Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Masallar diyarı Fas

Kışın, sıcak bir ülkeyi keşfetmek isteyenler için Fas, iyi bir seçenek. Siyah kıtanın giriş kapısında, çöl, okyanus, mistisizm, otantiklik ve tarihin hepsini birden bulabiliyorsunuz

Giriş Tarihi: 7.2.2016
Masallar diyarı Fas
Kışın, hem içinizi ısıtmak hem de farklı bir kültürü keşfetmek isteyenlerdenseniz siyah kıtanın giriş kapısı Fas, iyi bir seçenek olabilir. Yazın katlanılamayacak sıcaklıktaki ülke, bu mevsimde ideal sıcaklığıyla binlerce turisti ağırlıyor. İstanbul'dan yaklaşık altı saatlik bir uçuştan sonra Fas Krallığı'ndayız. İlk durak mistik kent Marakeş. Tarihi kentte, tüm binalar kırmızı. Kırmızının her tonunu görebildiğiniz Marakeş'e, 'Kızıl Şehir' de deniyor. Şehri arşınlamaya Endülüs dönemi mimariye sahip, estetik zengini binaların arasından geçerek başlıyoruz. Bazı caddelerin kenarlarında oturan develeri görürseniz şaşırmayın. Kentin bir parçası olmuşlar. Trafikte ise, motosiklet kullanımı oldukça yaygın.

MİSTİK ŞEHİR MARAKEŞ

Modern ve otantik Marakeş'te bir arada. Soluğu, kentin en hareketli noktası Sonsuzluk Meydanı'nda alıyoruz. Meydan, turistlerin ilk uğrak noktalarından. Girişinde, uzun bir fayton kuyruğu sizi karşılıyor. Meydan oldukça kalabalık. Akın akın turist grupları geliyor. Sanki bir festival, panayır yeri... Yılan oynatanı mı dersiniz, dövme yapanı mı, fal bakanı mı? Tüm şov ve gösteriler burada. Meydanın kuzey kısmında ise alışveriş için çok sayıda küçüklü büyüklü mağaza var. Hediye için inanılmaz bir seçenek zenginliği. Meydanı çevreleyen restoranların üst katında yemeğinizi yerken, meydanın renkli atmosferini üst bir bakışla izleyebilirsiniz. Marakeş'in görülmesi gereken yerlerinden Botanik Bahçesi'ne adımınızı atar atmaz sanki masalsı bir dünyadasınız. Ormanı andıran binlerce ağaç, çiçek ve bitkinin ortasındasınız. Bahçe, Fransız ressam Jacques Majorelle tarafından oluşturulmuş. Keşif yorgunluğunuza, yeşilliklerin gölgesi ve bitkilerin kokusu iyi gelecek. Gelelim Kutubiye Camii'ne. Mimarisiyle Fas'ın önemli eserleri arasında gösterilen cami, 12.yy'dan bu yana tüm ihtişamıyla sizi selamlıyor. Marakeş'in sur dışı ise film setleri gibi. Yerel kıyafetli insanlar, dar sokaklar, sokakta satılan etler... Kentte mesafeler kısa olduğu için yürüyerek dolaşabilirsiniz.

ŞIK VE LÜKS KAZABLANKA
Fas için tezatlar ülkesi dersek yanlış olmaz. Çöl de var okyanus da. Marakeş'in aksine modern yüzü, seçkin mekanlarıyla öne çıkıyor. Okyanus kenarındaki kentte, şık ve lüks tesisler, restoranlar sahilde art arda sıralanıyor. İnce kumlu uzun uzadıya sahilin hemen yakınındaki cadde ise, kenti boydan boya arşınlayan yerli ve yabancı turistlerle dolu. Caddenin sonunda ise dünyaca ünlü Hasan 2 Camii, görkemli duruşunu sergiliyor. Ülkeye hakim olan Endülüs mimarisi okyanus kenarındaki bu camiye de damgasını vurmuş. Tabii Kazablanka denince akıllara hemen bir Hollywood klasiği olan Casablanka filmi gelebilir. Şehrin filme konu olan mekanı bugün kafe olarak hizmet veriyor.

BEYAZ BAŞKENT
Başkent Rabat'ta da beyaz hakim. Kentin, kale içi bölgesi zengin görselliğiyle büyülüyor. Turizmde son yıllarda öne çıkan Yunan adalarını aratmıyor. Tek katlı, beyaz ve maviye boyanmış evler çeşitli objelerle süslenmiş. Evlerin kapıları ise tam bir sanat eseri. Daracık sokaklarıyla kale içi, tam anlamıyla açık hava film stüdyosu gibi. Merdivenleri, çiçekleri, evlerin mimarisi fotoğraf karelerindeki yerini alıyor.

ÇÖL KEYFİ

Fas'ta çöl deneyimi yaşayabilirsiniz. Sahra Çölü, çok sayıda turisti ağırlıyor. Film sahnelerini aratmayan çöl deneyiminde, deveyle gezinti ilk yapılacaklar arasında. Güneşin doğuşu ve batışını da izleyebilirsiniz. Berberi çadırlarında gecelemek de ilginç bir deneyim. Kent merkezinin hava sıcaklığına güvenmeyin. Çöl deneyimi için yanınızda kalın ve uzun kollu kıyafetlerinizi mutlaka bulundurun.

MARAKEŞ'İN GECE HAYATI
Marakeş, gece hayatıyla da öne çıkıyor. Chez Ali, şehrin dışında bir eğlence kompleksi. Mekanlar yan yana sıralanıyor... Yöresel lezzetlerinin sunulduğu mekanlarda yemeğinizi yerken, yerel halk danslarından örnekler sunan gruplar ortama renk katıyor. Gece, atlı gösteriyle sona eriyor. Fas mutfağı oldukça zayıf. Bulgur, beyaz et ve sebzeyle yapılan Tajin yemeği öne çıkıyor. Ülkede nane çayı, kendine has ritüeliyle içiliyor. Fas, argan yağının anavatanı olduğu için kesinlikle argan yağı alınmalı. Bir de elbette çeşitli baharatlardan... Ülkede deve derisinden ürünler de satılıyor. Ancak bu derinin kokusu oldukça ağır. Sıcakkanlı Faslılar, Müslüman olduğunuzu öğrenince daha fazla ilgi gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Masallar diyarı Fas
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN