, Antalyalı cının i olacak

Ticaret, Sanayi ve Madencilik Odası (TSMO) Eğitim ve Araştırma Enstitüsü Direktörü , Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nı () ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 25.1.2016 16:13 Güncelleme Tarihi: 25.1.2016 16:15
İran, Antalyalı yatırımcının alternatifi olacak

Yönetim Kurulu Başkanı 'in ev sahipliği yaptığı görüşmede Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hüseyin Barut da hazır bulundu. ATSO'nun 133 yıllık geçmişi ile Antalya'nın en köklü kurumlarından birisi olduğunu kaydeden Başkan Davut Çetin, "Odamızın kent ekonomisine yön veren her sektörden toplam 40 binin üzerinde üyesi bulunmakta. Üyelerimizden aldığımız yetkiyle Antalya ekonomisi ve tüm sektörlerin sorunlarına çözüm üretebilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz" dedi.

LOKOMOTİF SEKTÖRLER TARIM VE TURİZM

Antalya ekonomisi hakkında da bilgiler veren Başkanı Çetin, Antalya ekonomisinin lokomotif sektörlerinin ve tarım olduğunu, her yıl 13 milyon turist ağırlandığını kaydett. Bu rakamın içerisinde 100 bin civarında lı konuğun bulunduğuna değinen Başkan Çetin, "Biz turizmi ve ticareti aynı zamanda birer dostluk köprüsü olarak nitelendiriyoruz. İran'dan Antalya'ya direkt uçuş ve güçlü ulaşım ağlarının kurulması, bu köprünün daha kuvvetli olmasını sağlayacaktır" diye konuştu.,

İRAN İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ İŞBİRLİKLERİ GELİŞTİRİLMELİ

İran'a uygulanan ambargonun kalkmasının ardından bölgesel işbirliklerinin geliştirilmesi noktasında önemli fırsatlar olduğunu kaydeden ATSO Başkanı Davut Çetin, İran ve arasında kurulacak kuvvetli işbirliklerinin bölgede tansiyonu da aşağı çekeceğini belirtti. Çetin, ATSO olarak İran'a yapılacak potansiyel işbirliği alanlarının belirleneceği bir ön heyet çalışması sonrasında İran TSMO ile bir işbirliği anlaşması yapabileceklerini de sözlerine ekledi.

80 MİLYONLUK NÜFUSUYLA AVRUPA'NIN İLGİ ODAĞI

İran'ın ambargo sonrası özellikle Avrupa ülkelerinin büyük ilgisini çektiğini ifade eden İran TSMO Enstitüsü Direktörü , ülkenin 80 milyona yakın nüfusuyla büyük bir alım gücüne sahip olduğunu söyledi. Ambargonun kalkmasının ardından Türk cıların da İran'a adım atacağını ifade eden Sadeghi, "İran bundan sonra pek çok ülke için önemli bir pazar haline gelecek. Ancak bu durumdan yüksek pay almak için yatırımcıların ellerini çabuk tutması gerekiyor" dedi.

ANTALYALI FİRMALAR BİR ADIM ÖNDE OLUR

İran'da 33 tane Ticaret Sanayi ve Madencilik Odası bulunduğunu ifade eden Hossein Sadeghi, İran TSMO'nun bu 33 odanın üst kuruluşu olduğunu ifade etti. ATSO'nun İran TSMO ile yapacağı işbirliği anlaşmasının önemli olduğunu ifade eden Sadeghi, böyle bir çalışmanın Antalyalı firmaları bir adım öne çıkaracağını dile getirdi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, görüşmenin ardından Prof. Dr. Hossein Sadeghi'ye Antalya tanıtım kitaplarının olduğu set ve ATSO Güzel Sanatlar öğrencileri tarafından yapılan suluboya tablo hediye etti.

Ziyaretin ardınan ATSO Yönetim Kurulu Sayman üyesi Hüseyin Barut ile Antalya Kültür Sanat'ı ziyaret eden Hossein Sadeghi, burada Picasso ve Ara Güler sergilerini gezdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran, Antalyalı yatırımcının alternatifi olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN