Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burgazada sahillerinde bekliyorum

Hazır havalar da güzel giderken ada keyfi yapmaya ne dersiniz? İstikamet yazar Sait Faik Abasıyanık ve Kalpazankaya ile özdeşleşen Burgazada

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Burgazada sahillerinde bekliyorum
Ada kültürünün en çok özümlendiği ada olarak dikkat çeker Burgazada. Prens Adaları'nın en önemli özelliği kuşkusuz dillere destan köşkleri. Burgazada'da da bu köşklerin en güzel örneklerini görebilirsiniz. Adayı gezmek için bisiklet kiralayabilirsiniz. Yürüyerek keşfetmek de keyiflidir. İşte Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu tarafından hazırlanan rehbere göre adada görmeniz gereken yerler: 1- Vapurla adaya yanaşırken önce Aya Yani Kilisesi, Adalar Su Sporları Kulübü, onun hemen yanındaki Burgazada Su Sporları Kulübü ve iskelelerin yanında da kiralanabilen deniz motorlarını görürsünüz. 2- Plajın güneyinde Heybeliada'ya doğru uzanan ve ucunda bir fener olan Mezarlık Burnu vardır. Bu burundaki kayayı döndüğünüzde adanın güney kıyılarına, Bayrak Tepesi'ne ulaşırsınız. Kıyıdan duvar gibi yükselen bu tepenin üzerinde Hristos Manastırı bulunur. 3- Bir Rum Ortodoks kilisesi olan Yahya Peygamber Kilisesi (Hagios Ionnis Prodromos), adanın en göze çarpan yapısıdır. 4- Deniz otobüsü iskelesinin güneyindeki ilk sokak sahil boyunca takip edildiğinde ayazmaya ev sahipliği yapan camla örtülmüş bir yapı karşınıza çıkar. Bunun da Vaftizci Lahya Kilisesi'ne bağlı asıl Bizans manastırının bir parçası olduğuna inanılır.

SAİT FAİK'İN EVİ
5-
Çayır Aralığı Sokağı No:15'te Dr. Spanudis tarafından yaptırılan Spanudis Köşkü yer alır. Köşk, 1934-54 yılları arasında ünlü yazar Sait Faik Abasıyanık'ın evi olmuş. Şimdi de müze olarak hizmet vermekte. 6- Hagios Georgios (Aziz Georgios) Karyptis Rum Ortodoks Manastırı kuzey sahilindedir ve Gönüllü Caddesi takip edilerek buraya ulaşılır. Bugünkü kilise Simeon Sinyosoğlu tarafından sağlanan bağışla 1897'de yapılmış. 7- Bizans manastırı olan Theokoryphotos, Hristos Tepesi'nin zirvesinde yer alır. Söylenceye göre, manastır bir antik Yunan tapınağının kalıntıları üzerine kurulmuş. 8- Adanın güneydoğu bölümünde Aziz George'a adanmış bir Katolik kilisesi bulunuyor. Bu kilise 1938'de yaz okulu ve yazlık mesken olarak kullanılmak üzere yaptırılmış. 9- Adanın güneybatı noktasındaki manzarasıyla ünlü Kalpazankaya lokantasına ulaşmak için fayton yolculuğu yapmak gerekiyor. 10- Adada yemek yemek için Kalpazankaya Kır Gazinosu, Antigoni Alibaba, Barba Yani ve Çardak Restaurant'ı tercih edebilirsiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burgazada sahillerinde bekliyorum
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN