Hamilelikte seyahatin püf noktaları

Hamilelikte seyahat ederken gidilecek yerin iklim ve hijyen koşullarını bilmek, yolun uzunluğunu düşünmek ve seyahat sırasında hangi aracın kullanılacağını belirlemek gerekiyor

Giriş Tarihi: 21.2.2016
Hamilelikte seyahatin püf noktaları
Gebelikte seyahat etme fikri, gebeler ve eşleri için çoğu zaman endişe vericidir. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Serkan Oral gebeyken seyahat edeceklere şu uyarılarda bulundu:
Gebeliğin başında ve sonunda zorunlu olmadıkça seyahat önerilmez. İlk dönemlerde vajinal kanama ve düşükler uzun süren yolculuklarla tetiklenebilir. 32-33 haftadan sonra da doğumun erken başlama riski nedeniyle aynı durum söz konusudur. Gebeliğin ikinci üç ayı seyahat için en uygun dönemdir. Bu dönemde anne adayı gebeliğe alışmış, bulantı kusma dönemi bitmiş ve riskler azalmıştır.
Seyahate gidilen yerin iklimi, yaşadığınız yerle uyuşmayan dönemsellikteyse gitmeyi tekrar düşünmek gerekir. Ayrıca tropik bölgeler ve endemik hastalıkların yaygın olduğu, hijyenik şartların bozuk olduğu ülkelere yolculuk önerilmez.
Genel kural olarak iki-üç saatte bir mola verilebilecek araç seçimi doğru olacaktır. Araba ve otobüs yolculukları bozuk olmayan yolların kullanımında güvenlidir. Üç saatten uzun olmayan uçuşlar da önerilen ulaşım şeklidir. Uzun, açık deniz gemi seyahatleri tıbbi yardımın yetersizliği endişesiyle önerilmez.
Seyahate çıkmadan önce son bir doktor muayenesi uygun olacaktır. Gebeliği belgeleyen gerekli tıbbi belgelerin birer örneği doktordan alınmalıdır. Uzun süre hareketsiz ve uygun olmayan oturuş pozisyonları problem yaratabilir. Bu problemler bacaklarda pıhtı oluşumu gibi ciddi durumlardan, idrar yolu enfeksiyonu, bel ve sırt ağrıları gibi tabloları içerir. Yol boyunca 2-3 saatte bir mümkünse mola verip 10-15 dakika yürüyüş yapmak gerekir. Mümkün değilse oturulan yerde ayakları hareketli tutmak ve öne doğru uzatarak oturmaya çalışmak doğru olacaktır.
Seyahat süresince bol su içmek ve idrarı tutmaktan kaçınmak gerekir.
Seyahat esnasında emniyet kemeri takarken alt kuşağın karnınızın altından belinizi sarmasına, üst kuşağın da göğüslerinizin arasından inerek karnınızın üzerinden geçmesine özen göstermelisiniz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hamilelikte seyahatin püf noktaları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN