En erken planlayana en fazla indirim

Tur şirketlerinin erken rezervasyon fırsatları sürüyor. Bu uygulamayı 2003'te ilk kez başlatan Etstur'un Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek'le konuştuk

Giriş Tarihi: 4.3.2016
En erken planlayana en fazla indirim
Erken rezervasyon nisan- ekim ayları arasında planladığınız tatilinizi, aylar öncesinden cazip ödeme seçenekleri ve yüzde 45'e varan indirimlerle satın alma imkanı sunan bir sistem. Erken rezervasyon sürecinde misafirlere birinci dönemde en yüksek indirim oranı sunulurken, ilerleyen aşamalarda, yaz sezonuna yaklaştıkça bu oran azalarak uygulanıyor. Böylece tatilini en erken planlayanlar, en fazla indirimden yararlanıyor. Bu dönemde uygulanan erken rezervasyon sigortası ile de tatilcilere konaklamalarına 72 saat öncesine kadar tatilini sorgusuz iptal etme güvencesi sağlanıyor. Bu avantajlı sistemle ilgili sorularımızı Etstur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek yanıtladı.

- Bu yılki hedefleriniz nedir?
- 2015'te oluşan Rusya ekonomik krizi ve devamında yaşanan olumsuzluklar sebebiyle otellerin yüzünü iç pazara dönmesi neticesinde iç pazarda bir büyümenin olduğunu gördük. Etstur olarak 2016 hedefimiz, yüzde 20'lik büyüme ile 1 milyon 200 bin misafir sayısı. 2016 için pazarlama bütçelerimizi iki katına çıkardık, araç filomuzu yeniledik, operasyon kadrolarımızı büyütüyoruz, bölge rehber kadromuzu genişlettik ve personelimize yeni eğitimler aldırıyoruz.

- Bu yıl popüler destinasyonlar arasında nereler var?
- Geçen yılki gibi Antalya ve Bodrum yine en çok rağbet gören bölgelerimiz olmakla birlikte yapılan lüks tesis yatırımları neticesinde Göcek ve Kıbrıs da yükselen 2016 trendleri arasında yer alıyor. Doluluk oranları geçen senelerle kıyasladığımızda yine iyi gözüküyor, öngörülen boşluklar ya da rezervasyon azlığı oluşmadı.

İNDİRİME DİKKAT

- Erken rezervasyon yaptıran müşterilerinizin toplam satışa oranı nedir?
- Geçen sene yaz dönemi için gerçekleşen rezervasyonların yüzde 47'si erken rezervasyon döneminde yapıldı. Bu sene genelindeki rezervasyonda beklediğimiz yüzde 20-30 civarı büyümeyle birlikte yine yarısının erken rezervasyon döneminde gerçekleşeceğini öngörmekteyiz.

- Erken rezervasyon yaptırırken tüketici nelere dikkat etmeli?
- Erken rezervasyonda amaç, tatil planlamanızı erken yaparak, sezonda pahalı olması muhtemel bir tesisi belirli bir indirim oranı alarak daha uygun bir şekilde satın alabilmek. Buradan yola çıktığımızda aralık-ocak ayı gibi kampanyanın ilk başladığı aylarda en yüksek indirim oranlarını görmek bu işin doğal tarafı. Yalnız maalesef martnisan ayları geldiğinde hala aralık, ocakta afişe edilen indirim oranlarının devam ettiği sektörde görülmekte. Bu noktada, misafirimizin bu yanlış uygulamalara dikkat etmesini öneriyoruz. Eğer bir tesisin martnisan geldiğinde indirim oranı hâlâ yüzde 50 seviyelerindeyse, aralıkocak gibi daha erken dönemlerde rezervasyon yaptıran misafirin bir kazancı olmuyor ve başta verilen fiyatların gerçek olmadığı ortaya çıkıyor.

Sigorta yaptırmayı unutmayın


Özbek'ten tatil planı yapanlara üç öneri

1
Misafirlerimize, diledikleri tesiste avantajlı fiyat ve arzu ettikleri oda tipinde konaklayabilmeleri için erken rezervasyon fırsatlarından yararlanmalarını tavsiye ediyoruz. Tabii ki aynı zamanda 72 saat kalaya kadar koşulsuz iptal hakkına sahip olmak için, program değişiklikleri ihtimaline karşın Erken Rezervasyon İptal Güvence Paketi'nden istifade etmeliler.
2 Misafirlerimiz seyahat planlaması yaparken bir ön araştırma yaparak, operatörlerine başvurabilirlerse veya operatöre başvurduktan sonra almış oldukları öneriler için internette bir araştırma yapma imkanı bulurlarsa; çok daha planlı, çok daha istedikleri gibi bir tatil planlaması yapabilirler. Bu konuda Otelpuan.com sitesi özellikle yurt içi planlaması düşünen misafirler için önemli bir yol göstericisi olacaktır.
3
Yurt içi ve yurt dışı turlarda ise rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka farklı operatörlerden aldıkları tur içeriklerini kıyaslamalarını; ödedikleri ücret karşılığında hangi hizmetleri alacaklarını, nereleri gezip göreceklerini, sonrasında ekstra turlar dışında başkaca bir ücret ödemek durumunda kalıp kalmayacaklarını iyi araştırmalarını tavsiye ediyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En erken planlayana en fazla indirim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN