Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alerji mevsimi ilkbahar geldi

Ağaçlar, otlar, çiçekler... Seyahatinizin kabusa dönüşmesini istemiyorsanız polenlerin rüzgarın da etkisiyle sık sık yer değiştirdiği bahar aylarında alerjiye dikkat edin

Giriş Tarihi: 13.3.2016
Alerji mevsimi ilkbahar geldi
Havalar ısındı, alerjik bünyeli kişilerin yakınmaları başladı. İşte bahar alerjisinin belirtileri:
Alerjik nezle görülen kişilerde sabahları aksırık, burun akıntısı, burun kaşıntısı, burun deliklerinde tıkanma, geniz akıntısı, kulaklarda kaşınma görülür.
Alerjisi olan kişiler sabahları çok zor ve yorgun uyanırlar, çünkü burunları tıkalı olduğu için sağlıklı ve sağlam bir uyku uyuyamamışlardır.
Alerjik nezleli kişiler dışarıdayken bazen aksırık nöbetleri azalabilir bazen artabilir. Bu hastalar ısı farkına karşı duyarlı oldukları için yer değiştirdiklerinde sık sık sorun yaşayabilirler.
Baharın gelmesiyle beraber alınan gıdalar da değişiyor. Bazı gıdalara karşı alerjik tepki gösteren kişilerde karın ağrısı, ishal, bulantı gibi şikayetler başlayabilir. Bunlar kişinin alerjik olduğu gıdayı aldıktan bir-iki saat sonra ortaya çıkar.
Baharın gelmesiyle beraber gıdalar ve iklime bağlı olarak alerjik sinüzit veya migren denilen yarım baş ağrıları da ortaya çıkabilir.

Haydi Kastamonu'da mantar toplamaya


Kimilerine göre bir tutkudur mantar bilimi! Mikoloji bir diğer adıyla mantar bilim; mantarların dünyasını, genetiklerini, özelliklerini ve tüm kullanım alanlarını inceleyen bir bilim dalı. Mantar türleri bakımından oldukça zengin olan Kastamonu'yu tanımak, doğada yetişen, yenilebilir mantarları toplayıp, topladığınız mantarları akşam yapılacak lezzet şöleninde tatma fırsatı yakalamak istiyorsanız Gezgin Damaklar gibi tur şirketlerinin düzenlediği turlara katılabilirsiniz.

Alerjik göz nezlesi

Alerjik göz nezlesi olan kişilerin gözleri sürekli kaşınır. Sanki gözlerinin içerisinde kum varmış gibi batma hissederler. Gözlerinin altında koyuluklar vardır. Bu kişilerin hem burun hem de göz şikayetleri vardır. Işıkta rahatsız olurlar, florasan ve beyaz ışık, televizyon ve otomobil ışıklarından kaçınırlar. Güneş ışığına karşı koyu gözlük takmakları gerekir.

Rüzgarlı havalara dikkat

Alerjik kişiler alerjik oldukları maddelere, gıdalara ve, ilaçlara karşı dikkatli olmalılar n Polenlerin yoğun olduğu yerlere gidilmemeli
Rüzgarlı havalarda dışarı çıkılmamalı
Duş alınırsa en az iki sonra dışarı çıkılmalı
Katkı maddesi bulunan yiyeceklerden, boyalı meyve sularından, meyveli süt ve yoğurttan, boyalı şekerlerden, sucuk ve salam gibi bekletilmiş katkı maddeli gıdalardan kaçınılmalı
Bol çiçekli ve yeşillikli alanlardan uzak durmalı

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alerji mevsimi ilkbahar geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN