Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ACE of M.I.C.E. kapılarını açtı

Giriş Tarihi: 16.3.2016 16:05
ACE of M.I.C.E. kapılarını açtı

Medya Grubu tarafından 2014 senesinden bugüne düzenlenen toplantı ve etkinlik sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan ACE of M.I.C.E. Exhibition bu yıl yine dolu dolu içeriğiyle Türkiye ve dünyadan sektör profesyonellerine kapılarını açtı.

Üç gün sürecek İspanya'dan Azerbaycan'a, Avusturya'dan Yunanistan'a 25 ülkeden büroları, etkinlik planlayıcıları ve kongre organizatörlerini dev buluşmayla bir araya getirdi. Fuarda oteller, etkinlik yönetimi, sahne dekor tasarımı, transfer, dönemsel insan kaynakları, ses-ışık, görüntü, video ve dijital çözümler gibi alanlarda faaliyet gösteren toplam 330 firma stant açtı. Fuarın açılış törenine İstanbul Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Kültür ve Bakanlığı Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Ramazan Çokçevik, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Nedret Apaydın, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy katıldı.

Fuarın açılış konuşmasını yapan Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman, fuarın bütün olumsuzluklara rağmen bu yıl her anlamda daha güçlü ve daha donanımlı olduğuna dikkat çekti. Fuar 39 ülkeden 200 yabancı hosted buyer, yurt içi pazardan 400 kurumsal satın alıcı şirket, 150 visitor Hosted Buyer yani toplamda 750 Hosted Buyer'ın ağırlanacağı fuarda b2b görüşmeler eşliğinde yoğun bir ticari işbirliği ağı oluşturulacak.

ATAMAN: "MICE ENDÜSTRİSİ İÇİN STRATEJİK VE UZUN VADELİ PLANLAR YAPILMALI"

MICE endüstrisi için stratejik ve uzun vadeli planların yapılması gerektiğinin öneminin altını çizen Ataman, "Son zamanlarda yaşanan olumsuz gelişmelerin turizmde yol açtığı kayıpları yılın 12 ayı sürdürülebilen kongre, toplantı ve etkinlik (MICE) turizmi ile geri kazanabiliriz. Son bir yıl içerisinde ülkenin farklı illerinde yaşanan terör örgütünün saldırıları turizmi olumsuz etkiledi. MICE turizmine ağırlık verilerek bu alandaki kayıpları telafi edebiliriz" dedi.

"DÜNYANIN PARLAYAN YILDIZIYIZ"

Turizm Medya Grubu Başkanı Volkan Ataman konuşmasına "Türkiye; Avrasya, Akdeniz, Orta Doğu ve Balkanlar'ın tam ortasında yer alıyor, hizmet ve servis kalitemiz, otel ve kongre merkezlerimizin yeni ve teknolojik oluşu, ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleri, mevsimi, bulunduğu coğrafyanın merkezi olması, en önemlisi THY'nin 264 noktaya direkt ulaşım sağlaması bizi MICE sektöründe öne çıkarıyor. Turizmde kaybettiğimiz pazarları, MICE ile kapatmamız mümkün. Sektör, bu şekilde eski parlak günlerine kavuşabilir" diyerek devam etti.

ULUSOY: "2015 TE TÜRKİYE'YE 2 MİLYON 122 BİN KİŞİ KONGRE TURİZMİ İÇİN GELDİ"

Açılışta konuşma yapan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy ülkedeki terör olaylarına dikkat çekerek "Uluslararası seyahat özgürlüğünü ortadan kaldıran terör Türkiye'ye karşı yapılan bir hadise değildir; insanlığa karşı yapılan bir hadisedir" dedi. Türkiye'nin güvenlik algısını eski haline getirmek için çalışacaklarına dikkat çeken Ulusoy; "Bugün 2015 yılında gelen ziyaretçilerin yüzde 5.3'ü yani 2 milyon 122 bin kişi kongre turizmi için ülkemize gelmiş. 2015'te elde etmiş olduğumuz gelir, 2 milyar 188 milyon dolarla altıncı sırayı almış. Bu rakamları yakalayan kongre turizmi sektörüne hizmet edenlere katkılarından dolayı teşekkür ediyorum" dedi. Konuşmasına hükümetten beklenilen destekleri dile getirerek devam eden Ulusoy sözlerini "Sektör olarak morale ihtiyacımız var, bankaların anlayışlı olması lazım MICE'ta hükümet desteğine çok ihtiyaç var. Otellerin rezervasyonları doluyken kongre odaları boş kalmasın" diyerek sonlandırdı.

ERSOY: " TÜRKİYE SON ON YILDA TURİZM YATIRIMLARIYLA ÖNEMLİ YOL KAT ETTİ"

Açılışta konuşma yapan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği Başkanı Murat Ersoy konuşmasında "Türkiye son 10 yılda yaptığı turizm yatırımlarıyla önemli yol kat etti. Geçen yılların verilerine baktığımız zaman 2011 ve 2012 yılında Türkiye 500 kişi ve üzeri katılımcının yer aldığı organizasyonlarda birinci sırada yer aldı. 2013'te bu rakam 146 organizasyonla sekizinci sıraya, 2014'te ise 130 organizasyonla dokuzuncu sıraya geriledi. Bunun ana nedeni Türkiye'nin artık iyi organizasyon altyapısına sahip olmaması değildi. Türkiye'ye olan turizm talebindeki artışı arzın aynı oranda karşılayamamasıydı" açıklamasında bulundu. Sözlerine; "Devreye girecek ekonomik faaliyetleri göz önüne alırsak 2018'in sonbaharında dünyanın en büyük havalimanı İstanbul'da açılıyor. Avrupa'yı Asya'ya bağlayacak İzmit Boğaz Köprüsü geçişi ve İzmir otoyolu devreye girecek. Bir sonraki aşamada Çanakkale Boğazı'nı Asya'ya bağlayacak köprü bulunuyor. Dünyanın en büyük ulaşım ağı Türkiye olacak. Dünyanın en büyük yolcu dağıtım merkezi, en büyük kargo dağıtım merkezi, ticaret ve turizm merkezi oluyor. Ülkenin ticari hacmine ciddi katkı sağlanıyor" diyerek devam etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ACE of M.I.C.E. kapılarını açtı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN