Kontrolsüz düşüş yaralanma nedeni

Giriş Tarihi: 10.1.2016
Kontrolsüz düşüş yaralanma nedeni

Kış aylarının vazgeçilmezi kış sporları bilinçli bir şekilde yapılmadığı takdirde yaralanmalara ve sakatlanmalara neden oluyor. Uzmanlar el, el bileği ve kolda oluşabilecek kırıklarda teşhis ve tedavinin önemine dikkat çekiyor

Kayak ve snowboard, her yaş grubunun keyifle yaptığı, eğlenceli, zevkli ancak bir o kadar da risk grubu yüksek sporlardan. Diğer sporlardan farkı, birçok kişi için sadece yılda 10-15 günle sınırlı bir aktivite olması. Kayak öncesi gerekli ısınma ve esneme egzersizlerinin yapılmaması, kayarken de kontrolsüz ve yetersiz kayma teknikleri sonucu oluşabilecek kırık ve çıkıklara dikkat çeken Prof. Dr. Eftal Güdemez el, el bileği ve kolda oluşabilecek kırıklar hakkında teşhis ve tedavinin önemine dikkat çekti. Kayak veya snowboard yaparken kontrolsüz düşüşlere bağlı oluşabilecek kırıklar için yerinde ve doğru müdahalenin çok önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Güdemez, eğer kırığın farkına varılmaz, sıradan bir burkulma muamelesi yapılırsa buna bağlı gelişebilecek yan sorunların kırığın cinsine bağlı olarak tedaviyi daha komplike bir hale sokabileceğini belirterek şu bilgileri verdi: "El, el bileği veya kol nereden ve ne şekilde kırıldıysa acilen ilk müdahalenin görüntüleme-röntgen, gerekiyorsa MR olarak yapılması ve ardından da atele alınarak sabitlenip uzman hekim kontrolünde tedaviye başlanması gerekmekte. Kırık, elde ağrıya, şişliğe ve etkilenen bölgede hareket zorluğuna sebebiyet verir. Kırıklar basit, yerinden oynamamış şekilde veya çok parçalı, yerinden kaymış ve kompleks tarzda görülebilir. Bazı kırıklar kemiklerin cisminde oluşurken bazı kırıklar da eklemleri ilgilendirebilir. Kırığa neden olan enerjinin şiddetine göre kırık şekilleri değişebilir, bazı kırıklar alçı ya da değişik türde ateller kullanılarak tedavi edilirler. Amaç, kaynamaya kadarki geçen sürede kırığın tespitini yapmaktır. Bazı kırıkları bozulmadan yerinde tutabilmek için dışarıdan atel uygulanması gerekebilir. Bazılarına ise ameliyat gerekir."

BAKIM DA ÖNEMLİ

Teşhis ve tedavi kadar tedavi sonrası bakımın da önemine değinen Prof. Güdemez, ameliyat veya alçı atel sonrasında amacın el, el bileği veya dirseği en kısa zamanda tam fonksiyonlu hale getirmek ve günlük yaşama dönmek olduğunu söylüyor. Prof. Güdemez, el bileğinde veya parmaklarda oluşabilecek sertlik ve hareket kısıtlılıkları, ağrı ve ödeme karşı buz kullanılarak yapılan soğuk uygulamanın inflamasyonu ve ağrıyı azalttığını, buz ya da soğuk jel paketlerinin günde üç-beş defa, 10-15 dakika olacak şekilde uygulanması gerektiğini söylüyor. Bunun yanı sıra fizik tedavi yöntemlerine başvurulması ve rehabilitasyon programları alınmasının da iyileşme sürecinde önemli bir rolü olduğunu belirtiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kontrolsüz düşüş yaralanma nedeni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN