Güneşin azı karar çoğu zarar

İklim uzmanları bu yazın çok sıcak geçeceği konusuna dikkat çekti. Dr. Serdar Bayraktaroğlu özellikle çocuklu aileleri uyardı: "Çocuklarınızı koruyucu kremsiz sokağa çıkartmayın. Yüz için en az 50, vücut için en az 30 koruma faktörlü krem şart."

Giriş Tarihi: 20.3.2016
Güneşin azı karar çoğu zarar

Araştırmalar çocukluk döneminde yoğun biçimde güneşe maruz kalanların gençlik döneminden itibaren cilt kanserine yakalanma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Yani çocukken güneşten korunmayan kişilerin kansere yakalanma olasılığı daha fazla.

GÜNEŞLENMEYİN
Estetik Cerrah Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu da güneşin etkileri ile ilgili aileleri uyardı: "Bahar mevsimi ile birlikte güneş ışınlarının daha fazla hissedildiği günlere gelmiş bulunuyoruz. Şimdiden güneş etkisi göstermeye başladı. Bu yazın ortalama sıcakları aşacağı öngörüldüğü için çocuklarınızı koruyucu kremler sürmeden dışarı çıkartmayın. Vücut için en az 30, yüz için en az 50 faktör olan ürünleri tercih etmeye özen gösterin. Az korumalı ürünler güneşin yıkıcı etkilerine karşı yeterli olmuyor." Çocuklara, bahar ve yaz aylarında güneşe çıkartmadan önce uzun kollu kıyafetler giydirilmesinin önemini de vurgulayan Op. Dr. Bayraktaroğlu şunları söyledi: "Çocuklarınıza şapka, uzun kollu kıyafetler, uzun şortlar giydirerek koruma sağlayabilirsiniz. Ayrıca açıkta kalan yerlere sürdüğünüz koruyucu kremi her üç saatte tazelemenizde fayda var. Önemli olan cildi hafif biçimde koruyucu kremle beslemek, çok krem sürmenizin bir faydası yok." Op. Dr. Serdar Bora Bayraktaroğlu, güneş ışığının UV radyasyon kaynağı olduğunun altını çizerek güneşlenilmemesi gerektiğine de dikkat çekti. Ayrıca güneşin tüm cilt tipleri için risk yarattığını ama özellikle açık renkli cilt ve göz rengi, sarı ya da kızıl saçlılar ile yüzlerinde çil olan kişilerde cilt kanseri riskinin daha fazla olduğunu da ifade etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güneşin azı karar çoğu zarar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN