aslanlara da rastlayabilirsiniz. Luangwa nehrinde ise hipopotamlar yaşıyor.

5- Ok vango Deltası
Okavango Nehri, Kalahari Çölü'nün tam ortasından geçiyor. Burası özel bir safari rotası çünkü hem sudaki hem de karadaki vahşi hayatı gözlemleyebiliyorsunuz.

6- Serengeti Ulusal Parkı
Klasik bir Afrika safarisi için doğru adres Serengeti Ulusal Parkı. Afrika antilopları ve zebralarının göçü buradan başlıyor.

7- Volcanoes Ulusal Parkı
Ruanda'daki ulusal park, yağmur ormanları, nehirleri ile büyüleyici bir adres. Burada dağ gorillerini görme fırsatınız var.

8- Etosha Ulusal Parkı
Namibya'nın kuzeybatısındaki ulusal park, ülkenin en gözde vahşi yaşam destinasyonları arasında yer alıyor. Etosha, Afrika'nın en uzun fillerine, kara gergedan gibi türü tehdit altındaki canlılara ev sahipliği yapıyor.

9- Hwange Ulusal Parkı
Zimbabwe'deki ulusal parkta zürafaları, filleri ve aslanları görebilirsiniz. Park, büyüleyici güzellikteki Victoria Şelaleleri'ne de çok yakın bir bölgede yer alıyor.

10- Amboseli Ulusal Parkı
Kenya'daki Amboseli Ulusal Parkı, Kilimanjaro Dağı manzaralı. Burada fil ve ceylan sürülerini, aslan, leopar ve çitaları görmek mümkün.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruanda'da dağ gorilleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN