Gençlerin favorisi arkadaşla gezmek

Evli çiftler birlikte seyahati tercih ederken gençler tatil planlarını arkadaşlarıyla yapıyor. Dünyada kayınvalideyle seyahatin sevildiği ülke ise yok

Giriş Tarihi: 6.3.2016
Gençlerin favorisi arkadaşla gezmek
"En çok kiminle seyahat etmeyi tercih ediyorsunuz?" Seyahat arama sitesi momondo bu sorunun yanıtının peşine düştü. Ülkelere ve coğrafi bölgelere göre karşılaştırmalar içeren bir araştırma gerçekleştirdi. Araştırmada 20 ülkeden 29 bin katılımcı yer aldı. Araştırmaya Türkiye'den ise 1000'in üzerinde kişi katıldı. İşte o araştırmanın dikkat çekici sonuçları: Verilen yanıtlara göre, yüzde 77'mizin ilk tercihi, eşimizle seyahat etmek. Bu oran, Akdeniz Bölgesi'nde yüzde 82'ye çıkarken, oranın en düşük olduğu bölge, yüzde 68'le Güneydoğu Anadolu. Türkiye Çin'in (yüzde 80) ardından eş ya da sevgiliyle seyahatin en çok tercih edildiği ülke. İkinci sırada ise yüzde 56'yla arkadaşlar yer alıyor. Arkadaşlarla seyahat etmeyi en çok sevenler, yüzde 70'lik oranla 18-22 yaş grubundakiler, en az sevenlerse yüzde 27'yle 56-65 yaş arasındaki turistler. Üçüncü sırada, yüzde 53'le çocuklarla seyahati tercih edenler bulunuyor. Oranın en yüksek olduğu yaş grubu, yüzde 70'le 36-65 yaş arasındakiler, en yüksek olduğu bölge ise yüzde 55'le Akdeniz Bölgesi. Ebeveynlerle seyahati tercih edenler ise yüzde 33'le dördüncü sırada. Sonuçlara göre Ege Bölgesi, ebeveynlerle seyahati en çok seven bölge konumunda. Dünya genelinde ise Türkiye, yüzde 37'lik oranla Çin ve Brezilya'nın ardından ikinci sırada yer alıyor.

KAYINVALİDE SORUNU

Kardeş, hala, amca, dayı gibi diğer aile üyeleri, yüzde 18'le beşinci sırada. Diğer aile üyeleriyle seyahati en az Karadenizliler, en çok ise İç Anadolulular tercih ediyor. Altıncı sırada yüzde 16'yla tur vb. toplu seyahat edilen durumlarda edinilen arkadaşlarla yer alıyor. En az tercih edilen seçeneklerler arasındaysa, her biri yüzde 4'er oy alan iki seçenek yer alıyor. Yalnız başına seyahat etmek ve kayınpederle ya da kaynanayla seyahat etmek. Yalnız başına seyahate çıkmayı, yüzde 9'ar oyla en çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri tercih ederken, yüzde 3'er oyla en az İç Anadolu ve Akdenizliler seviyor. Kayınpeder ya da kayınvalideyse seyahat konusunda ise oranlar pek oynamıyor; özetle Türkiye'nin tamamı bu tür bir tatilden hoşlanmıyor. Üstelik dünya genelinde de durum pek farklı değil!

PEDALLAR ÇEVRİLİYOR
Pedallar bu kez Yeşilay için çevriliyor. 1-7 Mart, Yeşilay Dayanışma Haftası nedeniyle farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen etkinlikler sürüyor. 'Sağlıklı Yaşam İçin Bisikletini Al Gel' adıyla düzenlenen bisiklet turu, İstanbul'la birlikte Bursa, Hatay, Kayseri, Sakarya, Ankara ve Eskişehir'de eş zamanlı olarak bugün yapılacak. Pedalların bağımsız bir yaşam için çevrileceği bisiklet turunun İstanbul'daki adresi Tarihi Yarımada. Keyif, sağlık ve enerji sağlayacak bu etkinliğe bugün saat 11.00'de start verilecek. İstanbul'da Sepetçiler Kasrı'ndan başlayacak tur sonunda çekilişle belirlenecek üç kişiye bisiklet hediye edilecek. İstanbul turuna milli rallici Burcu Çetinkaya, copilotu ve milli kayakçı Çiçek Güney de katılacak. İstanbul dışındaki illerde yapılacak bisiklet turunun start noktaları da şöyle: Bursa (Kent Meydanı) , Kayseri (Forum Kayseri önü), Sakarya (Kentpark Divan Kafe), Hatay (Büyükşehir Belediyesi Köprübaşı), Eskişehir (ESPARK önü).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlerin favorisi arkadaşla gezmek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN