Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Star Wars'un izinde

Star Wars'un izinde

Star Wars serisi, dünyanın dört bir yanındaki birbirinden büyüleyici doğa harikası yerlerde çekiliyor. Serinin yeni filmi Star Wars: Güç Uyanıyor'da yer alan üç farklı ülke şimdiden seyahat turlarının gözdesi oldu. Eski bölümlerin çekildiği yerler de yeniden gündeme geldi

Tüm dünya Star Wars: Güç Uyanıyor filminin heyecanını yaşıyor. Dört bir yanımız Star Wars ürünleriyle çevrilmiş durumda. İlk bölümü 1977'de yayınlanan bu popüler serinin dünyanın dört bir yanında kurulan setleri de ayrı bir merak konusu. Filmin bu bölümünde İrlanda'da yer alan Skellig Michael adasının gösterilmesinin ardından İrlanda Turizm Bakanlığı, bölgenin daha da iyi tanıtılması ve filmle ilgili bağlantısının gösterilmesi için 110 bin euro'luk bütçe ayırdı. Tunus'un çölleri yerine yeni filmde Abu Dhabi'nin çöllerinde çekim yapıldı. Bu da Abu Dhabi'nin tanıtımına yaklaşık 60 milyon dolarlık bir katkı sağladı. İngiltere'de yer alan Puzzlewood ormanı da yeni filmde yer alarak tüm dünyada büyük bir popülarite kazandı. Dünyanın dört bir yanındaki turizm şirketleri Star Wars fanatikleri için özel gezi ve seyahat programları düzenlerken serinin eski bölümlerinde yer alan mekanlar da bir anda popüler oldu. Bu yerlerin başında da Tunus geliyor.

ANAKIN'İN DOĞDUĞU EV

Tunus için bir açıkhava stüdyosu desek abartmış olmayız. İngiliz Hasta, Gladyatör gibi kült filmlerin yanı sıra Star Wars'a da ev sahipliği yapmış Afrika'nın bu sıcakkanlı ülkesi. Tunuslular için ciddi bir kazanç kapısı bu filmlerin çekildiği alanlar, özellikle Sahra Çölü'nde bulunan Star Wars seti, ilk halinden çok şey kaybetmesine rağmen her gün yüzlerce turisti tarafından ziyaret ediliyor. Biz de dünya gözüyle görmek istedik bu seti. Rehberimiz, Anakin'in annesi Shmi ile yaşadığı çöl gezegeni Tatooine gideceğimizi söylediğinde, ufak bir heyecan sardı ortalığı. Arazi araçlarıyla çöl turizminin önemli merkezlerinden biri olan Douz şehrinden yola çıktık, Star Wars setini ziyaret etmek üzere. Tunus toprakların büyük bölümü çölle kaplı. Sahra'ya ulaştığımızda küçük bir mola verildi, gözümüzün önünde uzanan uçsuz bucaksız çöl manzarası gerçekten çok etkileyiciydi. İlk anda insan nereye bakacağını şaşırıyor. İlk şoku atlattıktan sonra tekrar araçlara bindik ve çölün derinlerine doğru harekete geçtik. Ve çok kısa bir süre sonra çöl dışında hiçbir şey göremediğimiz bir noktaya geldik. Araçlardan indik, rehberimiz önümüzdeki sonu yokmuş gibi duran çölü gösterdi ve yürüyelim talimatı verdi. Her yer sapsarı kumla kaplıydı. Çöl için doğa harikası desek abartmış olmayız.

TURİSTİK BİR KÖY

Elbette bu ıssızlık içinde bir tür korku da duyuyor insan. Çöl garip... Birdenbire nereden çıktığını anlamadığımız bir genç çıktı karşımıza, kucağında mini minicik bir çöl tilkisiyle... Çok ilgilenmedik, hedefimiz Star Wars seti. Ve bir tepeyi aşınca bir anda kendimizi Tatooine'de buluverdik. Hızla Star Wars serisinden izler aradık küçük köyde. Tunuslu yetkililer yeterince koruyamamış seti. Birçok parça turistler, Tunuslular tarafından sökülüp götürülmüş. Ama ana parçalar yerinde, Anakin'in doğduğu evde dahil. Bir tür turistik alana dönüştürülmüş set. Etrafta hediyelik eşya satan çok sayıda satıcı var. Bir de sahiplerinin koluna, kaçmasınlar diye iple bağlanmış şahinler. Eğer bu yırtıcı kuşla fotoğraf çektirmek isterseniz sahibine para ödemek durumundasınız, sakın bedava sanmayın. Star Wars seti ile şahin ne alaka dediğinizi duyar gibiyim. Hatırlatırım turizmden büyük gelir elde eden Tunus'tayız. Tunus'un güney ucunda bulunan Douz şehri çöl sınırında. Bu nedenle turistik çöl aktiviteleri sayesinde çok sayıda turist çekiyor. Her yıl aralık ayında düzenlenen Sahra Festivali kapsamlı bir organizasyon. Festival zamanı bölge çok kalabalık oluyor, yer bulabilmek için önceden rezervasyon yaptırmakta fayda var. Çölde develerle yapılan yürüyüşler çok popüler. Deveden söz açılmışken, eğer yükseklik korkunuz ya da küçücük bir tereddütünüz varsa, lütfen deve ile çölde gezmeye kalkmayın. Ki herkes size bunun çok kolay olduğunu söyleyecek. Benden söylemesi, deve ayağa kalktığında yeryüzüne epey yukarıdan bakıyorsunuz.

AMERİKA

Amerika'nın Kaliforniya eyaletinde yer alan Redwood Ulusal Parkı, 1983 yılında vizyona giren Yıldız Savaşları 6: Jedi'nin Dönüşü filminin çekildiği noktalardan sadece bir tanesi. Yaklaşık 2 bin yıllık geçmişi olan ulusal park farklı bitki örtüsüyle görenleri büyülüyor. 100 metre yükseklikte bulunan orman, filmde yer aldıktan sonra tam bir turizm cazibe merkezi haline geldi.

GUATEMALA
Yıldız Savaşları 4: Yeni Bir Umut Guatemala'da bulunan Tikal Ulusal Parkı'nda çekildi. Maya kültürünün bulunduğu en önemli noktalardan biri olan Tikal'de 16 kilometre karelik alanda 3 bine yakın bina ve yıkıntı bulunuyor. Filmin yayınlanmasından sonra bu noktalar dünyanın en çok dikkat çeken noktalarından biri haline geldi.

ÇİN
Çin'in Guangxi bölgesinde yer alan Li Nehri, Yıldız Savaşları 3: Sith'in İntikamı filminde geniş yer aldı. Nehrin çevresinde yer alan tepe ve dağlara bakıldığı zaman ejderha dişlerini andırıyor oluşu nedeniyle bu isimle de anılan bölgenin oluşumu yaklaşık 300 milyon yıl sürmüş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Star Wars'un izinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN